hrvatska japan
Hrvatska-Japan / Foto: Hina

IGRA SA ŽIVCIMA: U posljednjih 8 susreta na ispadanje “Vatreni” 7 puta igrali produžetke

Gotovo nestvarno zvuči podatak kako je hrvatska reprezentacija od posljednjih osam susreta u fazi na ispadanje na velikim natjecanjima čak sedam puta igrala produžetke, a pritom četiri puta pucala jedanaesterce.

Do ogleda protiv Japana, hrvatska reprezentacija je od posljednjih sedam utakmica igranih na svjetskim i europskim prvenstvima u fazi na ispadanje čak šest puta igrala produžetke, pri čemu je tri puta pobjednika razriješen nakon izvođenja jedanaesteraca. Jedanaesterci su odlučivali i u susretu protiv Japana.

Jedina naša utakmica koja je u tom razdoblju riješena unutar 90 minuta bilo je finale iz Rusije u kojem je Francuska slavila sa 4-2.

Serija je počela dramom u Beču i porazom od Turske u četvrtfinalu EURO-a 2008. nakon izvođenja jedanaesteraca. Hrvatska, koju je tada vodio Slaven Bilić, je povela u 119. minuti golom Ivana Klasnića, no minutu kasnije je izjednačio Semih Senturk. Utakmica je otišla u lutriju jedanaesteraca, a presudili su promašaji Luke Modrića, Ivana Rakitića i Mladena Petrića.

Na novu utakmicu u nokaut fazi morali smo čekati sve do Europskog prvenstva u Francuskoj 2016. godine, kada je Hrvatsku vodio Ante Čačić. U osmini finala s druge strane stajao je Portugal, a pobjednika je odlučio gol Quaresme u 117. minuti.

Dvije godine kasnije na Svjetskom prvenstvu u Rusiji “Vatreni” su projurili kroz skupinu, a potom u nastavu natjecanja nudili dramu za dramom.

U osmini finala pala je Danska nakon izvođenja jedanaesteraca, a briljirao je Danijel Subašić obranivši udarce Christianu Eriksenu, Lasse Schoneu, te Nicolaiu Jorgensenu.

Sličan rasplet vidjeli smo u četvrtfinalu protiv Rusije. Ponovo su odličivali jedanaesterci i ponovo je briljirao Subašić. Polufinalni dvoboj protiv Engelske otišao je “tek” do produžetaka, a jedina utakmica koja je odlučena unutar 90 minuta bilo je finale protiv Francuske, koja je nažalost, slavila sa 4-2.

Na posljednjem EURO-u 2020. Hrvatska se plasirala u osminu finala, a u prvom susretu na ispadanje ponovo je igrala produžetke, ovoga puta protiv Španjolske. U ludoj utakmici “Furija” je slavila sa 5-3.