Slavlje Argentine sa osvojenim zlatnim medaljama i peharom prvak svijeta / Foto: Hina

MESSI STIGAO DO NASLOVA: Argentina nakon dramatične utakmice na jedanaesterce savladala Francusku

Novi svjetski nogometni prvak je Argentina, u finalnom susretu na Lusail stadionu Argentinci su nakon jedanaesteraca bili bolji od Francuske sa 7-5 (3-3, 2-2, 2-0) čime su po treći put u povijesti postali prvaci.

Naslovu iz 1978. i 1986. godine Argentina je dodala ovaj iz 2022. godine. Nekada je to bila Kempesova Argentina, potom Maradonina, dok je ovaj put ovu uglednu nogometnu naciju do naslova vodio Lionel Messi, strijelac dva pogotka u ovom finalu za njegov prvi naslov svjetskog prvaka u karijeri.

1. Lionel Messi 1
Lionel Messi / Foto: Hina

Messi je iz jedanaesterca u 23. minuti pogodio za 1-0, dok je do kraja prvog dijela Angel Di Maria povećao na 2-0 u 36. minuti. Odjednom i unutar samo sto sekundi Francuska se vratila u igru. Na 2-2 je izjednačio s dva pogotka Kylian Mbappe golovima u 80. iz jedanaesterca i 81. minuti. U 109. minuti gol za 3-2 je dao Messi, ali je u 118. minuti opet strijelac bio Mbappe, opet s bijele točke, za 3-3.

Tijekom odluke jedanaesteraca argentinski vratar Martinez je obranio udarac Comana, dok je Upamecano promašio vrata, dok su svi Argentinci bili precizni (Messi, Dybala, Paredes i Montiel).

Kako se moglo i očekivati, finalna utakmica počela je oprezno s obje strane, premda su na samom startu Argentinci bili nešto odlučniji u svojim izletima prema suparničkim vratima. Argentina je ujedno i prva nešto ozbiljnije zaprijetila, u 8. minuti je De Paul pucao s vrha šesnaesterca, ali se lopta odbila od Varanea u korner.

Novu su lijepu akciju Argentinci kreirali u 17. minuti. Prevarena je kompletna francuska obrana, ali je Di Maria vrlo loše pucao iz povoljne prilike. Isti igrač Argentine nekoliko minuta poslije je prevario Dembelea, ušao u šesnaesterac kada ga je Dembele sapleo s leđa, a Poljak Marciniak je dosudio jedanaesterac.

2. Alexis Mac Allister Antoine Griezmann.
Antoine Griezmann i Alexis Mac Allister / Foto: Hina

Odgovornost je preuzeo Lionel Messi koji je tako u 23. minuti doveo Argentinu u vodstvo. Vratar Lloris je otišao u jednu, a Messi je loptu poslao u drugu stranu vrata za svoj šesti pogodak na ovom prvenstvu i vodstvo Argentine 1-0.

Slika se na travnjaku nije nimalo promijenila nakon pogotka. Čak štoviše, igralo se još češće na francuskoj polovici. Rastrčaniji i energičniji Argentinci su davali ritam finalu, vezni red Argentine držao je u šaci suparnika, a sve je kulminiralo pogotkom za 2-0 u 36. minuti.

Francuski nogometaši tada su u rijetkim trenucima bili na drugoj strani terena, ali je zabljesnula strašna kontra. Messi je sjajno odigrao za Alvareza, ovaj je u prostor izbacio Mac Allistera koji je sjajno na drugoj strani primijetio i asistirao Angelu Di Mariji koji lako pogađa za povećanje vodstva.

Baš ništa u prvom poluvremenu nije napravila Francuska. U napadu je bila posve izgubljena, Mbappe i ostali se nisu ni vidjeli, a trkački i gotovo u svakom duelu Francuzi su gubili boj protiv Argentine. U 41. minuti francuski izbornik Deschmaps je već povukao prve poteze te je Girouda i Dembelea zamijenio Kolo Muanijem i Thuramom.

2. Lionel Messi Theo Hernandez
Lionel Messi i Theo Hernandez / Foto: Hina

Odmah na startu drugog dijela opet je Argentina prva zaprijetila. U 49. minuti je lijepu akciju završio De Paul volej udarcem ravno u Llorisa. I u nastavku su Francuzi izgledali posve sterilno, a nove šanse imala je opet Argentina, prvo Alvarez pa Messi, ali je ostalo 2-0. Kako je utakmica prolazila tako su Francuzi morali ulagati sve veći rizik u svoju igru, makar u svemu nije bilo konkretnosti, ali su zato argentinski kontranapadi bili strahovito ubojiti.

Argentina se u završnom dijelu finala ipak bitnije povukla u obranu te je pokušala sačuvati vodstvo do kraja. Prvu priliku Mbappe je tako imao tek u 71. minuti kada je s vrha šesnaesterca pucao preko vrata. Sve to kao da je bila najava onoga što će se dogoditi unutar samo sto sekundi.

