Marin Čilić (Ilustracija)/ Foto: Hina

SENZACIONALNI ČILIĆ SE VRATIO VRHUNSKOM TENISU: Čilić nakon tri godine osvojio naslov, ponosan na titulu

Nevjerojatno je osvojiti ATP turnir nakon svega što sam prošao, izjavio je hrvatski tenisač Marin Čilić nakon što je u kineskom Hangzhou osvojio 21. ATP krunu u karijeri.

U finalnom susretu Čilić je sa 7-6(5), 7-6(5) pobijedio domaćeg tenisača Zhizhen Zhanga, 43. tenisača na svijetu. Posljednji turnir Čilić je osvojio 2021. godine. U Hangzhou je igrao s pozivnicom organizatora te je uoči turnira bio tek 777. tenisač na ATP ljestvici. Na novoj koja slijedi trebao bi silno popraviti svoju poziciju i biti 212. na svijetu. Čilić je postao i rekorder, najslabije rangirani tenisač koji je osvojio neki turnir ATP razine.

„Hvala prvenstveno mojoj obitelji i svima koji su bili uz mene u posljednje vrijeme. Nakon teškog razdoblja i dvije operacije nevjerojatan je osjećaj osvojiti turnir. Ponosan sam zbog ove titule, ali i zbog svih ljudi koji su mi bili potpora i gurali me prema naprijed. Oni su bili moja snaga“, rekao je Čilić koji će tijekom ovog vikenda proslaviti 36. rođendan.

„Oba finalna seta su bila potpuno izjednačena. Baš u ničemu nisam bio bolji od Zhanga, doslovno su odlučivale sitnice. Vjerojatno sam imao tek malo više sreće. Obojica smo odlično servirali, a veliku zahvalu imam i za organizatore koji su mi dali pozivnicu i omogućili mi da ostvarim ovu, za mene, uistinu veliku pobjedu“, zaključio je Čilić koji je prije deset godina osvojio i jedinu Grand Slam krunu u karijeri, US Open.

Tada je u finalnom meču u New Yorku pobijedio Japanca Keija Nishikorija, a zanimljivo da bi Čilić sada trebao preseliti na ATP turnir u Tokio gdje bi mu baš Nishikori trebao biti suparnik na samom startu.

Ranije smo pisali:

Hrvatski tenisač Marin Čilić, koji je trenutačno 373. na ATP ljestvici, osvojio je naslov na teniskom ATP turniru u Huanghzouu nakon što je u u finalu ATP turnira u kineskom Huangzhou 7-6(5), 7-6(5) pobijedio 43. tenisača svijeta Zhizhena Zhana iz Kine.

U vrlo neizvjesnom meču, koji je trajao sat i 53 minute, oba su seta odlučena u tie breaku. U prvom setu ni jedan tenisač nije izgubio svoj prvi servis, a i u tie breaku je bilo slično do 5-5 kada je Čilić napravio mini break. Nakon toga je Čilić dobio i svoj servis pa i set. Drugi je set bio nalik prvome, ni jedan tenisač nije izgubio svoj servis do tie breaka u kojem je opet bolji bio Čilić.

Čilić je u meču sevirao 18 aseva, a kineski tenisač 14. Obojica su dva puta spasili svoj serivis, Čilić je imao više winnersa, 34, ali i više neprisiljenih grešaka 14, za razliku od Zhana – 14 winnersa, devet neprisiljenih grešaka.

Čilić je u svom 37. ATP finalu u karijeri, i prvom nakon Tel Aviva 2022., osvojio svoj 21. naslov u karijeri. Zadnji naslov prije ovog osvojio je u Sankt Peterburgu 2021.