EL – REZULTATI: Hajduk ispao golom u sudačkoj nadoknadi, Sarpsborg šokirao Rijeku, Zrinjski ispao od Ludogoreca

Nogometaši Hajduka nisu se uspjeli plasirati u 4. pretkolo Europske lige nakon što su u uzvratnom susretu 3. pretkola izgubili u Bukureštu od FCSB-a sa 1-2 (0-0).  Nogometaši Rijeke su u uzvratnom susretu na Rujevici izgubili 0-1 od norveškog Sarpsborg nakon što je prva utakmica završila 1-1. Nakon poraza u Bugarskoj, mostarski Zrinjski, kojeg vodi trener Blaž Slišković, odigrao je tek neriješeno sa Ludogorecom i ispao iz daljnjeg natjecanja.

Hajduku je držao prolazak sve do treće minute sudačke nadoknade kada za FCSB pobjedonosni zgoditak postiže Harlem Gnohere, koji je postigao i prvi gol (u 55. minuti) iz kaznenog udarca. Strijelac za Hajduk bio Ahmed Said u 81.

Kako je prva utakmica prije tjedan dana u Splitu okončana bez pogodaka, gol Gnoherea u sudačkoj nadoknadi odveo je bivšu Steauu u posljednje, 4. pretkolo Europske lige.

Hajduk su doslovno sekunde dijelile od prolaska u 4. pretkolo i dvije utakmice protiv bečkog Rapida, no pogreška vratara Posavca koji je krivo procijenio let lopte nakon centaršuta Benzara koštala je splitski sastav produžetka boravka u Europi.

Tijekom prvog poluvremena niti jedan sastav nije uspio zaprijetiti suparničkim vratima iz otvorene igre, već su najopasnije situacije stvorene nakon udaraca iz kuta. U 21. minuti za Hajduk je zaprijetio Vučur, no njegov udarac glavom s pet metara išao je ravno u rumunjskog vratara. Korner Teixeire u 40. minuti prošao opasno kroz peterac Splićana, no srećom nitko od njegovih suigrača nije uspio doći do lopte.

Za 11-erac kojim je domaći sastav poveo krivac je Mijo Caktaš koji je prilično nepotrebno igrao rukom u svom kaznenom prostoru u duelu s Benzarom. Posavec je pročitao stranu u koju će Gnohere pucati, ali udarac je bio iznimno precizan.

Nakon primljenog pogotka Hajduk je krenuo ofenzivnije prema vratima domaćin i tako ostavio dosta prostora na svojoj polovici igrališta. Rumunji nisu uspjeli iskoristiti niti jedan od brojnih protunapada za 2-0, a za to su bili kažnjeni u 81. minuti. Jairo je lijepo prošao po desnom krilu i uputio odličan ubačaj na peterac gdje je natrčao Said i silovito glavom zatresao mrežu.

Sa 1-1 je Hajduk imao prolazak dalje zbog gola u gostima, a taj je rezultat vrijedio sve do treće minute sudačke nadoknade kada je ubačaj Benzara preletio Posavca, a na drugoj vratnici je loptu spremno dočekao Gnohere i odveo rumunjski sastav u 4. pretkolo.

Rijeka podbacila

Nogometaši Rijeke nisu uspjeli izboriti plasman u završnu rundu kvalifikacija za plasman u Europsku ligu nakon što su u uzvratnom susretu trećeg pretkola na Rujevici izgubili 0-1 od norveškog Sarpsborg nakon što je prva utakmica završila 1-1.

Pogodak odluke zabio je Patrick Mortensen u 84. minuti.

Nakon što je ogled u Sarpsborgu završio 1-1, Rijeka je bila apsolutni favorit za prolaz. Očekivalo se kako će hrvatski doprvak na svojoj Rujevici iskoristiti pozitivan rezultat i izboriti prolaz u play-off rundu. Nažalost, momčad Matjaža Keka je odigrala blijedu predstavu razočaravši svoje navijače. Domaćin je dominirao, ali bez pravih prilika. Veći dio utakmice gledali smo veliku borbu za svaku loptu, ali bez prilika ili opasnijih udaraca.

Sarpsborg će se u svom premijernom europskom nastupu za plasman u Europsku ligu boriti protiv Maccabi Tel Aviva koji je u dvije utakmice bio bolji od armenskog Pjunika. Prva utakmica je završila bez golova, a Maccabi je u uzvratu u Tel Avivu pobijedio 2-1. Na putu do završnog kola Norvežani su pobijedili islandski Vestmannaeyjar, švicarski St. Gallen, a večeras i Rijeku.

