Na fotografiji Lionel Messi u argentinskom dresu (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

FRANCUSKA LIGA: Igor Tudor se oprostio porazom od klupe Marseillea, Messiju zviždali na oproštaju od PSG-a

Nogometaši Nantesa domaćom pobjedom 1-0 protiv Angersa izborili su se za ostanak u elitnom razredu francuskog klupskog nogometa iz kojeg se ponovno među drugoligaše presilio Auxerre nakon domaćeg poraza (1-3) od Lensa, i tako se pridružio Ajacciju, Troyesu i Angersu koji su već odavno izgubili izglede za ostanak u Ligue 1.

Pogodak vrijedan ostanka među prvoligašima za Nantes je postigao Kamerunac Ignatius Ganago već u 16. minuti utakmice. “Kanarinci” su izdržali da ne do kraja utakmice ne prime pogodak, što im je donijelo prvu prvenstvenu pobjedu nakon 14 utakmica i četiri mjeseca čekanja. Stigla je u pravom trenutku.

Nantesu je trebao i poraz Auxerrea koji se dogodio zahvaljujući pobjede žednim nogometašima Lensa koji su slavili s 3-1. Tako su gurnuli Auxerre ponovno među drugoligaše, nakon samo jedne sezone provedene u najvišem razredu, a sebe su dovukli na samo bod zaostatka za prvakom Paris Saint-Germainom.

PSG se u subotu oprostio od Sergija Ramosa i Lionela Messija koji je za svoj dvogodišnji boravak u Parizu i ono što je napravio za prvaka Francuske od navijača nagrađen zvižducima na predstavljanju momčadi. Da stvar bude gora po Argentinca, PSG je u rezultatski nevažnoj utakmici uspio prokockati dva pogotka prednosti i izgubiti na Parku prinčeva od Clermonta s 2-3. Sergio Ramos je za oproštaj postigao pogodak za 1-0 u 16. minuti, a samo pet minuta poslije je Kylian Mbappe iskoristio kazneni udarac za svoj 29. pogodak u sezoni. Njime je osigurao naslov najboljeg strijelca lige petu godinu zaredom, čime se izjednačio s legendarnim napadačem Marseillea Jean-Pierreom Papinom koji je bio najbolji topnik prvenstva u razdoblju od 1988. do 1992. To je bilo i jedino vrijedno slavlja za domaću momčad.

Već do poluvremena su Gastien (24) i Zeffane (45+1) izjednačili, a pobjedu Clermontu donio Kyei u 63. minuti.

Porazom se oprostio i Igor Tudor od klupe Marseillea koji je u subotu poražen s 1-0 na gostovanju kod Ajaccioa. Korzikancima je pobjedu i pomak s 19. na 18. mjesto donio Vidal (88). No, Ajaccio opet ide među drugoligaše.

Rennes je pobjedom 2-1 u zadnjem kolu na gostovanju u Brestu uspio doći do 4. mjesta, jer je Lille odigrao samo 1-1 kod Troyesa. Tako će momčad Lovre Majera, koji je odigrao cijelu utakmicu, sljedeću sezonu igrati u Europskoj ligi, a Lille će kroz kvalifikacije tražiti put do grupne faze Konferencijske lige.

Francuska - 38. kolo
Ajaccio - Marseille     1-0 (Vidal 88)
Auxerre - Lens          1-3 (Niang 71 / Claude-Maurice 19, 48, Openda 78)
Brest - Rennes          1-2 (Belkebla 36-11m / Bourigeaud 12, 45+3-11m)
Lorient - Strasbourg    2-1 (Faivre 10, 36 / Bellegarde 57)
Monaco - Toulouse       1-2 (Ben Yedder 79 / Aboukhlal 70, Healey 90+3)
Nantes - Angers         1-0 (Ganago 16)
Nice - Lyon             3-1 (Boateng 5-ag, Laborde 28, Moffi 33 / Jeffinho 41)
PSG - Clermont          2-3 (Ramos 16, Mbappe 21-11m / Gastien 24, Zeffane 45+1, Kyei 63)
Reims - Montpellier     1-3 (Balogun 28 / Wahi 54, 76, Nordin 59)
Troyes - Lille          1-1 (R. Lopes 72 / Diakite 52)

1.  PSG          38  27   4   7  89-40   85
 2.  Lens         38  25   9   4  68-29   84