Kvalifikacije za SP 2022.: Svi nedjeljni rezultati i ljestvice, Njemačka i Poljska uvjerljive

Nogometaši Njemačke i Poljske ostvarili su najuvjerljivije pobjede dana u Europskim kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2022. u Kataru, svladavši svoje suparnike sa šest golova razlike – Nijemci kod kuće protiv Armenije, a Poljaci na gostovanju u San Marinu.

Njemačku je prema uvjerljivoj pobjedi usmjerio Serge Gnabry pogocima u 6. i 15. minuti, a nakon njega su mrežu Armenaca još pogađali Marco Reus (35), Timo Werner (45), Jonas Hofmann (52) i 19-godišnji Karim Adeyemi (90+1).

Nijemci su ovom pobjedom preskočili Armence i s 12 bodova zasjeli na vrh ljestvice skupine J. Armenija ima 10 bodova, a Rumunjska je došla na devet domaćom pobjedom 2-0 protiv Lihtenštajna.

Poljska je u San Marinu postigla sedam pogodaka, imala igrača koji je postigao ‘hat-trick’, ali to nije bio Robert Lewandowski. Najbolji poljski strijelac je ostao na dva gola (5, 21) i jednoj asistenciji, a trostruki strijelac je postao igrač koji ga je zamijenio nakon prvog poluvremena, veznjak Adam Buksa koji dolazi iz američkog MLS-a, gdje igra za New England Revolution.

Poljaci su na poluvremenu vodili 4-0, jer su uz Lewandowskog mrežu pogađali Šviderski (16) i Linetty (44). Buksa je do ‘hat-tricka’ došao s dva gola u sučevom dodatku (90+2, 90+4), a prvi je postigao u 67. minuti. Domaći su uspjeli postići prvi gol u ovim kvalifikacijama, a strijelac je bio Nicola Nanni.

Unatoč uvjerljivoj pobjedi Poljska na ljestvici zaostaje pet bodova za vodećom Engleskom koja ima maksimalan učinak iz pet utakmica.

Europski prvaci Talijani opet su ostali bez tri boda, a na gostovanju u Švicarskoj su ostali i bez postignutog pogotka, iako je Jorginho imao kazneni udarac u 53. minuti. No, kako ni domaći strijelci nisu bili efikasni, svaka reprezentacija je osvojila po bod pa je Italija ostala na vrhu skupine s 11 bodova, četiri više od Švicarske. No, Švicarci imaju dvije utakmice manje.

Belgija se izdvojila na vrhu ljestvice skupine E s 13 bodova, šest više od Češke koju su u Bruxellesu pobijedili s 3-0. Romelu Lukaku (8) i Eden Hazard (41) su bili strijelci u prvom poluvremenu, a Alexis Saelemaekers (65) je potvrdio pobjedu.

Španjolska se vratila privremeno na vrh ljestvice skupine B pobjedom 4-0 nad Gruzijom. Jose Gaya (14), Carlos Soler (25), Ferran Torres (41) i Pablo Sarabia (63) donijeli su tri boda Španjolcima. Španjolska ima 10 bodova, jedan više od Šveđana, ali oni imaju dvije utakmice manje.

U istoj skupini je Kosovo u zadnjim trenucima spasilo bod u Prištini protiv Grčke. Gosti su poveli pogotokom Douvikasa (45+2) u sučevom dodatku prvog dijela, a 45 minuta poslije izjednačio je Muriqi.

Pregled rezultata u nedjelju uvečer odigranih utakmica u Europskim kvalifikacijama za SP 2022. i trenutačnog stanja na ljestvicama:

Europske kvalifikacije za SP 2022.
SKUPINA B
Kosovo - Grčka        1-1 (Muriqi 90+2 / Douvikas 45+2)
Španjolska - Gruzija  4-0 (Gaya 14, Soler 25, F. Torres 41, Sarabia 63)

SKUPINA E
Bjelorusija - Wales 2-3 (Lisakovič 29, Sedko 31 / Bale 6-11m, 69-11m, 90+3)
Belgija - Češka     3-0 (Lukaku 8, E. Hazard 41, Saelemaekers 65)

Albanija - Mađarska   1-0 (Broja 87)
Engleska - Andora     4-0 (Lingard 18, 78, Kane 72-11m, Saka 85)
San Marino - Poljska  1-7 (Nanni 48 / Lewandowski 5, 21, Šwiderski 16, Linetty 44, Buksa 67, 90+2, 90+4)

SKUPINA J
Island - S. Makedonija   2-2 (Bjarnason 78, Gudjohnsen A. 84 / Velkovski 12, Alioski 54)
Njemačka - Armenija      6-0 (Gnabry 6, 15, Reus 35, Werner 45, Hofmann 52, Adeyemi 90+1)
Rumunjska - Lihtenštajn  2-0 (Tosca 11, Manea 18)

1. Njemačka       5    4    0    1   13-2    12
2. Armenija       5    3    1    1    6-8    10
3. Rumunjska      5    3    0    2    9-6     9
4. S. Makedonija  5    2    2    1   11-6     8
5. Island         5    1    1    3    6-10    4
6. Lihtenštajn    5    0    0    5    1-14    0