Nogometna lopta (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

LIGA PRVAKA: Inter kroz “iglene uši” prošao Porto, Manchester City deklasirao RB Leipzig sa 7:0

Nogometaši Manchester Cityja plasirali su se u četvrtfinale Lige prvaka nakon uvjerljive 7-0 pobjede na svom Etihadu protiv Leipziga, a zvijezda večeri bio je Erling Haaland koji je postigao pet golova.  Milanski Inter je također izborio četvrtfinale odigravši 0:0 u Portu, premda su domaćini u posljednjim trenutcima utakmice gađali i gredu i vratnicu. Prva utakmica u Milanu završena je pobjedom Intera od 1:0.

Porto je imao više od igre, Portugalci su imali 65 posto posjeda lopte, 19 udaraca i pet kornera, međutim, domaći sastav je tek u samoj završnici ozbiljnije ugrozio Inter koji je izborio svoje prvo četvrtfinale nakon 2011. godine. Sve najvažnije se dogodilo u sudačkoj nadoknadi susreta kada su igrači Porta dva puta gađali okvir gola, a potom i ostali s igračem manje.

U sudačkoj nadoknadi smo napokon vidjeli i prava uzbuđenja pred vratima. U trećoj minuti nadoknade Dumfries je praktički “počistio” loptu s crte nakon što je Onana već bio savladan, a u petoj minuti nadoknade Porto je u istom napadu dva puta uzdrmao okvir suparničkog gola. Prvo je glavom pucao Marcano, ali je lopta uz pomoć Onane završila u vratnici, da bi u nastavku akcije glavom pucao i Grujić pogodivši gredu.

U posljednjim trenucima susret Pepe je dobio drugi žuti, pa je Porto zadnje sekunde igrao s igračem manje.

Hrvatski reprezentativac Marcelo Brozović za Inter je igrao od 80. minute.

Manchester Cityju deklasirao RB Leipzig

Prvi susret osmine finala, kada je Leipzig bio domaćin, završio je 1-1, a sva neizvjesnost oko toga tko će proći dalje nestala je u prvom poluvremenu. Vodio je City tada 3-0, a sve je golove postigao Haaland, u 22. iz jedanaesterca, 24. minuti te nadoknadi prvog dijela.

Na samom startu drugog poluvremena City je zabio nova tri gola. Prvo je strijelac bio Ilkay Gundogan u 49. minuti, a potom je nova dva, u 53. i 57., dao Haaland. Sve je okončano golom Kevina De Bruynea u 92. minuti.

Do ove utakmice Norvežanin je ove sezone u Ligi prvaka postigao pet golova, a u ovom susretu mu je trebalo manje od sat vremena za istu brojku. Isto tako, Haaland je postao treći igrač u povijesti Lige prvaka koji je na jednom susretu dao pet pogodaka. Prije njega je to uspjelo Brazilcu Luizu Adrianu dok je igrao za Šahtar (protiv Bate Borisova) te Argentincu Lionelu Messiju u dresu Barcelone (protiv Bayera).

Žestoko je City odmah stisnuo suparnika te je u prvih deset minuta imao dvije dobre prilike. U trećoj minuti zaprijetio je Gundogan, dok je u desetoj Norvežanin Haaland izdržao sve duele sa suparnicima, na nogama je ostao i unatoč odgurivanju, ali u samoj završnici nije uspio svladati suparničkog vratara.

No, kada Haaland nije zabio u tom trenutku sve je naplatio do kraja prvog poluvremena jer je u tih tridesetak minuta tri puta pogađao mrežu Leipziga.

U 22. minuti dosuđen je jedanaesterac za domaćina nakon što je lopta pogodila u ruku Henrichsa u gostujućem šesnaestercu. Vratar Leipziga Blaswich je pročitao stranu i bio blizu obrane, ali udarac Haalanda je bio precizan i točan za 1-0 Cityja.

Samo dvije minute kasnije vodstvo je povećano. Sjajno je s 20-ak metara pucao Kevin de Bruyne. Lopta je pritom žestoko uzdrmala gredu, a na odbijenu loptu najbrže i najbolje je reagirao Haaland koji je glavom pogodio za 2-0.

Leipzig je tek nakon drugog primljenog pogotka počeo djelomično razmišljati o napadu, ali do kraja prvog dijela još se jednom zatresla mreža njemačke momčadi. U nadoknadi je opet zabio robusni norveški napadač.

Manchester City se nije zaustavljao ni u drugom poluvremenu pa je već do 54. minute bilo 5-0. U 49. minuti, nakon lijepe akcije s Grealishom, strijelac je bio Gundogan, dok je u 53. neumorni Haaland zabio još jednom, četvrti puta ove večeri.

Potpuno raspadnuto izgledao je Leipzig od samog starta drugog poluvremena, a dodatno ga je dotukao još jednom Haaland u 57. minuti. Bio je to njegov peti gol na utakmici za 6-0 nakon čega ga je trener Josep Guardiola odlučio izvaditi s travnjaka.

Izlaskom Haalanda je stao i City. Domaćin je odlučio primiriti napade, potpuno se zadovoljio ogromnim stečenim vodstvom. No, ipak je sve završilo na pravi način, sjajnim pogotkom De Bruynea u 92. minuti kada je majstorski naciljao s 20-ak metara za konačnih 7-0. Time je City izjednačio svoju rekordnu pobjedu u europskim natjecanjima. Prije četiri godine je sa 7-0 pobijedio Schalke.

Za goste je cijelu utakmicu odigrao hrvatski reprezentativac Joško Gvardiol koji kao ni bilo tko drugi u njegovoj momčadi nije mogao zaustaviti Haalanda i društvo ovog utorka.

UZVRATNI SUSRETI
Utorak, 14. ožujka:
Manchester City - RB Leipzig 7-0 (Haaland 22-11m, 24, 45+2, 54, 57, Gundogan 49, De Bruyne 90+2)

Utorak, 7. ožujka:
Benfica - Club Brugge 5-1 (R. Silva 38, Ramos 45+2, 57, Mario 71-11m, Neres 77 / Meijer 87)

Chelsea - Borussia Dortmund 2-0 (Sterling 43, Havertz 53-11m)