nogometna lopta
Nogometna lopta (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

ENGLESKA IDE DOMA: Tchouameni i Giroud odveli Francusku u polufinale SP-a gdje ih čeka Maroko

Branitelj naslova svjetskog nogometnog prvaka Francuska posljednji je polufinalist ovogodišnjeg SP-a, na stadionu Al Bayt Francuska je u četvrtfinalu svladala Englesku sa 2-1 (1-0).

Pogotke za Francusku postigli su Aurelien Tchouameni (17) i Olivier Giroud (78), dok je jedini strijelac za Englesku bio Harry Kane (54-11m).

Francuska će u polufinalu u srijedu igrati protiv Maroka koji je ranije u subotu svladao Portugal sa 1-0 i tako postao prva afrička reprezentacija koja se stigla u ovu fazu natjecanja. U prvom polufinalu u utorak će igrati Hrvatska i Argentina.

01 francuska 1

Francuska je življe započela dvoboj, pogotovo je aktivna bila desna strana njezinog napada. Tako je u 11. minuti Griezmann proigrao Dembelea koji je uputio centaršut, a u kaznenom prostoru Engleske prvi je do lopte došao Giroud, no već je bio u padu pa je njegov udarac Pickford lako uhvatio.

No, u 17. minuti svjetski su prvaci poveli. Nakon duže kombinacije Griezmann je povratnom loptom pripremio sve za udarac Tchouamenija koji je s nešto više od 20 metara pogodio sam donji lijevi kut engleskog gola.

Odmah po primljenom pogotku Engleska je jurnula naprijed i za manje od 10 minuta stvorila četiri zgledne prilike za izjednačenje. U gotovo sve situacije umiješan je bio kapetan Kane, ali njegov suigrač iz Tottenhama i francuski kapetan Lloris bio je na visini na francuskim vratima. Engleska je dobila slobodni udarac s nešto više od 20 metara u 21. minuti kojega se prihvatio Shaw, no udarac je bio preslab da bi ugrozio Llorisa. Odmah minutu potom Kane se odlično oslobodio Upamecana u kaznenom prostoru i izašao pred Llorisa, ali francuski je vratar na vrijeme ušao u šut engleskom napadaču.

U 24. minuti dogodila se sporna situacija, Kane je ponovno prevario Upamecana koji ga je zaustavio prekršajem na rubu kaznenog prostora. Brazilski sudac Sampaio nije se oglasio, a u prvom sljedećem prekidu bio je u kontaktu sa sucima u VAR sobi. Nakon duže rasprave Sampaio je odmahuo rukom da se igra nastavi, a jedino objašnjenje bi bilo kako se prekršaj dogodio tik izvan 16-erca. Novu priliku Kane je imao u 29. minuti kada je pokušao s distance, ali Lloris se još jednom istaknuo.

Nakon što nisu uspjeli ekspresno izjednačiti, Englezi su posustali te do kraja prvog poluvremena više nisu stvorili opasniju priliku. No, zato su već u drugoj minuti nastavka još jednom testirali Llorisa, nakon ubačaja iz kuta lopta je stigla do Bellinghama koji je opalio s otprilike 18 metara, lopta je išla pod gredu, ali francuski vratar, koji je u subotu postao samostalni rekorder po broju nastupa za “tricolore” (143), vršcima je prstiju odbio u još jedan korner.

Bolja igra Engleske ipak je rezultirala poravnanjem, u 52. minuti Saka i Bellingham odlično su kombinirali u kaznenom prostoru Francuske, da bi Tchouameni neoprezno startao na nogu Sake pa je Sampaio pokazao na bijelu točku. Siguran realizator bio je Kane kojemu je to bio 53. pogodak za “gordi albion” čime se izjednačio s Wayneom Rooneyem na prvom mjestu svih vremena u toj kategoriji.

Čim se krenulo s centra Francuska je stvorila dvije prilike za povratak u prednost. Rabiot je u 55. minuti pokušao jakim udarcem iz daljine iznenaditi Pickforda, ali ovaj je bio spreman, da bi minutu kasnije Mbappe prodorom posijao paniku u engleskoj obrani, ali nitko od njegovih suigrača nije bio dovoljno priseban da postigne pogodak. Nije dugo trebalo čekati na odgovor Engleza, u 60. minuti Saka je prošao kroz sredinu francuske obrane, ali u završnici akcije nije imao snage za jači udarac s ruba kaznenog prostora.

Na novo uzbuđenje čekalo se 10 minuta, a onda je Engleska zaprijetila iz prekida. Henderson je uputio odličan ubačaj iz slobodnog udarca s desne strane, Maguire je bio najviši u skoku, ali njegov udarac glavom prošao je malo pored lijeve vratnice već svladanog Llorisa. Dvije minute potom Shaw je probio lijevi bok, ubacio prizemnu loptu na peterac gdje su u duelu bili Hernandez i Saka, a lopta se od noge engleskog napadača odbila opet pored lijeve vratnice.

