Uzvratna utakmica drugog pretkola Konferencijske lige izmeðu Osijeka i kazahstanskog Kizilžara na stadionu Gradski vrt /Foto: Hina

KONFERENCIJSKA LIGA: Rijeka izgubila u Stockholmu, Osijek iznenađujuće poražen u Gradskom vrtu

Nakon što su nogometaši švedskog Djurgardena slavila na Rujevici 2-1 pobijedili su i na domaćem terenu, s 2-0 (0-0), Rijeku koja se tako u drugom pretkolu Konferencijske lige oprostila od ovosezonskih nastupa u Europi.

Rijeka je u uzvratu odigrala nešto žešće i odlučnije nego li u prvom susretu, pogotovo se to odnosi na prvih 45 minuta u Stockholmu, no na kraju je to bilo premalo za prolaz dalje. Djurgarden je Rijeku slomio u drugom poluvremenu kada je postigao oba pogotka. Strijelci su bili Hien u 55. i Banda u 84. minuti.

Prvo poluvrijeme bilo je vrlo agresivno s obje strane te dosta nervozno, ali treba naglasiti kako su igrači Rijeke izgledali odlučnije i borbenije nego li u prvom susretu na svojoj Rujevici.

Posebno su razigrani bili Ampem i Frigan koji su bili najveća prijetnja domaćem sastavu, a upravo je u 25. minuti Prince Ampem glavom pogodio domaću mrežu nakon ubačaja. No, pritom je igrač Rijeke bio u zaleđu te hrvatska momčad time nije nadoknadila minus iz prve utakmice.

Igralo se energično, iako su prave prilike na obje strane bile rijetke. Najbolju šansu imao je Djurgarden u 44. minuti. Lopta upućena od Osora je došla do Radetinca koji je u padu pogodio gredu riječkih vrata, a odmah nakon toga je Vučkić opasno zaprijetio na drugoj strani.

Drugo poluvrijeme mnogo je bolje otvorio Djurgarden koji je napadao u valovima prema Labroviću, a Rijeka je pokleknula u 55. minuti. Stvorena je gužva ispred riječkog vratara, a na loptu je naletio Isak Hien te je pospremio u mrežu za domaće vodstvo.

Nakon gola Djurgarden je primirio sa svojim napadima, a Rijeka je do kraja prilično bezuspješno pokušala zakomplicirati ovaj uzvratni susret. Čak štoviše, sve je zaključeno novim golom Djurgardena. U 84. minuti je konačnih 2-0 postavio Emmanuel Banda.

U nastavku četvrtka Osijek na domaćem terenu igra uzvrat drugog pretkola Konferencijske lige protiv kazahstanskog Kizilžara. U prvom ogledu Osječani su u gostima slavili 2-1. U trećem pretkolu u natjecanje će se uključiti i Hajduk koji čeka boljeg iz susreta Puskas Akademije i Vitorije iz Guimaraesa.

Konferencijska liga, 2. pretkolo (uzvratna utakmica):

Djurgarden – Rijeka 2-0 (Hien 55, Banda 84); prva utakmica 2-1

Šokantno ispadanje Osijeka

Nogometaši Osijeka nisu se uspjeli plasirati u 3. pretkolo Konferencijske lige nakon što su u uzvratnom susretu 2. pretkola izgubili na svom terenu od kazahstanskog Kizilžara sa 0-2 (0-0) te tako ispustio prednost od 2-1 koju je stvorio u prvoj utakmici.

Golove za goste postigli su Giorgi Ivaniadze u 61. i Moussa Kone u 71. minuti.

Osječani su u prvom poluvremenu bili mnogobolji suparnik, u više navrata prijetili su gostujućem vrataru Lobancevu, najkonkretniji su bili Brlek u 12. i Lovrić u 18. minuti. Vrlo je aktivan bio Mierez koji je kao najistureniji napadač konstantno “maltertirao” obrambene igrače Kizilžara.

Jedinu izglednu priliku u prvom dijelu gosti su imali u 10. minuti kada je Lobžanidze bio neprecizan iz izgledne situacije.

Sve se promijenilo u 61. minuti kada je Kizilžar neočekivano poveo. Tapalov je ubacio s desnog krila, njegov centaršut nije dobro očišćen te je lopta pala na nogu Ivaniadzeu koji je sa 15 metara preciznim udarcem svladao Ivušića. Gruzijski se igrač u strijelce upisao samo minutu nakon ulaska u igru.

Primljeni pogodak nije “probudio” domaće, štoviše 10 minuta kasnije Kizilžar je stigao i do drugog gola i rezultata koji ga je vodio u sljedeći krug natjecanja. Ovoga puta lopta je stigla na lijevi bok do Bušmana koji je preciznim ubačajem pronašao nečuvanog Konea, a ovaj je glavom u padu sa 10-ak metara još jednom zatresao mrežu.

Nakon drugog primljenog gola trener Osijeka Nenad Bjelica bacio je sve karte na napad, uveo je Belju i Mance te s tri napadača pokušao doći do gola koji bi odveo dvoboj u produžetak. No, iako je na raspolaganju imao više od 20 minuta, domaći sastav nije stvorio niti jednu izglednu priliku za pogodak te se zasluženo vrlo rano oprostio od igranja u Europi.

Ključnim se tako pokazao neshvatljivi autogol Nejašmića u završnici prve utakmice prije tjedan dana u Nur-Sultanu u trenucima kada je Osijek vodio sa 2-0 i imao igrača više.

Ranije u četvrtak iz Konferencijske lige ispala je i Rijeka koja je u dvije utakmice izgubila od švedskog Djurgardena, pa je jedini hrvatski predstavnik u ovom natjecanju ostao Hajduk.