Detalj s utakmice Fenerbahcea i Manchester United / Foto: Anadolu

REZULTATI I EUROPSKE I KONFERENCIJSKE LIGE: Frankfurt s 1:0 savladao Rigas, Chelsea u Ateni s 4:1 pregazio Panathinaikos, Celje s 5:1 pobijedilo Istanbul

Nogometaši Rome, koje vodi hrvatski stručnjak Ivan Juruć pobijedili su kijevski Dynamo sa 1-0 u susretu 3. kola Europske lige upisavši prvu pobjedu.

Pogodak odluke zabio je Ukrajinac Artem Dovbik iz jedanaesterca u 23. minuti utakmice nakon što je kazneni udarac skrivio Taras Mikhavko oborivši Tomasa Baldanzija.

Za Romu je ovo bila prva pobjeda nakon remija od Athletic Bilbaoa i poraza od Elfsborga. S druge strane je kijevski sastav upisao i treći poraz.

Ajax je na gostovanju u Bakuu pobijedio Karabag sa 3-0 barem privremeno preuzevši vrh ljestvice.

Jedan od ključnih trenutaka utakmice dogodio se u 15. minuti kada je domaći veznjak Romao zaradio crveni karton. Ajax je s igračem više poveo u 36. minuti golom Kennetha Taylora na asistenciju Wouta Weghorsta. Korak bliže pobjedi “kopljanici” su stigli u 74. minuti kada je Weghorst realizirao kazneni udarac, a sve dvojbe oko pitanja pobjednika su otklonjene tri minute kasnije kada je Chuba Akpom zabio za 3-0.

Domaćin je u 80. minuti ostao i bez isključenog Elvina Cafarqulijeva koji je sakupio dva žuta kartona. Za gostujući sastav je cijeli susret odigrao Josip Šutalo, dok Fabijan Buntić nije nastupio na suprotnoj strani.

Gostujuća tri boda osvojio je i Real Sociedad porazivši u Beogradu Maccabi Tel Aviv sa 2-1. Jon Pacheco (19) i Sergio Gomez (64) su zabili za baskijski sastav, dok je poraz domaćina ublažio Dor Turgeman (82). Simon Sluga nije branio za izraelski sastav, dok je Luka Sučić otpao s liste kandidata nakon što je bio pozitivan na Covid.

Sociedad nakon tri kola ima četiri boda, a Karabag je još uvijek na “nuli”.

Eintracht je tek u drugom poluvremenu slomio latvijski RFS slavivši sa 1-0, a gol odluke zabio je Hugo Larsson (79). Igor Matanović je za njemački sastav igrao do 74. minute

Detalj s utakmice Eintracht Frankfurt RFS Riga / Foto: Fenix ( SIM)

Njemački sastav ima sedam, a RFS tek jedan bod.

PAOK je u Solunu gubio od Viktorije Plzen sa 0-2, ali je uspio izboriti bod odigravši 2-2.

Milan Havel je doveo goste u vodstvo u 31. minuti, a osam minuta kasnije je Matej Vydra zabio i drugi gol za češki sastav. Smanjio je Tarik Tissoudali u 84. minuti, a izjednačio je Abdul Rahman u trećoj minuti nadoknade.

Za PAOK, kojem je to prvi bod, je branio Dominik Kotarski. Viktorija je na tri boda.

Midtjylland je porazio Royale Union SG sa 1-0, a strijelac je bio Ousmanea Diao (18). Za goste je Franje Ivanović zaigrao od 64. minute.

Konferencijska liga

Mladi hrvatski nogometni reprezentativac Dion Drena Beljo svojim je pogotkom donio pobjedu bečkom Rapidu, koji u četvrtak pred svojim navijačima s minimalnih 1-0 (1-0) svladao armensku Nou u 2. kolu Konferencijske lige.

Dion Dren Beljo u hrvatskom dresu (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

Beljo je pobjednički gol postigao u 31. minuti i tako nastavio niz nastupa u kojima je bio strijelac, bilo da se radilo o austrijskoj momčadi ili o mladoj reprezentaciji. Ova je 22-godišnji napadač na posljednjih pet utakmica bio upisan u strijelce, a ovo je drugi put da je njegov gol donio pobjedu Rapidu, jer je takav slučaj bio i u austrijskom prvenstvu protiv Altacha (0-1).

