Detalj s utakmice Hajduka i Varaždina / Foto: Hina

HNL: Raspucani Hajduk, ‘hat-trick’ Trajkovskog

Nogometaši splitskog Hajduka u svom su posljednjem ovosezonskom nastupu svladali Lokomotivu sa 5:2 (2:0) na zagrebačkom stadionu u Kranjčevićevoj ulici, javlja HINA.

Oba pogotka za Splićane u prvom poluvremenu postigao je makedonski napadač Aleksandar Trajkovski u 18. i 38. minuti, uz pomoć domaćeg braniča Jona Mersinaja koji je u obje situacije skrenuo loptu ispred vratara Zvonimira Šubarića. Mersinaju je upisan autogol u 48. minuti, a strijelac četvrtog pogotka za Hajduk bio je Josip Brekalo u 50. minuti. Hajdukov branič Mateo Jurić-Petrašilo i vratar Borna Buljan zaslužni su za autogol kojim je Lokomotiva u 52. minuti smanjila na 1-4. Duje Čop je u 66. minuti sjajno izveo slobodan udarac za 2-4, a svojim trećim pogotkom Trajkovski je pogodio za 2-5.

U prvoj subotnjoj utakmici Osijek je u Varaždinu svladao istoimenu momčad sa 2-0 golovima Ramona Miereza (65) i Domagoja Bukvića (69).

Hajduk je tako sezonu završio sa 21 pobjedom i 68 bodova te zauzeo treće mjesto, iza Dinama (81) i Rijeke (71) koji imaju utakmicu manje. Osijek je sa 57 bodova osvojio četvrto mjesto i izborio nastup u kvalifikacijama za Konferencijsku ligu. Lokomotiva je završila na petoj poziciji sa 51 bodom, Varaždin je sa 42 boda zauzeo šestu poziciju među deset momčadi koje su se ove sezone natjecale u elitnom razredu hrvatskog nogometa.

Od početka utakmice su Hajdukovi igrači bili aktivniji u traženju prilike za postizanje pogotka. Prednjačio je Josip Brekalo koji je više puta šutirao prema Zvonimiru Šubariću, ali je vratar Lokomotive sve te udarce zaustavio. Tko zna kako bi završilo prvo poluvrijeme, da se Šubariću dvaput nije u posao upleo njegov suigrač Jon Mersinaj, koji je pomogao makedonskom napadaču Aleksandru Trajkovskom da se dvaput njegovo ime nađe među strijelcima.

Prvi put je to bilo u 18. minuti. Trajkovski je ulazi s lijevog boka u kazneni prostor i odlučio desnom nogom zapucati prema Lokomotivinim vratima. Lopta je išla ravno u Šubarića, no ispred domaćeg vratara stvorio se Mersinaj i pokušao blokirati udarac. Umjesto toga skrenuo je loptu koja je prevarila njegovog vratara i završila u mreži.

Gotovo identična situacija dogodila se u 38. minuti. Ponovno je Trajkovski pucao, a lopta se u šumi nogu od Merisinajevog stopala odbila i prošla pokraj nemoćnog Šubarića u mrežu za 2-0.

Hajduk je do trećeg pogotka došao već u drugoj minuti drugog poluvremena i ponovno uz pomoć Lokomotivine obrane. Prvo je bila loša reakcija u izlasku na Emira Sahitija, koji se po lijevom boku ušetao u kazneni prostor i u peterac, a onda je pokušao asistirati na suprotnu vratnicu. No, loptu je u svoju mrežu skrenuo Branimir Kalaica.

Samo tri minute poslije Splićani su došli i do četvrtog pogotka. Trajkovski se iz strijelca prometnuo u asistenta. Sa 40 metara je poslao loptu na desni bok prema Josipu Brekalu. On je odlično primirio loptu, a onda još bolje odmjerenim udarcem prebacio istrčalog Šubarića za 4-0.

Dvije minute poslije i Lokomotiva je došla do pogotka. Imao je u tome zasluge Duje Čop koji je napravio pritisak na Hajdukove obrambene igrače, ali glavninu posla obavili su 19-godišnji stoper splitske momčadi Mateo Jurić-Petrašilo i njegov vršnjak, vratar Borna Buljan. Jurić-Petrašilo je riskantno vratio loptu prema svom vrataru, a ovaj to nije očekivao pa mu je lopta prošla kroz noge i od njega se odbila preko gol-crte, prije nego što ju je Čop ugurao u mrežu.

Duje Čop je u 66. minuti sjajno izveo slobodan udarac sa oko 25 metara, prebacio živi zid i pogodio mrežu uz desnu vratnicu za smanjenje na 2-4.

Posljednji, sedmi pogodak na utakmici dogodio se u 72. minuti. U gužvi pred golom Lokomotive, lopta se od Uremovića odbila do Trajkovskog, kojemu je samo ostalo poslati loptu u nebranjenu mrežu za njegov ‘hat-trick’ i konačnih 5-2 za Hajduk.

Utakmicu u Kranjčevićevoj sudio je Osječanin Dario Bel, koji je u dogovoru s kapetanima obje momčadi skratio dodatak na kraju utakmice, nakon što su pripadnici Torcide uporabom pirotehničkih sredstava izazvali višeminutni prekid.

HNL – 36. kolo

Varaždin – Osijek 0-2 (Mierez 65, Bukvić 69)
Lokomotiva – Hajduk 2-5 (Buljan 52-ag, Čop 66 / Trajkovski 18, 38, 72, Kalaica 47-ag, Brekalo 50)