Hajduk-Rijeka / Foto: Hina

ŠOK NA POLJUDU: Rijeka preokretom pobijedila Hajduk i preuzela vrh ljestvice

U derbiju 20. kola SuperSport HNL-a Rijeka je na ispunjenom Poljudu preokretom pobijedila Hajduk sa 2-1 preuzevši vrh ljestvice.

Bio je žestok derbi u kojem je Hajduk poveo golom Marka Livaje u 15. minuti, a Rijeka okrenula rezultat golovima Jorgea Obregona (55) i Lindona Selahija (75).

Rijeka je ovom pobjedom preuzela vrh ljestvice sa 41 bodom koliko ima i Hajduk, ali uz slabiju razliku pogodaka.

Bio je ovo treći “jadranski derbi” ove sezone, u oba prethodna pobjedu je odnijela domaća ekipa. Hajduk je slavio na Poljudu u 2. kolu s minimalnih 1-0, a Rijeka je u 11. kolu na Rujevici slavila sa 1-0. Ovoga puta slavili su gosti.

hajduk rijeka
Na slici Marko Livaja / Foto: Hina

Mislav Karoglan u ovom susretu nije mogao računati na ozlijeđene Darija Melnjaka i Ferra, dok je Ismael Diallo s reprezentacijom Obale Bjelokosti na Afričkom kupu nacija. Željko Sopić je bio bez iskusnih stopera, Mateja Mitrovića i Emira Dilavera.

Uoči početka susreta navijačima Hajduka predstavljena su nova pojačanja Ivan Perišić i Josip Brekalo koji su prošetali poljudskim travnjakom uz ovacije tribina.

perisic ivan
Na slici Josip Brekalo. Ivan Perišić / Foto: Hina

Prvi udarac vidjeli smo u devetoj minuti, Hajduk je na centru izgubio loptu, Niko Janković je povukao kontru pucavši sa 20 metara, ali preko gola. Samo minutu kasnije vidjeli smo žestok sudr glavama Pukštasa i Gode koji su istovremeno krenuli na loptu i snažno se udarili glavama. Izgledalo je ružno, Pukštasu je pukla arkada i dres mu je bio potpuno krvav, no obojica su nastavila susret.

Hajduk je poveo u 15. minuti. Sigur je poslao centaršut na drugu stranu šesnaesterca do Kleinheislera koji je vratio loptu u sredinu do Livaje, a ovoj pucao glavom pogodovši za 1-1. Bilo je to praktički sve što smo vidjeli u prvom dijelu. Rijeka je tek u 45. minuti pucala u okvir gola, Pjaca je ubacio, a Fruk pucao glavom, no Lučić nije imao problema.

Na otvaranju drugog dijela prvi su zaprijetili gosti, Janković je u 50. minuti ubacio iz slobodnog udarca do Smolčića koji nije najbolje zahvatio loptu. Rijeka je uspjela izjednačiti u 55. minuti. Smolčić je ubacio iz auta sve do peterca, Obregon, koji je ušao na poluvremenu, primio je loptu, potom poluškaricama zakucao loptu u gol za 1-1.

Samo sedam minuta kasnije Rijeka je još jednom zatresla mrežu Hajduka. Pašalić je ubacio iz slobodnog udarca, a Goda u gužvi uspio ugurati loptu u mrežu. Međutim, pogodak je poništen nakon provjere VAR-a jer je Goda igrao rukom prije nego je zabio gol.

U 75. minuti sve je bilo čisto i Rijeka je povela sa 2-1 fantastičnim golom Lindona Selahija. Obrana Hajduka nije najbolje raščistila situaciju, lopta je došla do veznjaka Rijeke koji je pogodio punom, iz voleja i sa 13-14 metara iskosa silovito pogodio za 2-1.

Hajduk je bio korak do izjednačenja u 84. minuti, Kleinheisler je sjajno opalio sa 17-18 metara, ali je Labrović vrhunski reagirao.

Igralo se čak 11 minuta sudačke nadoknade, a Hajduk je u petoj minuti nadoknade ostao s igračem manje jer je Livaja zbog ozljede gležnja odšepao do klupe.

U prvom današnjem ogledu Lokomotiva je na gostovanju pobijedila Goricu sa 2-1 ostvarivši treću uzastopnu ligašku pobjedu.

Bio je to tjedan iz snova za “lokose”. Nakon što su u utorak na stadionu Maksimir deklasirali Dinamo sa 3-0, u nedjelju su slavili i u Velikoj Gorici sa 2-1. Bila je to prva gostujuća pobjeda Lokomotive protiv Gorice u posljednje četiri godine.

Gosti su poveli u 15. minuti golom Roberta Mudražije. Marin Leovac je prošao po lijevom krilu poslavši loptu u sredinu do Mudražije koje zabio za 1-0. Međutim, radost “lokosa” kratko je trajala. Samo četiri minute kasnije Gorica je izjednačila.

Nakon ubačaja iz kornera lopta je došla do Dine Štigleca koji je prebacio na drugu stativu do Tima Matavža, a ovaj glavom pospremio loptu iza vratara Nikole Čavline. Bilo je to sve od Gorice u prvom dijelu, dok su gosti imali još dvije lijepe prilike. Lokomotiva je vrlo brzo povela u nastavku. Čop je u 52. minutu lijepo proigrao Mudražiju kojeg je s leđa oborio Sekou Sagna, a sudac pokazao na bijelu točku. Siguran je bio Čop koji je ovoga tjedna zabio čak četiri gola nakon što je utorak zabio tri gola u 3-0 pobjedi protiv Dinama.

Lokomotiva je ovom pobjedom preskočila Goricu i sada je peta, a Gorica stepenicu niže.

Rijeka vodi na ljestvici sa 41 bodom kolio ima i Hajduk, ali uz slabiju razliku pogodaka. Treći je Dinamo sa 37 bodova i susretom manje.