Riječki napadači se ispromašivali i ostavili Rijeku bez Lige prvaka

Nogometaši Rijeke nisu se uspjeli plasirati u Ligu prvaka nakon što su u uzvratnom susret završne runde kvalifikacija na Rujevici izgubili od Olympiacosa 0-1 i tako upisali i drugi poraz nakon 1-2 iz prve utakmice. Nevjerojatno je kakve su sve prilike propustili igrači trenera Matjaža Keka.

Pogodak odluke za grčku momčad postigao je Marko Marin u 25. minuti utakmice.

Rijeka je tijekom utakmice imala nekoliko lijepih prilika, a najbolje su promašili Gordon u 22. minuti kada je glavom s pet metara pucao pored gola, te Matei koji je u 79. minuti izašao sam ispred vratara Olympiacosa i odlučio ga matirati lobom, ali je promašio cijeli gol.

Rijeci je ovo bilo drugo sudjelovanje u kvalifikacijama Lige prvaka. U prvom pokušaju u sezoni 1999/2000. Rijeka je nastupila u 2. pretkolu i izgubila obje utakmice od beogradskog Partizana (0-3, 1-3). Ovoga puta Riječani su do gurali do završne runde kvalifikacija nakon što su izbacili velški The New Saints, te austrijski RB Salzburg. Nažalost, preko grčkog prvaka nije išlo.

Rijeka će nastaviti natjecanje u Europskoj ligi, dok se grčki prvak plasirao u elitno natjecanje ‘Starog kontinenta.

Ždrijeb skupine Lige prvaka je u četvrtak u 18:00 sati u Grimaldi Forumu u Monacu, dok je ždrijeb skupina Europske lige dan kasnije u 13.00 sati.

Rijeka je ušla u susret, kao što se i očekivalo, strpljivo i pametno. Usprkos golu zaostatka, Matjaž Kek nije želio riskirati i jurnuti od prve minute.

Prvu priliku domaćin je dočekao u 13. minuti kada je Bradarić glavom spustio loptu za Gavranovića koji je prevario vratara Olympiacosa, ali je s gol-crte loptu izbio Retsos. Sedam minuta kasnije Rijeka je imala fantastičnu priliku. Heber je sjajno ubacio s desne strane, a lopta je došla do Gorgona koji je ostao sam i s pet-šest metara glavom pucao pokraj gola. Nažalost, četiri minute kasnije Gorgon ponovo griješi. Na centru je izgubio loptu nakon čega su gosti odigrali brzu kontru. Odjidja je povukao, dao za Marina koji je lako zabio za 1-0.

Šokirana Rijeka do kraja poluvremena više nije uspjela niti jednom ugroziti grčka vrata. Novi problemi za Rijeku stigli su u 50. minuti kada je zbog ozljede teren napustio vratar Simon Sluga, a njegovo mjesto je zauzeo Andrej Prskalo.

Rijeka je mogla izjednačiti u 54. minuti. Gorgon se lijepo riješio čuvara i proigrao Gavranovića, ali je njegov udarac Kapino sjajno zaustavio. U 58. minuti okušao se i Gorgon, ali je pucao pored gola. U 79. minuti priliku utakmice je promašio Matei. Nakon što je izbio sam ispred gostujućeg vratara pokušao ga je lobati, ali pucao je pored gola. Posljednju priliku imao je Heber u 90. minuti, ali je pucao preko gola.

Rijeci ostaje utjeha kako ‘europsku priču’ nastavlja u Europskoj ligi. I to nakon dvije godine pauze. Riječani su lani ispali u 3. pretkolu od turskog Istanbul Basaksehira, a godinu prije toga u 2. pretkolu od škotskog Aberdeena. Rijeka je dva puta igrala u Europskoj ligi (2013/14. i 2014/15.).  Prve sezone je osvojila posljednje mjesto u skupini sa četiri boda, dok je godinu dana kasnije zauzela treće mjesto sa sedam bodova.

Olympiacosu će to biti šesti plasman u Ligu prvaka u posljednjih sedam sezona. Nisu uspjeli tek lani kada ih je u trećem pretkolu izbacio Hapeol Be’er Sheva.

RIJEKA – OLYMPIACOS 0-1

RIJEKA. Stadion Rujevica – 8,000 gledatelja; Sudac: Danny Makkelie (Nizozemska)

Strijelci: 0-1 Marin (25)

Žuti kartoni: Mišić, Martić / Romao, Kapino, Seba, Carcela-Gonzalez

Crveni kartoni:

RIJEKA: Sluga (od 50. Prskalo) – Martić, Župarić, Elez, Vešović – Bradarić (od 77. Matei), Maleš – Gorgon (od 61. Kvržić), Mišić, Heber – Gavranović