Detalj s utakmice Slovačke i BiH / Foto: FENA (NSBiH)

KVALIFIKACIJE ZA EP 2024.: Nogometaši BiH neočekivano poraženi u Bratislavi, pobjede Engleske, Italije i Portugala

Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u nedjelju uvečer u Bratidslavi od reprezentacije Slovačke sa 2:0, u susretu drugog kola kvalifikacija za EP 2024. u Njemačkoj. Pogotke za domaćine su postigli Mak u 13. i Haraslin u 40. minuti.

Nogometaši BiH su nakon odličnog nastupa na startu kvalifikacija i pobjede nad Islandom, u nedjelju uvečer u Bratislavi razočarali i izgubili od selekcije Slovačke. Pobjednik je riješen u prvom poluvremenu u kojem su Slovaci u potpunosti nadigrali bh. tim i nakon više od devet mjeseci upisali pobjedu.

Domaći su od početka krenuli potuno ofanzivno, agresivno u sredini terena, ne dozvoljavajući protivniku niti u jednom trenutku da razvije akciju.

U 13. minuti poveli su pogotkom Maka, koji je iskoristio neodlučnost odbrane BiH i sa ivice šesnaesterca prizemnim udarcem savladao Šehića.

I u nastavku meča BiH nije mogla da odigra nijedan organiziran napad, pa su Slovaci nastavili ozbiljno prijetiti Šehićevom golu. U 40. minuti su udvostručili prednost nakon još jedne loše reakcije odbrane bh. tima, a strijelac je bio Haraslin.

Slovaci su mogli i do trećeg gola, nakon što je Milićević zamalo postigao autogol, neoprezno vrativši loptu za golmana Šehića koji je krajnim naporom uspio da sačuva mrežu i izbije loptu u korner.

U drugom poluvremenu BiH je zaigrala bolje, počela je ozbiljnije prijetiti vratima domaće momčadi, ali bez završnice. Najbliži pogotku bio je Demirović koji je nakon centaršuta Dedića udarcem glavom sa sedam metara promašio vrata.

I Slovaci su imali svoje prilike posebno u 75. minuti kada je Suslov promašio prazan gol.

U večerašnjem meču BiH je nastupila u sastavu: Šehić, Ahmedhodžić, Miličević (46. Cimirot), Saničanin, Dedić, Hadžiahmetović (63. Prcić), Tahirović (74. Stevanović), Krunić, Gazibegović, Prevljak (63. Džeko), Demirović.

U preostala dva meča kvalifikacija u grupi J, Portugal je pobijedio Luksemburg sa 6:0, dok je Island savladao Lihtenštajn sa 7:0. Na ljestvici vodi Portugal sa šest bodova, Slovačka je druga sa četiri, BiH i Island imaju po tri, Luksembug je peti sa bodom, dok je Lihtenštajn posljednji bez bodova. Nogometaši BiH kvalifikacije nastavljaju 17. srpnja kada gostuju Portugalu.

Pobjede Engleske i Italije

Engleski nogometaši svladali su u dvoboju C skupine kvalifikacija EURA na Wembleyu selekciju Ukrajine s 2-0.Englezi su prije tri dana slavili kod europskih prvaka Talijana, a na Wembleyu su došli do još jedne pobjede u teškoj skupini.Harry Kane istaknuo je svoj status najboljeg engleskog strijelca na međunarodnoj razini, a Bukayo Saka ponovno je zabljesnuo u ugodnoj pobjedi. Nakon što je postigao rekordni  54. gol u 2-1 pobjedi nad Italijom u četvrtak, Kane je u 37. minuti iz voleja zabio i svoj 55. pogodak, a Arsenalov mladić Saka zatim je udvostručio vodstvo prije poluvremena senzacionalnim golom koji je utišao goste i njihovih 4000 navijača. Ukrajina je imala svoje trenutke i pritiskala je u drugom dijelu, ali nikada nije izgledala sposobna izbjeći poraz od Engleske.

Italije  se oporavila od poraza protiv Engleza laganom pobjedom na Malti (2-0). Oba gola za azzurre na Malti pali su u prvom dijelu, a zabili su dva Mattea – Argentinac s djedom na Siciliji Mateo Retegui (15) i Matteo Pessina (27).

Finci bolji od Irske

Sjeverna Irska ostala je praznih ruku na Windsor Parku u Belfast. Finci su održali lekciju nogometa Ircima, slavivši s minimalnih 1-0, a jedini pogodak na utakmici postigao je Benjamin Kallman u 28. minuti.Slovenska nogometna reprezentacija je, po pobjedi u Kazahstanu, dobro obavila i svoju prvu zadaću na domaćim terenima svladavši  San Marino s 2-0.Slovenija je povela u 56. minuti preko Benjamina Šešeka, a u 60. minuti autogol je postigao Roberto Di Maio.U ovoj skupini nogometaši Kazahstana došli su velikim preokretom do pobjede nad Danskom 3-2,  iako su 20 minuta prije kraja gubili 0-2.Nakon razočaranja u četvrtak, kada su na otvaranju kvalifikacija u Astani poveli protiv Slovenije, pa izgubili 1-2, sada su uspjeli na umjetnoj travi Astana Arene doći do tri boda protiv jake Danske.Oba pogotka za Dansku postigao je 20-godišnji napadač Atalante Rasmus Hojlund (21, 36), koji je tri puta bio precizan i u četvrtak protiv Finske (3-1).No, u samoj završnici uslijedio je čudesan preokret Kazahstanaca. Prvo je smanjio u 73. minuti veznjak moskovskog CSKA Baktiyor Zajnudinov iz jedanaesterca, u 86. minuti uslijedio je precizan udarac s 30-ak metara Askata Tagibergena za 2-2, a tri minute  kasnije napadač  FC Astane  Abat Ajmbetrov glavom je pogodio senzacionalnih 3-2.

Pobjeda Portugala u Luksemburgu

Portugal se pouzdano nosi s europskim nogometnim mališanima. Nakon uvodne domaće pobjede nad Lihtenštajnom sa 4-0, danas su u Luksemburgu slavili sa 6-0. Za Portugalce je u prvom poluvremenu dva puta zabio 38-godišnji Cristiano Ronaldo (9, 31), po jednom Joao Felix (15) i Bernardo Silva (18). U drugom poluvremenu strijelci su bili još Otavio (77) i Rafael Leao (89).

Ronalda se pobrinuo za svoju statistiku nakon njegova 121. i 122. gola u 198. nastupa, što su sve novi svjteski rekordi. Također, zabio je 10. i 11. gol protiv Luksemburžana, njegovih najdražih žrtvi.

Iznimno uvjerljivi bili su Islanđani koji su čak sa 7-0 slavili kod Lihtenštajna u Vaduzu. Aron Gunnarsson (48,68, 73pen) zabio je “hat-trick” za sjevernjake u drugom poluvremenu, a po jedan su zabili Olafsson (3), Haraldsson (38), Gudjohnsen (85) i Ellertsson (87).