vaterpolo lopta
Vaterpolo lopta (Ilustracija) / Foto: Hina

HRVATSKI VATERPOLISTI BEZ MEDALJE: Mađarska nadvisila Hrvatsku i ušla u polufinale OI u Tokiju

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija nije se uspjela plasirati u polufinale olimpijskog turnira u Tokiju, u četvrtfinalu je bolja bila Mađarska sa 15-11 (2-3, 5-2, 4-3, 4-3).

Hrvatski vaterpolisti tako neće nastaviti niz osvajanja olimpijskih odličja nakon zlata u Londonu 2012. i srebra u Rio de Janeiru 2016.

Luka Bukić postigao je četiri pogotka zua Hrvatsku, Paulo Obradović je dodao dva, dok je u sastavu Mađarske Krisztian Manhercz sa sedam pogodaka iz osam udaraca.

Dvoboj protiv Mađarske dobro je počeo, golovima Vukičevića, Bukića i Obradovića, redom s igračem više u bazenu, Hrvatska je stalno bila u prednosti u prvoj četvrtini. Odlično raspoložen bio je i Bijač s četiri obrane na početku, no te njegove obrane nisu imale efekta jer su se lopte često odbijale Mađarima koji su poentirali iz drugih prilika.

Najrasšpoloženiji mađarski igrač Manhercz je s dva gola s igračem više početkom druge četvrtine preokrenuo rezultat, pa iako su Joković i Bukić vratili prednost Hrvatskoj već tada je bilo vidljivo kako se Mađarska diže u igri, a Hrvatska pada. Manhercz je još jendim golom s igračem više poravnao na 5-5, a do kraja prvog poluvremena su Angyal i Varga odveli Mađarsku na 7-5.

Sredinom treće četvrtine Miloš je pogodio za 8-8, no uslijedila je nova mađarska serija od tri gola preko Manhercza, Erdelyija i Vamosa, koji je rasparao mrežu iza Bijača u posljednjim sekundama te dionice.

Tri pogotka zaostatka u samo jednoj četvrtini vrlo se teško stižu, pa se to nije dogodilo niti u ovoj utakmici. Štoviše, Mađari su povećali prednost i na četiri razlike te na kraju mirno priveli dvoboj kraju.

Mađarska će tako u polufinalu igrati protiv Grčke koja je ranije u srijedu u četvrtfinalu svladala Crnu Goru sa 10-4, dok će Hrvatska u petak od 7.00 sati igrati protiv Crne Gore u razigravanju za plasman od petog do osmog mjesta.

Drugi polufinalni par čine Srbija i Španjolska, Srbija je sa 10-6 svladala Italiju, a Španjolska sa 12-8 SAD.

HRVATSKA – MAĐARSKA 11-15 (3-2, 2-5, 3-4, 3-4)

HRVATSKA: Bijač, Macan, Fatović 1, Lončar 1, Joković 1, Bukić¸4, Vukičević 1, Bušlje, Miloš 1, Vrlić, Obradović 2, Garcia

MAĐARSKA: Nagy, Angyal 1, Manhercz 7, Zalanki 1, Vamos 2, Hosnyanszky, Pasztor, Jansik 1 (1), Erdelyi 1, Varga 2, Mezei, Harai

SUCI: Dervieux (Francuska) i Ohme (Njemačka)

REALIZACIJA IGRAČA VIŠE: Hrvatska 9/18, Mađarska 7/13

PETERCI: Hrvatska -, Mađarska 1/1