Uzvratili su Francuzi u 77. minuti, Dembele je glavom spustio loptu za Girouda koji je pucao sa sedam metara, no sjajom obranom zaustavio ga je Pickford. Nakon kornera koji je uslijedio Englezi nisu uspjeli do kraja raščistiti situaciju pa se lopta vratila na lijevo krilo do Griezmanna, a njegov drugi ubačaj bio je znatno precizniji, na petercu ga je dočekao Giroud i snažnim udarcem glavom zatresao mrežu.

01 francuska 2
Detalj s utakmice Francuske (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

Odmah po novom francuskom vodstvu engleski izbornik Gareth Southgate napravio je dvije izmjene, na teren je umjesto Sake i Hendersona poslao Sterlinga i Mounta, a taj potez donio je instant rezultat. Mount je utrčao u kazneni prostor pokušavajući dohvatiti jednu dugu loptu, a njega je suludim potezom s leđa gurnuo Hernandez. Sampaio je tek nakon pregleda snimke još jednom pokazao na bijelu točku. No, Kane je ovoga puta prebacio vrata i tako nije donio svojoj reprezentaciji zasluženo poravnanje, dok se on sam nije uspio odvojiti od Rooneya na vrhu ljestvice strijelaca engleske reprezentacije svih vremena.

Usprkos pritisku u završnici susreta Engleska više nije stigla do ozbiljnije prilike za pogodak, najbliži poravnanju bio je Rashford u 10. minuti sudačke nadoknade kada je pokušao iz slobodnog udarca s nešto više od 20 metara, ali lopta je pala na vrh mreže.

Francuska je tako postala reprezentacija koja je stigla najdalje u obrani naslova u 21. stoljeću. Do podviga koji je dosada uspio samo Italiji 1938. i Brazilu 1962. godine dijele ju još samo dvije utkamice. U ovom stoljeću dosada je najbliže obrani naslova stigao Brazil koji je 2006. godine ispao u četvrtfinalu. Francuska 2002., Italija 2010., Španjolska 2014. i Njemačka 2018. su ispadale u skupini.

Izjave igrača i trenera

Izjave nakon četvrtfinalne utakmice Svjetskog prvenstva u Katru, u kojoj je Francuska pobijedila Englesku sa 2-1 i plasirala se u polufinale.

Olivier Giroud, strijelac pobjedničkog pogotka za Francusku:

“Ovo je čudesno. Iznimno dobro smo se branili kad smo poveli. Podsjetilo me to na utakmicu s Belgijom 2018. Nažalost, dosuđen je taj kazneni udarac. No, uspjeli smo zaprijetiti u nekoliko prilika pred kraj utakmice. Uvijek moraš vjerovati u pobjedu i Griezmann mi je poslao sjajnu loptu. Toliko sam ponosan. Večeras smo odigrali iznimno veliku utakmicu. Znali smo kakav je potencijal ove mlade engleske generacije. Imaju sve.”

Jordan Henderson, vezni igrač Engleske:

“Dali smo sve od sebe, razočaralo nas je kad smo gubili 1-0, ali pokazali smo čvrstinu karaktera i nastavili tražiti put do izjednačenja. Ostavili smo sve na terenu, nažalost, ovo nije bila naša večer. Osjećali smo se dobro, izvedbe su nam bile vrlo dobre, doista smo bili usredotočeni i gladni. Znamo koliko je puta Harry pogađao iz jedanaesteraca. On je svjetski napadač i naš kapetan, oporavit će se. No, moramo dati zasluge i Francuskoj, koja je dobra momčad. Ipak, osjećam da smo mi trebali pobijediti.”

Francuski izbornik Didier Deschamps:

“Ovo je fantastično. Suočili smo se s odličnom Engleskom, koja je bila na razini kako trkački tako i tehnički. No, mi smo odgovorili, možda smo imali i malo sreće, ali ima nešto i u mentalitetu i stanju uma. Prekrasno je ponovno biti među posljednje četiri reprezentacije, željeli bismo nakratko zaustaviti vrijeme. Ovu večer ćemo sačuvati. Naš sljedeći protivnik Maroko zaslužuje poštovanje, iako vjerojatno nije bio u krugu momčadi koje smo očekivali. Primili su samo jedan gol u pet utakmica tako da ćemo ih ozbiljno shvatiti”.

Engleski izbornik Gareth Southgate:

“U konačnici su golovi ono što se broji. Odlučili su detaljčići. Ponosan sam na igru svoje momčadi tijekom turnira. Čestitke Francuskoj, oni znaju kako su bili dijelom velike utakmice. Mislim kako nismo mogli dati više. Došli smo osvojiti naslov, imamo momčad koja je sposobna za to. Harry je bio sjajan za našu momčad, pouzdan u toliko navrata, ne bismo niti bili ovdje da nije bilo njegovih golova. I pobjeđuje se i gubi kao momčad”.

ENGLESKA – FRANCUSKA 1-2 (0-1)