Detalj s utakmice Hrvatske i Francuske / Foto: Hina

HRVATSKA UPISALA I DRUGU POBJEDU: Predvođeni raspoloženim Rinom Burićem hrvatski vaterpolisti slomili i Francusku

Hrvatska muška vaterpolska reprezentacija pobijedila je Francusku s 12-7 (3-1, 3-1, 4-3, 2-2) i tako se potpuno približila izravnom plasmanu u četvrtfinale Europskog prvenstva koje se odigrava u Dubrovniku i Zagrebu.

Pred ispunjenim tribinama bazena u Gružu izabranici Ivice Tucka nijednog trenutka nisu doveli pobjedu u pitanje, Rezultatska ravnoteža je trajala do pete minute, kad su Francuzi postigli pogodak za 1-1. Nakon toga je uslijedila serije Hrvatske 4-0 za 5-1 i održavanje prednosti do kraja dvoboja u kojem je jedina bolja bila loša realizacija s igračem više.

Detalj s utakmice Hrvatske i Francuske 2

Rino Burić je s tri pogotka bio najbolji strijelac Hrvatske. Po dva gola postigli su Luka Lončar, Ante Vukičević i Marko Žuvela, a po jedan Jerko Marinić Kragić, Josip Vrlić i Konstantin Harkov. Marko Bijač je obranio šest od 13 udaraca.Francuze je s tri pogotka predvodio Thomas Vernoux.

Hrvatska je ovom pobjedom došla na vrh ljestvice skupine A, ima pet bodova. Druga je Španjolska s četiri boda, dva ima Crna Gora, a jedan bod Francuska.

Detalj s utakmice Hrvatske i Francuske 3

Hrvatska je nervozno i prilično šeprtljavo otvorila utakmicu u napadačkom smislu. Obrana je zato funkcionirala sjajno pa rezultat uopće nije patio, premda je zabrinjavajuće da je prvu četvrtinu Hrvatska okončala bez realiziranog igrača više u sedam pokušaja.

Prvi pogodak na utakmici postigao je Žuvela, ali je za Francuze potom izjednačio Bodegas. Sve ostale francuske napade u uvodnom dijelu susreta Hrvatska je zaustavila, a do kraja prve dionice za 3-1 su pogađali Burić i Lončar.

Igra iz prve preslikala se na drugu četvrtinu. Hrvatska se mučila u napadu, ali je lomila suparnika besprijekornom obranom. Unutar samo jedne minute sijevnula je Hrvatska u napadu dva puta, postigla nova dva gola za prvi, veliki rezultatski odmak. Burić i Vukičević su bili strijelci za 5-2. Do velikog odmora prvo je Vernoux smanjio na 2-5, ali četiri gola prednosti za Hrvatsku vratio je Lončar lijepim lobom i svojim drugim pogotkom na utakmici za 6-2.

Rino Buric 2
Dino Burić u utakmici Hrvatske i Francuske / Foto: Hina

Početkom treće dionice Hrvatska je napravila ključni korak prema drugoj pobjedi na prvenstvu. Postigla je nova dva pogotka za velikih 8-2. Sedmi hrvatski gol potpisao je Rino Burić, bio je to njegov treći na utakmici, a ujedno je to bio prvi realizirani igrač više Hrvatske iz osmog pokušaja.

Nakon 8-2 i hrvatska obrana je donekle popustila što je i bilo logično jer savršena agresivnost i preciznost je morala popustiti u nekom trenutku. Igra je tada s obje strane postala atraktivnija, nizali su se golovi i prije posljednje četvrtine Hrvatska je imala prednost od pet pogodaka (10-5).

Na početku posljednje četvrtine topovski je za 11-5 zakucao Vukičević čime je vjerojatno nestala i posljednja nada Francuza u čudo. U laganijem ritmu dvoboj je na oduševljenje hrvatskih navijača okončan. Hrvatska je mirno uplovila u novu pobjedu i na kraju slavila s pet golova razlike.

U drugom ogledu drugog kola ove skupine Španjolska je bila bolja od Crne Gore s 14-12 (4-2, 4-4, 2-3, 4-3). U posljednjem trećem kolu, koje je na rasporedu u ponedjeljak, igrat će Španjolska i Francuska od 17.45 sati, dok ogled Hrvatske i Crne Gore počinje u 20.15 sati.

U četvrtfinale će se iz skupina A i B plasirati po dvije najbolje momčadi, dok će one koje zauzmu treće i četvrto mjesto razigravati za četvrtfinale s momčadima koje će osvojiti prva dva mjesta u skupinama C i D.

Luka Loncar

HRVATSKA – FRANCUSKA 12-7 (3-1, 3-1, 4-3, 2-2)

Dubrovnik, plivalište u Gružu. Gledatelja: 2500.

HRVATSKA: Bijač 7 obrana, Popadić; Burić 3, Fatović, Lončar 2, Biljaka, Bukić, Vukičević 2, Žuvela 2, Marinić Kragić 1, Vrlić 1, Kržić, Harkov 1.

FRANCUSKA: Fontani 5 obrana, Hovanisjan; Saudadier, Crousillat, Bouet 1, Khasz, Vernoux 3, Marion-Vernoux, Bjorch, Marzouki 2, Bodegas 1, Vanpeperstraete, Živković.

Hrvatska će posljednju utakmicu u skupini odigrati protiv Crne Gore u ponedjeljak, s početkom u 20.15 sati, a našoj reprezentaciji je u tom dvoboju za izravan plasman u četvrtfinale dovoljan i jedan bod.

U četvrtfinale će se iz skupina A i B plasirati po dvije najbolje momčadi, dok će one koje osvoje treće i četvrto mjesto razigravati za mjesto u četvrtfinale s momčadima koje će osvojiti prva dva mjesta u skupinama C i D.