Portugalac Bruno Fernandes u duelu sa Domagojem Vidom (ILUSTRACIJA) / Foto: SCP Twitter

S.MAKEDONIJA NIJE USPJELA: Bruno Fernandes s dva pogotka odveo Portugal na SP u Katar, Poljska pobijedila Švedsku

Nogometna reprezentacija Portugala izborila je plasman na Svjetskom prvenstvu koje će se od 21. studenoga do 18. prosinca održati u Kataru, u finalu dodatnih kvalifikacija Portugal je u Portu svladao Sjevernu Makedoniju sa 2-0 (1-0).

Strijelac oba gola bio je Bruno Fernandes u 32. i 65. minuti.

Igrači Sjeverne Makedonije u ovim su kvalifikacijama kao gosti svladali velikane poput Njemačke i Italije, no treću senzaciju ipak nisu uspjeli napraviti.

Portugal je do vodstva stigao nakon neshatljive pogreške gostujućeg kapetana Stefana Ristovskog koji je u 32. minuti s desnoga boka vraćao loptu u sredinu terena gdje je do nje stigao Bruno Fernandes koji je zatim odigrao dvostruko proigravanje s Cristianom Ronaldom te svladao Dimitrijevskog iako je odlični makedonski vratar dodirnuo loptu.

Konačni rezultat Bruno Fernandes je postavio u 65. minuti okrunivši brzi protunapad svije reprezentacije. Pepe je na 20-ak metara od svog gola oteo loptu Bardhiju, proigrao Moutinha, a ovaj je na lijevom krilu vidio Jotu. Uslijedio je savršen ubačaj u kazneni prostor gdje se Bruno odlično snašao i odveo Portugal na nedohvatljivu prednost.

Portugalu će to biti osmi nastup na svjetskim prvenstvima, dok će Sjeverna Makedonija i dalje morati čekati na svoj debi.

Poljska pobijedila Švedsku

Nogometaši Poljske plasirali su se, nakon domaće 2-0 pobjede protiv Švedske, na Svjetsko prvenstvo koje će se održati krajem 2022. godine u Kataru.

U finalu dodatnih kvalifikacija, na domaćem terenu u Chorzowu, Poljska je slomila Švedsku golovima u drugom poluvremenu, a strijelci su bili Lewandowski u 49. minuti iz jedanaesterca te Zielinski u 72. minuti.

Podsjetimo kako je u polufinalu dodatnih kvalifikacija Poljska bila slobodna, nakon što je UEFA iz natjecanja izbacila njenog suparnika Rusiju uslijed invazije na Ukrajinu. Švedska je, pak, do ove utakmice došla nakon domaće pobjede protiv Češke.

Švedski nogometaši ostavili su bolji dojam u ovom susretu tijekom prvog poluvremena, iako je uvodnih 45 minuta bilo iznimno tvrdo i vrlo oprezno. No, odmah na startu drugog dijela Poljska je povela. Karlstrom je napravio prekršaj na Krychowiaku, a Lewandowski je sigurno pogodio s bijele točke za 1-0.

Vrlo brzo nakon toga Švedska je imala dvije odlične šanse za izjednačenje (Forsberg i Lindelof), ali je domaća mreža ostala mirna. Napadala je u valovima tada Švedska, ali ju je definitivno presjekao drugi pogodak. U 72. minuti Zielinski je zabio za veliko slavlje Poljaka i potvrdu prolaska na Svjetsko prvenstvo.