Europsko prvenstvo u atletici u Münchenu (ILUSTRACIJA) / Foto: Pressebilder European Championships Munich 2022.

Na EP U ATLETICI U MÜNCHENU: Hrvatska je na trećem mjestu po broju osvojenih medalja nakon prvog dana

Prvog dana atletskih natjecanja na Europskom prvenstvu u atletici u Münchenu podijeljeno je sedam kompleta medalja, a zlatom Filipa Mihaljevića u bacanju kugle i srebrom Matee Parlov Koštro u maratonu Hrvatska je na trećem mjestu na ljestvici medalja.

 

Poljakinja Aleksandra Lisowska je u maratonu osvojila prvu zlatnu medalju nadmašivši Mateu Parlov Koštro za šest sekundi. Nizozemka Nienke Brinkmann, koja je slovila za prvu favoritkinju, na kraju je osvojila broncu sa 17 sekundi zaostatka pobijedivši Njemicu Miriam Dattke koja je ostala bez pojedinačnog odličja, ali je doprinijela njemačkom ekipnom zlatu u maratonu koje je prvi put dodijeljeno na europskim prvenstvima.

Filip Mihaljević (ILUSTRACIJA) / Foto: Preslik FM

Kod maratonaca je iznenađujuće slavio Nijemac Richard Ringer, a Izraelcima je pripalo momčadsko zlato.

Na olimpijskom stadionu su naslove europskih prvaka u bacanju kugle osvojili Filip Mihaljević kod atletičara te Nizozemka Jessica Schilder u ženskoj konkurenciji. Na kraju programa prvog dana zlato u utrci na 10.000 metara osvojila je Kenijka Yasemin Can koja se natječe pod turskom zastavom, što joj je drugi naslov europske prvakinje u ovoj disciplini u kojoj je slavila i 2016. u Amsterdamu.

EP atletika - osvajači medalja prvog dana

ATLETIČARKE
Maraton:
1. Aleksandra Lisowska (Polj) 2:28:36 sati
2. MATEA PARLOV KOŠTRO (HRV)  2:28:42
3. Nienke Brinkman (Niz)      2:28:52

Maraton - ekipno:
1. Njemačka   7:28:48 sati
2. Španjolska 7:39:25
3. Poljska    7:40:54

Kugla:
1. Jessica Schilder (Niz)    20,24 metara
2. Auriol Dongmo (Por)       19,82 
3. Jorinde Van Klinken (Niz) 18,94 

10.000 m:
1. Yasemin Can (Tur)    30:32.57 minuta
2. Eilish McColgan (VB) 30:41.05
3. Lonah Salpeter (Izr) 30:46.37

ATLETIČARI
Maraton:
1. Richard Ringer (Njem) 2:10:21 sati
2. Maru Teferi (Izr)     2:10:23
3. Gashau Ayale (Izr)    2:10:29

Maraton - momčadski:
1. Izrael     6:31:48 sati
2. Njemačka   6:35:52
3. Španjolska 6:38:44

Kugla:
1. FILIP MIHALJEVIĆ (HRV) 21,88 metara
2. Armin Sinančević (Srb) 21,39 
3. Tomaš Stanek (Češ)     21,26

Fenix-magazin/SIM/Hina

Pogledajte drugo

NAKON HRVATSKE I NIZOZEMSKE: Italija pobijedila Mađarsku i izborila Final Four, golijada u Londonu na utakmici Engleske i Njemačke

Nakon Hrvatske i Nizozemske plasman na završni turnir Lige nacija, koji će se održati od …