Nogometna lopta (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

ASISTENCIJA GVARDIOLA: Manchester United uzvratio Cityju i po 13. put osvojio FA kup

Nogometaši Manchester Uniteda po 13. put u svojoj povijesti osvojili su engleski FA kup svladavši Manchester City sa 2-1 u u subotnjem finalu odigranom pred više od 84.000 gledatelja na londonskom Wembleyju.

Strijelci za Manchester United bili su Argentinac Alejandro Garnacho u 30. minuti i Kobbie Mainoo u 39. minuti. Jedini pogodak za branitelje prošlogodišnjeg naslova bio je Jeremy Doku u 87. minuti.

Hrvatski reprezentativci Joško Gvardiol i Mateo Kovačić bili su u početnoj postavi Manchester Cityja. Gvardiol je odigrao cijelu utakmicu, a Kovačića je na početku drugog poluvremena zamijenio Doku.

Gvardiol je bio sukrivac za prvi pogodak Uniteda, jer je on bio taj koji je svojim potezom asistirao suparničkom napadaču za pogodak, kad je glavom pokušao vratiti loptu prema svom vrataru. No, Stefan Ortega je bio istrčao sa gol-crte pa ga je Gvardiol prebacio, a Alejandru Garnachu je potom samo ostalo gurnuti loptu u nebranjenu mrežu.

Devet minuta poslije Unitedov napad je potpuno izigrao obranu Cityja, a Mainoo je s lijeve strane desnom nogom pogodio suprotan kut pokraj nemoćnog Ortege.

Igrači momčadi koja je prošli vikend četvrti put zaredom osvojila naslov prvaka Engleske imali su više loptu u nogama, ali u završnici nisu bili dovoljno precizni.

Nadu u preokret Cityju je u 87. minuti donio Jeremy Doku koji je prizemnim udarcem sa 17 metara pogodio donji desni kut Unitedovog gola, a ostao je dojam da je vratar Andre Onana mogao i bolje intervenirati. Ipak, United se do kraja utakmice uspio obraniti i u svom 22. finalu po 13. put osvojiti cijenjeni trofej

Momčad pod vodstvom Erika ten Haga ovom je pobjedom uzvratila gradskom suparniku za prošlogodišnji poraz u finalu ovog natjecanja, kad je City s istovjetnih 2-1 svladao United i po sedmi put u povijesti osvojio FA kup. Nizozemskom stručnjaku je ovo drugi trofej otkako je stigao na Old Trafford, a prvi je osvojio prošle godine u Liga kupu.

Pep Guardiola je tako ostao na 17. trofeja osvojenih na klupi Manchester Cityja: šest naslova prvaka Engleske, dva FA kupa, četiri Liga kupa, dva engleska Superkupa (Community Shield), jednoj Ligi prvaka, jednom UEFA Superkupu i jednom FIFA Svjetskom klupskom prvenstvu.