Arhivska snimka kvalifikacijske utakmice / Foto: Hina

KVALIFIKACIJE ZA SP 2022.: Pobjede Njemačke, Engleske, Italije i Švicarske, Grčka uzela bod Španjolskoj

Nogometni velikani Njemačka, Engleska i Italija pobjedama su otvorili kvalifikacije za svjetsko prvenstvo 2022. godine, dok je Španjolska na svom terenu kiksala protiv Grčke odigravši 1-1.

Engleska, protiv koje će Hrvatska otvoriti ovogodišnji EURO, je u susretu skupine I na Wembleyju očekivano pobijedila San Marino sa 5-0, a golove su zabili James Ward-Prowse (14, 21), Raheem Sterling (31), Dominic Calvert-Lewin (53) i Ollie Watkins (83).

“Gordi Albion”je tijekom susreta uputio 34 udarca prema vratima San Marina, dok su gosti imali samo jedan udaraca i to pored gola.

U drugom dvoboju iz skupine Mađarska i Poljska su odigrali sjajnu utakmicu koja je završila 3-3. Mađarska je povela 2-0, no Poljaci su uspjeli izjednačiti, domaćin je poveo 3-2, no Robert Lewnadoski je spasio bod gostima u 82. minuti.

Za Mađarsku su zabili Roland Sallai (6), Adam Szalai (52) i Willi Orban (78), a za Poljsku Krzysztof Piatek (60) i Kamil Jozwiak (61).

Pobjede Italije i Njemačke

Italija je u Parmi u susretu skupine C pobijedia Sjevernu Irsku sa 2-0 produživši pod vodstvom Roberta Mancinija niz na čak 23 utakmice bez poraza. Pritom su “Azzurri” ostvarili 16 pobjeda i sedam neodlučenih rezultata, a zanimljivo na 16 susreta nisu primili gol. Posljednji poraz su doživjeli u rujnu 2018. u Lisabonu od Portigala (0-1) u Ligi nacija.

To je treći najduži niz “Azzurra” bez poraza, a rekord su ostvarili od studenog 1935. do srpnja 1939. kada su nanizali 30 susreta bez poraza. Pobjedu domaćinu donijeli su Berardi (14) i Immobile (39).

U drugom susretu iz ove skupine Švicarska je u Sofiji pobijedila Bugarsku sa 3-1. Gosti su posao obavili u prvih 13 minuta postigavši tri gola, a strijelci su bili Breel Embolo (7), Haris Seferović (10) i Steven Zuber (13). Do kraja susreta Bugarska je uspjela tek ubažiti poraz golom Kirila Despodova (46). Za Švicarsku je od 86. minute igrao napadač zagrtebačkog Dinama Mario Gavranović.

Problema nije imala niti Njemačka protiv Islanda u susretu J skupine. “Elf” je pobijedio sa 3-0. Već nakon sedam minuta je bilo 2-0 golovima Leona Goretzke (3) i Kaia Havertza (7), a pobjedu domaćina potvrdio je Ilkay Gundogan (56).

U drugom susretu Rumunjska je pobijedila Sjevernu Makedoniju sa 3-2, a prvi gol za goste zabio je Dinamov kapetan Arijan Ademi u 82. minuti.

Florin Tanase (28) i Valentin Mihaila (50) su doveli Rumunje u vodstvo, gosti su u završnici izjednačili preko Ademija (82) i Aleksandra Trajkovskog (83), no Ianis Hagi je u 86. zabio za pobjedu domaćina.

Grčka iznenadila Španjolsku

U skupini B Grčka je u Grandi iznenadila Španjolsku odigravši 1-1.

Alvaro Morata je 33. minuti doveo “furiju” u vodstvo, a izjednačio je Tasos Bakasetas (57-11m).

Švedska je pobijedila Gruziju sa 1-0 u susretu koji je obilježio povratak Zlatana Ibrahimovića u nacionalnu vrstu nakon pet godina.

Ibrahimović je u 35. minuti asistirao Viktoru Claessonu za jeini gol na utakmici. Napadač Milana se povukao iz reprezentacije poslije EP-a 2016. godine, a za Švedsku je nastupio na 113 utakmica i dao 62 gola.

Danska je na otvaranju F skupine u Tel Avivu pobijedila Izrael sa 2-0. Golove za goste zabili su Martin Braithwaite (13) i Jonas Wind (67).

U drugom susretu Škotska i Austrija su odigrali 2-2. Gosti su vodili 1-0 i 2-1, ali se Škotska izvukla.

Austrija je povela u 55. minuti preko Saše Kalajdžića, a izjednačio je Grant Hanley u 71. minuti. Deset minuta prije kraja napadač Stuttgarta je zabio svoj drugi gol za novo austrijsko vodstvo, da bi McGinn u 85. izjednačio.

Rezultati susreta 1. kola europskih kvalifikacija za svjetsko nogometno prvenstvo 2022.

SKUPINA B
Španjolska - Grčka       1-1 (Morata 33 / Bakasetas 57-11m)
Švedska - Gruzija        1-0 (Claesson 35)

SKUPINA  C
Bugarska - Švicarska     1-3 (Despodov 46 / Embolo 7, Seferović 10, Zuber 13)
Italija - S.Irska        2-0 (Berardi 14, Immobile 39)

SKUPINA F
Izrael - Danska          0-2 (Braithwaite 13, Wind 67)
Škotska - Austrija       2-2 (Hanley 71, McGinn 85 / Kalajdžić 55, 80)
Moldavija - Farski Otoci 1-1 (Nicolaescu 9 / Olsen 83)

SKUPINA I
Engleska - San Marino    5-0 (Ward-Prowse 14, 21. Sterling 31, Calvert-Lewin 53, Watkins 83)
Mađarska - Poljska       3-3 (Sallai 6, Szalai 52, Orban 78 / Piatek 60, Jozwiak 61, Lewandowski 82(
Andora - Albanija        0-1 (Lenjani 41)

SKUPINA J
Njemačka - Island        3-0 (Goretzka 3, Havertz 7, Gundogay 56)
Rumunjska - S.Makedonija 3-2 (Tanaes 28, Mihaila 50, Hagi 86 / Ademi 82, Trajkovski 83)
Lihtenštajn - Armenija   0-1 (Fromelt 83-ag)