Bruno Petković u borbi za loptu / Foto: Hina

HNL: Jakirović s Dinamom nanio poraz Rijeci, odlična igra Petkovića i novi pogodak Pašalića

Nogometaši Dinama svladali su Rijeku s 2-1 (1-0) u derbiju i posljednjoj utakmici 6. kola HNL-a odigranoj na stadionu Maksimir pred više od 9000 gledatelja.

Vodeći pogodak za Dinamo postigao je Marko Bulat u 37. minuti na asistenciju Brune Petkovića. U 84. minuti Petković je postao i strijelac, kad je iskoristio kazneni udarac za 2-0. U 90. minuti Marco Pašalić je iz slobodnog udarca, uz pomoć Luke Menala, svladao Nevistića za konačnih 2-1.

Marko Bulat postize pogodak
Marko Bulat postiže pogodak / Foto: Hina

Šest dana otkako je napustio Rijeku i odlučio preuzeti vođenje Dinama, Sergej Jakirović je dobio priliku svoju novu momčad suprostaviti onoj koju je slagao za tekuću sezonu. Poput Jakirovića, i suparnički trener Željko Sopić je u derbiju debitirao na klupi novog kluba u HNL-u.

“Rat” na relaciji Rijeke i Dinama, koji je započeo Jakirovićevim odlaskom na klupu hrvatskog prvaka, nastavljen je i u uvodu za derbi. Predsjednik Rijeke Damir Mišković je najavio da neće utakmicu pratiti iz lože na Maksimiru, a to je i obećanje je i ispunio pa se zajedno s članovima uprave kluba pridružio riječkim navijačima na južnoj tribini stadiona.

Na terenu je borba vođena u okvirima ‘fair-playa’, iako su gostujući nogometaši vrlo čvrstim startovima nekoliko puta rušili Dinamove igrače, a najčešće Antonija Marina, koji je u početnoj postavi zamijenio najavljenog Luku Stojkovića. Naime, Stojković je na zagrijavanju osjetio bol, zbog koje je propustio derbi s Riječanima.

Dinamo je u svoju prvu prvenstvenu utakmicu nakon gotovo puna tri tjedna ušao goropadno i odlučno. Novi kapetan Bruno Petković je bio u prve dvije obećavajuće situacije, ali kod Mišićevog dodavanja nije uspio primiti loptu, a kod Marinovog ubačaja udarac mu je blokiran.

U 5. minuti je Martin Baturina došao “1 na 1” s Nediljkom Labrovićem. Iz pozicije iskosa s lijeve strane, s oko pet metara, mladi Dinamov veznjak pokušao je pogoditi dalji kut, ali je lopta prošla pokraj vratnice.

Martin Baturina i Nikola Jankovic
Martin Baturina i Nikola Jankovic / Foto: Hina

Ni minutu poslije dogodila se erupcija oduševljenja među Dinamovim navijačima. Marko Bulat je ubacio iz kuta u srce kaznenog prostora, a tamo je u naletu bio Stefan Ristovski i glavom zakucao loptu u mrežu. No, glavni sudac Patrik Kolarić dobio je signal iz VAR sobe da provjeri akciju. Nakon pregleda snimke ustanovio je Mišićev prekršaj na igraču koji je pratio Ristovskog i završio na travnjaku prije nego što će Makedonac postići pogodak klubu za koji je nekada igrao. Pogodak je poništen.

No, to nije demoraliziralo Dinamove igrače. I dalje su oni bili ti koji su većinu vremena imali loptu u nogama i znali što s njom trebaju napraviti. Tako je u 18. minuti Baturina ponovno prošao po lijevom boku, vratio na vrh kaznenog prostora prema Petkoviću, ali je nakon njegovog udarca lopta otišla preko grede.

Rijeka je prvi udarac na utakmici uputila u 21. minuti. Franjo Ivanović je prodirao s desne strane prema sredini, ali nije uspio ući u kazneni prostor. Loptu je ostavio za Marca Pašalića koji je s 20-ak metara pucao daleko pokraj vrata.

Odmah je Dinamo odgovorio u sljedećoj minuti, kad je Ristovski snažno opalio s oko 25 metara, ali je riječki kapetan Labrović obranio svoju mrežu.

