Njemacka ministrica protiv izgradnje autocesta / Foto: Dieter Menne/dpa

STOP GRADNJI: Njemačka ministrica protiv novih autocesta, treba obnavljati postojeće

Njemačka ne treba graditi nove autoceste, ali su potrebni obnova i održavanje postojeće cestovne mreže i više željeznica, rekla je ministrica zaštite okoliša Steffi Lemke, prenosi Njemačka novinsk agencija(dpa).

 

S obzirom da imamo “drugu najgušću cestovnu mrežu na svijetu”, da je sada klimatska kriza i “kriza prirode, izumiranje vrsta”, ne vidim razloga za planiranje novih autocesta, rekala je ministrica u utorak za Deutschlandfunk radio.

Dodala je da pojedine autoceste, koje su već u fazi planiranja, iz današnje klimatske perspektive ne bi ni krenule, ali da su već u tolikoj fazi da se više ne mogu zaustaviti.

Lemke se pak zauzela za obnovu i održavanje postojećih cesta. „Nema smisla graditi i krčiti šumu, dok se postojeći prometni sustav u blizini raspada.

Također je ocijenila da se Njemačka u proteklim desetljećima previše fokusirala na izgradnju cestovne mreže, a zanemarivala željeznicu.

Fenix-magazin/MMD/DPA

Povezano

NOVA PROMJENA U NJEMAČKOJ: Od 7. srpnja nova svjetla za automobile bit će obavezna
SVAKI GLAS JE VAŽAN: Registracija birača za Opće izbore u BiH 2026.
OPASNOST OD OZLJEDA I GUŠENJA: Ferrero hitno povlači Nutella proizvod
OD KRAJA SRPNJA: Velika promjena u DHL-u utječe na milijune u Njemačkoj
Krunoslav Katičić / Foto: Hina
AI RAT NA POLITIČKOJ SCENI: Katičić žestoko uzvratio Sandri Benčić: „Bili ste pioniri AI kampanja, a sad vas je odjednom sram!“
AUTO POSTAJE UŽARENA PEĆNICA: Na 37°C vozači postaju nervozni, rizik od prometnih nesreća skače za čak 33%, evo kako se pravilno rashladiti