Reprezentacija Hrvatske pred utakmicu sa Njemačkom / Foto: Hina

KOBNA MINUTA ODMORA: Hrvatska je pobijedila samu sebe u Kölnu, danski suci nisu bili dorasli suditi tako važnu utakmicu

Nakon tijesnog i nezasluženog poraza od Njemačke, hrvatski izbornik Lino Červar jednako kao i Igor Vori osuli su paljbu po danskim sucima okrivivši ih za poraz Hrvatske. No, je li baš tako?

Točno je da su dansku suci napravili kardinalnu grešku kada su pri samom kraju utakmice sudili probijanje Karačiću umjesto da prije toga bude sedmerac ili u najmanju ruku prekršaj za 9 metara. To je bio i ključni napad utakmice nakon kojeg su nam suci uzeli loptu i Nijemci su preko Gensheimera došli na nedotižnih 22-20. Čista sudačka greška, previd ili krađa? Svejedno o čemu se radilo, ali hrvatska reprezentacija je oštećena.

No, Hrvatska je pet minute prije kraja, kod hrvatskog vodstva 19-18, sve imala u svojim rukama. Duvnjak i suigrači su prije toga preokrenuli rezultat od tri gola zaostatka, a njemački igrači punih 10 minuta nisu uspjevali zabili gol. I kada su izabranici izbornika Červara bili u naletu, kada su imali vodstvo i loptu za napad, naša klupa je zvala minutu odmora. To se kasnije pokazalo ogromnom greškom.

Mnogi će reći kako je najlakše biti general poslije bitke jer, da je tada Hrvatska otišla na dva razlike, utakmica je mogla otići i u drugom pracu. Ali ne. Taj minut odmora, kojeg je zvala naša klupa, je Njemačkoj došao kao naručen. Najprije su se obranili od našeg napada a potom izjednačili. Nakon novog vodstva Hrvatske preko Šipića, Nijemci su tri minute prije kraja stigli do novog izjednačenja.

Ali još i tada je Hrvatska imala sve u svojim rukama. Hrvatska je imala napad i nije uspjela postići zgoditaka a Pekeler je u brzom kontranapadu doveo Nijemce u vodstvo. Ostalo znate. Suci su onda podlegli domaćoj atmosferi i sudili su ono što vjerojatno kvalitetniji i iskusniji suci nikada ne bi uradili.

Gledajući sveukupno, nije se stekao dojam da su nas suci, osim previda u zadnje tri munute, namjerno pokrali. Jednostavno, bili su loši. Griješili su, a imali su propusta na obje strane tako da se ne bi moglo reći da su bili pristrani. I Nijemcima su prije svirali neke stvari koje nisu morali.

Zato mislimo da je Hrvatska semu sebe pobijedila. Najprije dan ranije u utakmici protiv Brazila, koju nisu smijeli izgubiti. Utakmici protiv Njemačke odlično je odigrala hrvatska obrana na čelu sa sjajnim vratarom Marinom Šegom. U napadu Hrvatska ni izbliza nije bila tako sjajna kao u obrani. Nedostajao je ozlijeđeni Luka Cindrić, tako da su se Igor Karačić i kapetan Domagoj Duvnjak previše trošili u obrani i napadu. A hrvatske igrače nije išao ni šut izvana, a i desna strana nam je bila gotovo odsječena.

Kad se sve to ima u vidu, onda se može reći da nismo izgubili samo zbog lošeg suđenja u drugom poluvremenu. Ima tu odgovornosti i naše klupe na čelu s izbornikom Červarom. Hrvatski navijači mogu biti ponosni na svoje igrače i njihovu borbu. Prisilili smo Njemačku na novo drhtanje i strah od Hrvatske, koja ih je dosad 7 puta tukla od 10 utakmica koje su o nečemu odlučivale. Sada Hrvatska treba smoći snage i pobijediti moćnu Francusku te tako izboriti peto mjesto koje vodi izravno na Olimpijske igre i ostavlja Hrvatsku u vrhu svjetskog rukometa.