Hrvatske rukometašice (ILUSTRACIJE) / Foto: Preslik HRS

Hrvatske rukometašice upisale i treću uzastopnu pobjedu, Srbija pala u drugom poluvremenu

Hrvatske rukometašice su u danskom Koldingu, u posljednjoj utakmici prvog kruga Europskog prvenstva, u napetoj završnici savladale rukometašice Srbije rezultatom 25-24 (14-14) te s tri pobjede osvojile prvo mjesto u skupini C prvog kruga natjecanja na Europskom prvenstvu u Danskoj pa će u drugom krugu krenuti s maksimalna četiri boda.

Dora Krsnik je sa šest pogodaka bila najbolji strijelac hrvatske reprezentacije. Ćamila Mičijević postigla je pet pogodaka, a Larissa Kalaus četiri. Triput je mrežu zatresla Josipa Mamić. Tea Pijević je imala sedam obrana.

Kod Srbije je sa pet pogodaka najefikasnija bila Katarina Krpež Šlezak.

U početnih pet minuta igralo se gol za gol, da bi hrvatske rukometašice serijom od tri pogotka prvi put došle do dva prednosti od dva gola u 9. minuti (6-4). Tu su prednost izabranice Nenada Šoštarića držale do 15. minute (8-6), ponajviše zahvaljujući nezaustavljivoj Ćamili Mičijević koja je sa vanjskih pozicija postigla tri pogotka, te sjajnoj vratarici Tei Pijević koja je sakupila šest obrana.

No, uslijedilo je iznimno loših deset minuta u igri hrvatske reprezentacije, a najviše je problema bilo u napadu s presporim i nedovoljno preciznim akcijama. Srpske rukometašice su u tom razdoblju postigle čak sedam pogodaka, a primile samo jedan, pa su u 24. minuti povele sa 13-9.

U 25. minuti je Hrvatska ostala bez Andree Šimare kojoj su nakon pregledavanje snimke danske sutkinje pokazale izravan crveni karton zbog nenamjernog udarca podlakticom u lice Jelene Lavko. No, to isključenje kao da je pozitivno utjecalo na Šoštarićevu ekipu pa su do kraja poluvremena hrvatske rukometašice u četiri minute uspjele postići četiri pogotka, a primiti samo jedan i na odmor otići s izjednačenim rezultatom (14-14).

U drugo poluvrijeme je Šoštarić ušao sa Stelom Posavec na srednjem vanjskom, što je dalo rezultata, jer je vižljasta rukometašica Lokomotive ubrzala igru hrvatske reprezentacije, razigravala, a i dvaput se upisala među strijelce. Tako je nakon prvih osam minuta igre u drugom poluvremenu Hrvatska imala dva pogotka prednosti (19-17).

No, s tri gola u sljedeće dvije minute Srbija je u 41. minuti (20-19) prvi put došla do vodstva u drugom poluvremenu. U 45. minuti Srpkinje su došle i do dva pogotka prednosti (23-21), ali su pogocima Larisse Kalaus i Ćamile Mičijević hrvatske rukometašice stigle do izjednačenja za posljednjih deset minuta dvoboja.

Pokretljivom i čvrstom obranom hrvatske su rukometašice13 minuta ostavile suparnice bez pogotka te golovima Mičijević i Josipe Mamić stigle do dva pogotka prednosti (25-23) u 57. minuti. Tek kad je Larissa Kalaus zaradila treće isključenje Srpkinje su uspjele svladati Teu Pijević i došle na gol zaostatka s kojim su ušle i u posljednju akciju na utakmici, 19 sekundi prije kraja.

Srpski izbornik je odlučio povući vratarku i igrati sa sedam rukometašica u polju, ali još jednom odigranom sjajnom obranom hrvatske rukometašice su spriječile šut prema golu, čime su s maksimalnim učinkom završile prvi krug natjecanja na Europskom prvenstvu u Danskoj te će sa četiri boda započeti drugu fazu, baš kao i Norvežanke koje su s tri pobjede osvojile prvo mjesto u skupini D.

U posljednjoj utakmici skupine C Nizozemska će tražiti pobjedu protiv Mađarske za plasman u drugu fazu, a Mađaricama je za plasman dalje dovoljan i remi, kojim bi za sobom povukle i Srbiju.

Hrvatske rukometašice pred sobom sada imaju četiri dana odmora, a prvu utakmicu u drugoj fazi natjecanja odigrat će u subotu, 12. prosinca protiv Norveške.

HRVATSKA – SRBIJA 25:24 (14:14)

HRVATSKA: Pijević (5+1), L. Bešen; P. Posavec 1, Krsnik 6 (2), S. Posavec 2, Mičijević 5, L. Kalaus 4, D. Kalaus, Ježić, Japundža, Šimara, Debelić 2, Mamić 3, Vidak, Blažević 1, Prkačin 1.

SRBIJA: Tomašević (6+1), Risović (1); Radosavljević 1, Krpež 5 (1), Milojević, Trifunović 4 (3), Lavko 4, Agbaba, Nikolić, Janjušević, Pop Lazić 3, Radojević, Jovović, Stoiljković 4, Liščević 3.

SEDMERCI: Hrvatska 3 (2), Srbija 6 (4)

ISKLJUČENJA; Hrvatska 8 minuta (L. Kalaus 23, 52, 58 ck, Šimara 25 ck, pk, S. Posavec 47); Srbija 6 minuta (Radosavljević 8, Janjušević 49, Lavko 51)

IGRAČICA UTAKMICE: Dora Krsnik

Rukometašice Nizozemske pobijedile su Mađarsku sa 28-24 u zadnjoj utakmici skupine C i tako su se, uz Hrvatice i Mađaricem plasirale u drugu fazu natjecanja na Europskom prvenstvu u Danskoj, a otpala je reprezentacija Srbija koju je večeras pobijedila Hrvatska sa 25-24.

Hrvatske rukometašice će natjecanje u drugom krugu započeti tek u subotu, 12. prosinca, kad ih čeka dvoboj s Norveškom koja je osvojila prvo mjesto u skupini D s maksimalne tri pobjede. Nakon Norveške će izabranice Nenada Šoštarića u ponedjeljak, 14. prosinca, igrati protiv Rumunjske, a dan poslije će zaključiti natjecanje u toj fazi utakmicom protiv Njemačke.

Dvije najbolje reprezentacije će se plasirati u polufinale. Uz bodovnu prednost koju imaju, hrvatskim rukometašicama bi u povoljnom raspletu rezultata za plasman u polufinale mogla biti dovoljna i samo jedna pobjeda.

U skupini A je aktualni europski prvak Francuska svladala domaću reprezentaciju sa 23-20 i tako osvojila prvo mjesto s maksimalnih šest bodova, od kojih će četiri prenijeti u drugi krug, a Dankinje idu dalje s dva boda i već će za dva dana ponovno morati na parket.

Pregled rezultata i ljestvica u završnom kolu prvog kruga Europskog prvenstva rukometašica: