Nogometna lopta (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

PREKINUTA DOMINACIJA AJAXA I FEYENOORDA: PSV je novi prvak Nizozemske

PSV iz Eindhovena osigurao je 25. naslov nizozemskog prvaka u povijesti kluba nakon što su njegovi nogometaši pobijedili Spartu iz Rotterdama. To je prvi naslov nogometašima PSV-a nakon šest godina i dominacije Ajaxa te jedan naslov Feyenoorda.

Povela je Sparta golom Metinha, a onda je u 19. minuti izjednačio Said Bakari autogolom. Nakon toga, Johana Bakayoka dovodi PSV u vodstvo u 26. minuti, ali tri minute kasnije Olivier Boscagli zabija autogol i Sparta izjednačava.

Boscagli se iskupio za autogol u 67. minuti kada je zabio za 3-2 za PSV, a Jordan Teze je u 78. minuti zabio četvrti gol za prvake.

PSV-u je trebao samo bod da osigura naslov nakon što su u 32 prvenstvene utakmice doživjeli samo jedan poraz. PSV je četiri kola do kraja prvenstva prvi s nedostižnih 87 bodova, dok je Feyenoord drugi sa 75 bodova. Treći je Twente sa 63 bodova. Sparta je deveta s 43 boda.

U povijesti nizozemske Eredivisie, Ajax je i dalje na vrhu s 36 naslova, PSV je drugi s ovim 25. naslovom, dok je treći Feyenoord s 16 titula prvaka.

Zadnji put kad netko od velike trojke nije osvojio naslov bilo je 2010. kad je to pošlo za rukom Twenteu, a 2009. je prvak bio AZ iz Alkmaar. Kada izuzmemo i ta dva, u nedavnoj povijesti, relativno uspješno kluba, moramo se vratiti u davnu 1964. godinu kada je naslov uzeo amsterdamski DWS, danas tek amaterski klub koji igra u sedmom razredu nizozemskog nogometa.