Hrvatske rukometašice (ILUSTRACIJA) / Foto: Preslik HRS

EP RUKOMETAŠICA: Hrvatska savladala Mađarsku s 21:18

U susretu 2. kola A skupine Europskog prvenstva u Ljubljani, hrvatske rukometašice su pobijedile Mađarsku sa 21-18 (10-7) osvojivši važne bodove u borbi za plasman u drugi krug.

Nakon poraza od Norveške i pobjede Mađarske nad Švicarskom, hrvatske rukometašice je očekivala iznimno važna utakmica protiv Mađarske. Bio je to dvoboj koji je vrlo vjerojatno odlučivao o drugom mjestu u skupini i dva boda koja će se prenositi u drugi krug.

Odabranice izbornika Nenada Šoštarića ovom su se pobjedom našle u sjajnoj poziciji. U slučaju da u zadnjem kolu svladaju, objektivno najslabiju ekipu u skupini, Švicarsku prenijet će dva boda.

Brončane s posljednjeg EURO-a fantastično su ušle u susret. Nakon 10 minuta igre vodile su 5-0, a Mađarska je tek u 12. minuti zabila prvi gol za 5-1. Mađarska je u 18. minuti smanjila na dva gola zaostatka (6-4), no četiri minuta kasnije ponovo je bilo +5 (10-5). Do kraja poluvremena mađarske rukometašice su smanjile na 10-7.

U drugom dijelu naše su rukometašice nastavile s odličnom predstavom i nisu dozvoljavale suparnicama da se ozbiljnije približe. U posljednjih 10 minuta ušlo se s +6 (19-13), no pet minuta prije kraja Mađarska je imala kontru za minus tri, međutim sjajna Tea Pijević je “skinula” zicer. Dvije i pol minute prije kraja Mađarska je smanjila na 16-19, no pogodak Valentine Blažević iz sedmerca za 20-16 minutu i pol prije kraja vratio je mir u naše redove. Na koncu je završilo 21-18.

Hrvatsku su do pobjede vuke Valentina Blažević s devet golova, te Pijević sa 14 obrana. Tena Petika, Ana Debelić i Paula Posavec zabile su po tri gola. U suparničkim redovima najefikasnije u bile Viktoria Lukacs sa četiri, te Petra Tovizi i Csenge Kuczora sa po tri gola. Jedna od najboljih mađarskih igračica Katrin Gitta Klujber nije zabila niti jedan pogodak iz šest pokušaja.

U drugom susretu iz ove skupine večeras se sastaju Norveška i Švicarska.

Posljednji nastup u skupini hrvatske rukometašice imat će u utorak protiv Švicarske, a u drugom susretu će igrati Norveška i Mađarska.

Na ljestvici nakon nepotpunog 2. kola Norveška, Hrvatska i Mađarska imaju po dva boda, dok je Švicarska na nuli.

Plasman u drugi krug izborit će tri najbolje selekcije iz skupine.

HRVATSKA – MAĐARSKA  21-18 (10-7)

HRVATSKA: Kapitanović, Pijević; S. Posavec 1, P. Posavec 3, Debelić 3, Blažević 9, D. Kalaus, Ježić, Japundža 1, Krsnik 1, Prkačin, L. Kalaus, Burić, Šimara, Barišić, Petika 3

MAĐARSKA: Szemerey, Janurik; Toth, Tovizi 3, Koros 2, Albek, Marton 1, Debreczeni-Klivinyi, Topfner 2, Vamos 1, Klujber, Kacsor 2, Bordas, Kuczora 3, Lukacs 4, Hornyak

SEDMERCI: Hrvatska 3/3  Mađarska 3/5

ISKLJUČENJA: Hrvatska 10 minuta, Mađarska 2 minute

Šoštarić prezadovoljan

Cure su pokazale da mogu puno i da su svim srcem ovdje, kazao je izbornik hrvatske ženske rukometne reprezentacije Nenad Šoštarić nakon pobjede protiv Mađarske (21-18) u susretu 2. kola A skupine Europskog prvenstva u Ljubljani.

“Odigrali smo odličnu obranu, a Tea je sjajno branila. Ono što smo htjeli to smo napravili, sveli smo utakmicu na mali broj golova. One su naviknute na utakmice sa preko 35-40 golova. Imali smo uspona i padova, ali to je normalno u tako važnoj utakmici. Svaka čast curama, bio je to nivo vrhunskog rukometa,” kazao je izbornik hrvatske reprezentacije Nenad Šoštarić.

“Mađarska je ekipa koja puno trči, koja brzo završava napade i bilo je važno brzo se vraćati u obranu. Bili smo spremni i na njihovu igru sedam na šest. Dobro smo zatvarali igrače s crte,” dodao je.

Hrvatska se ovom pobjedom našla u odličnoj poziciji. U slučaju da u zadnjem kolu svlada, objektivno najslabiju ekipu u skupini, Švicarsku prenijet će dva boda.

“Nema tu previše filozofije, mi moramo dobiti Švicarsku kako bi prenijeli dva boda i kako bi puni samopouzdanja ušli u drugu rundu. Cure su pokazale da mogu puno i da su svim srcem ovdje,” naglasio je Šoštarić zahvalivši se navijačima koji su bodrili “Kraljice šoka” u ljubljanskoj dvorani Stožice.

“Želim se zahvaliti publici koja je došla, naši navijači su bili strašan poticaj,” zaključio je izbornik.

Hrvatsku su do pobjede vukle Valentina Blažević s devet golova, te Tea Pijević sa 14 obrana.

“Bilo je napeto. Branim u Mađarskoj pa znam ja njih, ali i one znaju mene. Obrana je bila sjajna, znale smo da ih moramo spustiti na mali broj golova i uspjele smo. Bilo je jako lijepo igrati u ovaj atmosferi. Vjerovale smo u sebe, drago mi je što smo izdržale svih 60 minuta,” istaknula je Pijević.

“Presretna sam, odigrale smo fenomenalnu utakmicu. Odradile smo sve što smo se dogovorile. Bile smo agresivne u obrani i zaustavile smo njihov napad,” dodala je Blažević.

“Sada moramo ozbiljno odratiti Švicarsku i nadam se kako ćemo u drugi krug prenijeti dva boda,” kazala je.