L’équipe: Francuzi tuguju i hvale Hrvatsku, Manuela Štrleka i Ivana Stevanovića

Srijeda je bila ludi dan u Krakowu za ulazak u glavni krug Europskog prvenstva u rukometu, piše najpoznatiji francuski sportski dnevnik L’équipe i nastavlja: Nasuprot svih očekivanja, Francuska je izgubila od Norveške (29-24). Jedino nadu trikolorima davali su Hrvati, koji su u posljednjem susretu skupine 1 morali pobijediti Poljake s pet do devet golova razlike. Ali ništa od toga se nije dogodilo jer su Hrvati, na iznenađenje svih pobjedili s još većom razlikom i tako nastavljaju svoju avanturu na EP u Poljskoj, piše L’équipe.

FullSizeRender
L’équipe hvali nevjerojatnu igru momčadi Hrvatske protiv domaćina EP u Poljskoj

Hrvati su pobjedu od 37-23 nad domaćinima gradili od prvih minuta utakmice. Pobjegli su najprije na 3-0 i 5-1, da bi na poluvremenu stigli na 15-10, što je bio rezultat koji je vodio Francusku u polufinale EP. U drugom poluvremenu Hrvati su demonstrirali silu i u 39. minuti su već vodila sa 23-10. Učinak Manuela Štrleka bio je impresivan: postigao je jedanaest pogodaka iz isto toliko pokušaja. U nastavku njegova momčad je napravila sveopće iznenađenje i plasirala se u polufinale gdje ih u petak čeka Španjolska, navodi L’équipe koji prenosi i izjavu Ivana Stevanovića, hrvatskog vratara koji je junak pobjede nad Poljskom:

-To je fantastično. Čuda se događaju u sportu. Mislili smo da ako počnemo dobro, rezultat bi se mogao povećavati do 11 zgoditaka razlike koliko nam je trebalo za prolazak. S pet golova prednosti na poluvremenu, rekli smo da imamo šansu. Početkom drugog poluvremena, Poljaci nisu imali nikakve šanse protiv naše obrane, kazao je Stevanović

L’équipe prenosi i izjavu Michael Biegler, trenera Poljske koji kaže: Nikada nisam doživio tako tešku utakmicu kroz svih 60 minuta. Ja sam sam odgovoran za poraz. Želim reći navijačima, cijelom poljskom narodu kako mi je žao. Imao sam dojam da su moji igrači nosila teret od pedesetak kilograma na leđima. Moja je uloga bila da ih rasteretim ali nisam uspio. Ja sam bez sumnje napravio mnoge pogreške, kazao je poljski trener.

Razloge neuspjeha Francuza za L’équipe je objasnio Claude Onesta, trener Francuske.
– Kad se ne uspije biti dominantan, onda se postaje slab i ranjiv, gubi se samopouzdanje i počinje igrati usporeno. Ponestaje tada i dinamike a zatim, malo po malo, i entuzijazma. To su sve greške koje nismo željeli, rekao je francuski izbornik.

Vratar Francuske Thierry Omeyer kazao je kako je jako teško biti eliminiran sa vrata koja vode u polufinale.

-Više nego dobro smo ušli u utakmiicu ali Norvežani su vrlo brzo vratili rezultat i malo po malo stekli samopouzdanje. Mi nismo dobro odigrali utakmicu i Norvežani su bili bolji od nas, kazao je najbolji vratar zadnjeg desetljeća u Francuskoj i svijetu.