SP Rukomet / Foto HINA/ IHF /

SP RUKOMETAŠICA: Švedska i Danska u četvrtfinalu – Hrvaticama nakon pobjede protiv Kameruna treba još pobjeda Švedske protiv Crne Gore

Rukometašice Švedske osigurale su nastup u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva kojem je njihova zemlja sudomaćin nakon što su u dvoboju skupine 1 u Goeteborgu svladale reprezentaciju Mađarske s 26-22 (10-11) i time Mađarice izbacile iz utrke za nokaut fazu.

Šveđankama će za potvrdu prvog mjesta trebati barem bod u dvoboju s reprezentacijom Crne Gore, što bi hrvatskim rukometašicama otvorilo mogućnost plasmana u četvrtfinale.

Za to postoje dva scenarija: u slučaju pobjede Hrvatske nad Mađarskom Švedska ne smije izgubiti od Crne Gore da bi se hrvatske rukometašice plasirale u četvrtfinale, a u slučaju da protiv Mađarica osvoje bod, Hrvaticama bi za plasman u četvrtfinale trebala pobjeda Švedske nad Crnom Gorom.

Crnogorke pobjedom nad Švedskom prolaze u četvrtfinale s prvog mjesta u skupini 1, bez obzira na ishod dvoboja Hrvatske i Mađarske.

U skupini 3 je uoči posljednjeg kola poznato da su se u četvrtfinale plasirale Njemačka i Danska, nakon današnjih pobjeda nad Srbijom i Poljskom. Njemice i Dankinje će u ponedjeljak u međusobnom dvoboju odlučivati o tome koja će u četvrtfinale s prvog, a koja s drugog mjesta. Njemačke rukometašice su u boljem položaju, jer im je za osvajanje prvog mjesta dovoljan i bod.

Ranije smo objavili

Hrvatske rukometašice pobijedile su reprezentaciju Kameruna s 24-15 (18-6) u drugoj utakmici druge faze natjecanja na Svjetskom prvenstvu i tako ostale u igri za plasman u četvrtfinale.

U široko raspoređenoj minutaži među hrvatskim igračicama strijelce su sa po tri pogotka predvodile Sara Šenvald, Valentina Blažević i Lara Burić, a po dva gola postigle su Tina Barišić, Mia Brkić, Katarina Ježić, Ćamila Mičijević i Stela Posavec. Lucija Bešen je završila dvoboj s 14 obrana.

Najefikasnija igračica utakmice bila je Kamerunka Laeticia Ateba Engadi sa sedam golova.

Kamerunke su postigle prvi pogodak na utakmici, ali je onda uslijedila serija izabranica Ivice Obrvana od 14-0, kojom je ostatak dvoboja pretvoren u rutinsko odrađivanje posla. Najveće zasluge za takav rasplet imala je vratarica Lucija Bešen koja je svojim obranama “izluđivala” kamerunske rukometašice koje nikako nisu nalazile načina kako svladati raspoloženu čuvaricu hrvatske mreže.

Hrvatska je na kraju prvog poluvremena imala prednost od 18-6.

Takav rezultatski rasplet omogućio je hrvatskom izborniku da u djelo sprovede svoju ideju o poštedi najeksponiranijh igračica te onih koje se vraćaju nakon dužeg izbivanja zbog ozljede, a najveći teret ovog dvoboja iznijele su one igračice koje su imale nešto manje minuta u prethodnim nastupima.

Imala je Hrvatska i jednu veliku “crnu rupu” od 44. do 56. minute, kad su naše rukometašice ostale bez pogotka, ali s obzirom na veliku stečenu prednost to nije ugrozilo pobjedu. Kamerunke su uspjele dobiti drugo poluvrijeme s 9-6 i svesti Hrvatsku na jednoznamenkastu pobjedu (24-15).

U zadnjem kolu grupne faze, koje je na rasporedu u ponedjeljak, Hrvatsku očekuje dvoboj s Mađarskom (18 sati) koji bi mogao biti odlučujući u borbi za plasman u četvrtfinale.

U skupini 3 u danskom Herningu Njemačka je pobjedom nad Srbijom 31-21 osigurala plasman u četvrtfinale.