U 79. minuti argentinska obrana je pogriješila po prvi puta. Kolo Muani je pobjegao Otamendiju, a ovaj ga je srušio za jedanaesterac. Kylian Mbappe je pogodio za 1-2 premda je argentinski vratar Martinez pogodio stranu i bio blizu obrane. Već u sljedećem napadu Francuska je izjednačila, a sjajno je za 2-2 pogodio Mbappe čime su Francuzi u samo dvije minute nadoknadili sve ono što su loše napravili dotad u finalu.

Detalj s utakmice Argentine i Francuske
Detalj slavlaj Argentinaca nakon utakmice Argentine i Francuske / Foto: Hina

Vrlo blizu kompletnog preokreta Francuska je bila u 94. minuti kada je Rabiot pucao, ali je Martinez spriječio treći francuski pogodak. Golovi Mbappea ubrizgali su veliku snagu Francuzima koji su bili mnogo bolji u završnom dijelu finala koje je otišlo i do produžetaka premda je u 97. minuti sve moglo završiti pogotkom Messija, ali je njegov udarac po sredini obranio Lloris.

Na kraju prvog produžetka opet se probudila Argentina. Francuzi su prvo blokirali udarac Lautara Martineza i topovski udarac Montiela, a potom je Lautaro imao još jednu šansu. Nastavila se bolja igra Argentine i u drugom produžetku, a u 109. minuti vratili su ‘gaučosi’ vodstvo.

Na kraju odlične akcije Lautaro Martinez je pucao, Lloris obranio, ali se lopta odbila do Messija koji je iz blizine pogodio za 3-2. No, nije tu bio kraj jer je u 118. minuti dosuđen novi jedanaesterac za Francuze. Montiela je lopta pogodila u ruku, a Mbappe je opet bio miran i precizan s bijele točke te je postigao svoj treći gol u finalu za 3-3. U samom finišu Kolo Muani iz blizine nije dobro zahvatio loptu glavom, premda je na pladnju imao pogodak za 4-3. Još bolju, savršenu šansu, Kolo Muani je imao u 123. minuti, ali je briljantno nogom njegov udarac zaustavio Martinez. Na samom kraju i Lautaro Martinez je imao šansu za 4-3, ali je loše pucao glavom.

Navijaci Argentine
Navijači Argentine / Foto: Hina

Potom su uslijedili jedanaesterci, a kao protiv Nizozemske, tako je Argentina i ovaj put bila vrlo sigurna. Kako svi izvođači, tako i vratar Martinez koji je obranio jedan udarac.

Messi je tako svemu sjajnome u karijeri pridodao i ono posljednje što mu je nedostajalo, naslov svjetskog prvaka, nakon što je ranije igrao finale 2014. godine. Messi je u finalnom susretu upisao 26. nastup u karijeri na svjetskim prvenstvima čime je postao apsolutni rekorder po tom pitanju. Isto tako, postao je prvi nogometaš u povijesti koji je na jednom SP-u zabio barem pogodak u grupnoj fazi te u svakoj utakmici nokaut faze (osmina finala, četvrtfinale, polufinale i finale).

Francuska tako nije uspjela obraniti naslov svjetskog prvaka od prije četiri godine te time reprizirati ono što su u dugoj povijesti uspjeli samo Italija i Brazil.

SP, polufinale:

Nagradeni igraci na SP Katar 2022
Najbolji mladi igrači, Argentinac Gonzalo Montiel, najbolji igrač Svjetskog nogometnog prvenstva Lionel Messi, najboliji vratar Emiliano Martinez i najbolji strijelac Kylian Mbappe / Foto HINA/ Damir SENČAR/

ARGENTINA – FRANCUSKA jedanaesterci 4-2 (3-3, 2-2, 2-0)

Stadion Lusail. Gledatelja: 85.000. Sudac: Szymon Marciniak (Poljska).

STRIJELCI: 1-0 Messi (23-11m), 2-0 Di Maria (36), 2-1 Mbappe (80-11m), 2-2 Mbappe (81), 3-2 Messi (109), 3-3 Mbappe (118-11m)

ARGENTINA: E. Martinez – Molina (od 91. Montiel), Romero, Otamendi, Tagliafico (od 121. Dybala) – De Paul (od 102. Paredes), Fernandez, Mac Allister (od 116. Pezzella), Di Maria (od 64. Acuna) – Messi, Alvarez (od 102. La. Martinez).

FRANCUSKA: Lloris – Kounde (od 121. Disasi), Varane (od 113. Konate), Upamecano, Hernandez (od 71. Kamavinga) – Griezmann (od 71. Coman), Tchouameni, Rabiot (od 96. Fofana) – Dembele (od 41. Kolo Muani), Giroud (od 41. Thuram), Mbappe.

Žuti kartoni: Fernandez, Acuna, Paredes, Montiel (Argentina), Rabiot, Thuram, Giroud (Francuska)