Dinamo je u prvih 30-ak minuta često sijao paniku u gostujućoj obrani prodirući po lijevom boku. Tako su u 29. minuti odlično kombinirali Ljubičić i Bulat, ali je Ljubičićevo dodavanje bilo malo prebrzo za Bulata pa je Labrovićem uspio prvi doći do lopte. Minutu poslije zaprijetili su Dario Špikić i Antonio Marin s desne strane. Špikić je prošao, a Marin pucao sa 6-7 metara – snažno, ali neprecizno.

U 37. minuti Dinamo je okrunio značajno bolju igru pogotkom. Akcija je bila “mat u tri poteza”. Ristovski je s 35 metara poslao loptu prema Petkoviću na 25 metara, koji je bio leđima okrenut golu, ali je iz prve proslijedio loptu u kazneni prostor između riječkih braniča i tako pronašao Bulata koji je bio u punom naletu, a onda preciznim udarcem desnom nogom pogodio donji desni kut gostujućih vrata za zasluženo vodstvo.

Jakirović je u poluvremenu odlučio Perića zamijeniti Boškom Šutalom, a Sopić je u svlačionici ostavio Jankovića umjesto kojeg je ušao Andrija Vukčević.

Robert Ljubicic Marko Pasalic
Robert Ljubičić i Marko Pašalić / Foto: Hina

Dinamo nije bio tako ofenzivan kao na početku dvoboja, ali je opet prvi zaprijetio u 57. minuti, kad je Labrović obranio Špikićev udarac.

Dinamovim igračima je svakako u drugom poluvremenu nedostajalo odlučnosti u završnici, jer su se više puta našli u suparničkom kaznenom prostoru ili oko njega, a da akcije nisu završavali udarcima. No, s druge strane su dobro zatvorili prilaze svojim vratima pa je Ivan Nevistić ostao bez posla.

Zato je Labrović postao zaposlen u 79. minuti, kad je Petković ponovno sjajno asistirao za Mihajličenka, ali je Ukrajinčev udarac s lijeve strane riječki kapetan zaustavio.

No, u 83. minuti je Dinamo dobio priliku koja se rijetko propušta. Martina Baturinu je u kaznenom prostoru srušio Vukčević, a Kolarić je bez zadrške dosudio jedanaesterac. Odgovornost je preuzeo Bruno Petković i snažnim udarcem u donji lijevi kut svladao Labrovića za 2-0.

Tek nakon tog pogotka Rijeka je uspjela natjerati Nevistića na prvu intervenciju. Učinio je to Marco Pašalić, ali njegov udarac u 87. minuti nije iznenadio domaćeg čuvara mreže. No, u 90. minuti Rijeka je došla do pogotka.

Na 20-ak metara s desne strane dosuđen je slobodan udarac. Ponovno je Pašalić zapucao. U živom zidu je Luka Menalo skočio i glavom promijenio smjer lopti. Nevistić je ostao ukopan, a lopta se od njemu bliže vratnice odbila u mrežu.

Do kraja utakmice Riječani nisu došli u priliku za potpuni preokret, a Dinamo je još jednom preko Mišića zaprijetio, ali je rezultat ostao nepromijenjen.

Navijaci Dinama 2
Navijači Dinama / Foto: Hina

Rudeš uzeo bod u Puli

U prvoj nedjeljnoj utakmici momčad zagrebačkog Rudeša došla je do prvog boda u sezoni odigravši 0-0 na gostovanju kod Istre 1961 u Puli.

Dinamo je pobjedom skočio na četvrto mjesto sa sedam bodova iz četiri utakmice, a treća je Rijeka s dva boda više i utakmicom više. Vodeći Hajduk ima maksimalnih 15 bodova iz pet nastupa, a Osijek ih na drugom mjestu ima 11. Iza Dinama su sa po čest bodova Varaždin, Gorica i Slaven Belupo. Istra 1961 je osma s četiri boda, Lokomotiva deveta s tri, a zadnji je Rudeš s jednim bodom.

HNL - 6. kolo
Istra 1961 - Rudeš       0-0
Dinamo - Rijeka          2-1 (Bulat 37, Petković 84-11m / Pašalić 90)

Odigrano u petak i subotu:
Varaždin - Hajduk        1-2 (Belcar 36 / Krovinović 29, Dajaku 86)
Lokomotiva - Osijek      2-2 (Bubanja 62, Kulenović 90+6 / Caktaš 31, Jugović 90+3)
Gorica - Slaven Belupo   2-2 (Ndockyt 45+4, 52 / Hoxha 50, Mioč 54)