Rapid je natjecanje u Konferencijskoj ligi započeo s dvije pobjede i nalazi se u skupini šest momčadi koje nakon dvije odigrane utakmice imaju šest bodova.

Predvodi ih londonski Chelsea koji je u 2. kolu slavio s uvjerljivih 4-1 na gostovanju kod Panathinaikosa. Dvaput je strijelac bio Joao Felix (22, 55), a po jedan pogodak postigli su Mihailo Mudrik (49) i Christopher Nkunku (59-11m).

Za atensku momčad jedini je strijelac bio Facundo Pellistri (69).

Povremeni hrvatski reprezentativac Tin Jedvaj odigrao je cijeli dvoboj, ali je bio jedan od najlošijih pojedinaca na terenu, iako je u 2. minuti umalo donio prednost grčkoj momčadi.

Banjalučki Borac je na Cipru svladao APOEL sa 1-0 golom Stefana Savića (63), a za pobjedničku momčad je do 81. minute dobro igrao hrvatski veznjak Dino Skorup.

Borac je s četiri boda trenutačno na osmom mjestu.

Detalj s utakmice Celje - Basaksehir Istanbul / Foto: Anadolu
Detalj s utakmice Celje – Basaksehir Istanbul / Foto: Anadolu

Hrvatski napadač Ivan Brnić bio je strijelac i asistent u visokoj domaćoj pobjedi Celja, koje je sa 5-1 nadigralo turski Bašakšehir. Brnić je u 30. minuti postigao pogodak za 2-0 na asistenciju Armandsa Kučysa, a onda mu je uzvratio asistencijom na drugi pogodak litavskog napadača kojim je postavio konačnih 5-1. Osim njih dvojice, strijelci za Celjane bili su Svetlin i Seslar kojeg je u 85. minuti zamijenio Luka Bobičanec.

Igrači Celja slave pogodak u utakmici protiv Basaksehir Istanbul / Foto: Anadolu

Fiorentina je slavila sa 4-2 na gostovanju kod švicarskog St. Gallena za koji je u stoperskoj ulozi cijelu utakmicu odigrao Jozo Stanić. Felix Mambimbi (23) je postigao vodeći pogodak za švicarsku momčad, ali je Fiorentina preokrenula utakmicu golovima Martineza Quarte (50) i Jonathana Ikonea (54). Lukas Gortler (61) je izjednačio na 2-2, da bi drugim pogotkom Ikonea (69) i golom Robina Gosensa (90+3) talijanska momčad došla do pobjede i drugog mjesta.

Rezultati susreta 3. kola Europske lige:

Roma - Dynamo Kijev         1-0 (Dovbik 23-11m)
Eintracht Frankfurt - RFS   1-0 (Larsson 79)
Midtjylland - Union SG      1-0 (Diao 18)
Ferencvaros - Nica          1-0 (Lumpungu 15)
Maccabi TA - Real Sociedad  1-2 (Turgeman 82 / Pacheco 19, Gomez 64)
PAOK - Viktoria Plzen       2-2 (Tissoudali 84, Baba 90+3  / Havel 31, Vidra 39)
Karabag -  Ajax             0-3 (Taylor 36, Weghorts 74-11m, Akpom 77)

Konferencijska liga - 2. kolo
Vikingur - Cercle Brugge       3-1 (Sigurpalsson 17, Đurić 76, Vatnhamar 83 / Olaigbe 16)
APOEL - Borac (BL)             0-1 (Savić 63)
Celje - Bašakšehir             5-1 (Svetlin 5, Brnić 30, Seslar 34, Kučys 51, 77 / Pelkas 75)
Djurgarden - Vitoria Guimaraes 1-2 (Stensson 62 / Manu 58, Santos 79)
Gent - Molde                   2-1 (Fadiga 24, Brown 90+6 / Daehli 78)
Hearts - Omonia                2-0 (Forrest 16, Spittal 23)
Jagiellonia - Petroclub        2-0 (Pululu 69, 72)
Larne - Shamrock Rovers        1-4 (Gallagher 48 / Burns 3, Kenny 24, Cosgrove 30-ag, Burke 54)
Panathinaikos - Chelsea        1-4 (Pellistri 69 / J. Felix 22, 55, Mudrik 49, Nkunku 59-11m)
Rapid - Noah                   1-0 (Beljo 31)
St. Gallen - Fiorentina        2-4 (Mambimbi 23, Gortler 62 / Martinez 50, Ikone 54, 70, Gosens 90+4)