Najbolju priliku u prvom dijelu domaćin je imao u 37. minuti kada je Pavičić pucao sa 18 metara, a vratar Vasjutin je nespretno reagirao i loptu izbacio u korner. U nastavku susreta Rijeka je zaigrala nešto bolje i rastrčanije, ali to nije bilo dovoljno za pobjedu. U 49. minuti je domaćin mogao do vodstva. Nakon brze kontre Acosty je ostavio loptu za Gorgona koji je pobjegao obrani Sarpsborga i pucao s ruba kaznenog prostora, ali neprecizno.

Gosti su šokirali Rujevicu u 84. minuti kada je Mortensen nakon jednog ubačaja gotovo s centra bio najspretniji u kaznenom prostoru i zabio za vodsto.

Rijeka je mogla izjednačiti u 86. minuti, no Žuta nije uspio zabiti iz slobodnog udarca. Lopta se od zida odbila u korner, a u nastavku akcije Gorgon je pucao glavom, no Vasjutin bio spreman. Do kraja susreta domaćin nije uspio izjednačiti i za Rijeku je završila ovosezonska europska priča.

Rezultati uzvratnih susreta trećeg pretkola Europske lige:

Kairat (Kaz) – Sigma Olomouc (Češ) 1-2 ( ukupno 4-1 za Sigmu)
Progres Niederkorn (Luk) – Ufa (Rus)  2-2 (ukupno 4-3 za Ufu)
AEK Larnaca (Cip) – Sturm Graz (Aut) 5-0 (ukupno 7-0 za AEK)
HJK Helsinki (Fin) – Olimpija (Slo) 1-4 (ukupno 7-1 za Olimpiju)
Kopenhagen (Dan) – CSKA Sofija (Bug) 2-1 (ukupno 4-2 za Kopenhagen)
Universitatea (Rum) – RB Leipzig (Njem) 1-1 (ukupno 4-2 za Leipzig)
CFR Cluj (Rum) – Alaškert (Arm) 5-0 (ukupno 7-0 za Cluj)
Molde (Nor) – Hibernian (Ško) 3-0 (ukupno 3-0 za Molde)
Zenit (Rus) – Dinamo Minsk (Blr) 8-1 prod. (ukupno 8-5 za Zenit)
Suduva (Lit) – Spartaks Jurmala (Lat) 0-0 (ukupno 1-0 za Sudovu)
Midtjylland (Dan) –  The New Saints (Wal ) 3-1 (ukupno 5-1 za Midtjylland)
APOEL (Cip) –  Hapoel Be’er Sheva (Izr) 3-1 (ukupno 5-3 za APOEL)
Kukesi (Alb) –  Torpedo Kutaisi (Gru) 2-0 (ukupno 5-4 za Torpedo)
Žalgiris (Lit) – Sevilla (Špa) 0-5 (ukupno 6-0 za Sevillu)
Maccabi Tel Aviv (Izr) –  Pjunik (Arm) 2-1 (ukupno 2-1 za Maccabi)
Luzern (Švi) – Olympiakos (Grč) 1-3 (ukupno 7-1 za Olympiakos)
Dinamo Brest (Blr) – Apollon (Cip) 1-0 (ukupno 4-1 za Apollon)
LASK (Aut) – Bešiktaš (Tur) 2-1 (ukupno 2-2 i Bešiktaš zbog gola u gostima ide dalje)
Zrinjski (BiH) – Ludogorec (Bug) 1-1 (ukupno 2-1 za Ludogorec)
F91 Dudelange (Luk) – Legia Varšava (Polj) 2-2 (ukupno 4-3 za F91)
Atalanta (Ita) – Hapoel Haifa (Izr) 2-0 (ukupno 6-1 za Atalantu)
Brondby (Dan) –  Spartak Subotica (Srb) 2-1 (ukupno 4-1 za Brondby)
Basel (Švi) – Vitesse (Niz) 1-0 (ukupno 2-0 za Basel)
Lech Poznanj (Polj) – Genk (Bel) 1-2 (ukupno 4-1 za Genk)
Maribor (Slo) – Rangers (Ško) 0-0 (ukupno 3-1 za Rangers)
Steaua (Rum) – HAJDUK (HRV) 2-1 (ukupno 2-1 za Steauu)
Partizan (Srb) – Nordsjælland (Dan) 3-2 (ukupno 5-3 za Partizan)
Rapid Beč (Aut) – Slovan Bratislava (Slk) 4-0 (ukupno 5-2 za Rapid)