Bivša ministrica Gabrijela Žalac (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina
Bivša ministrica Gabrijela Žalac (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

DVIJE GODINE ZATVORA: Gabrijela Žalac stigla u Remetinec – mahnula novinarima pri ulasku

Bivša ministrica regionalnog razvoja i EU fondova Gabrijela Žalac javila se u ponedjeljak nešto prije 22 sata u zatvor u Remetincu zbog početka izdržavana zatvorske kazne od dvije godine zbog afere Softver.

 

 

Žalac se javila u Centar za dijagnostiku remetinečkog zatvora u kojem će ostati oko mjesec dana, nakon čega će dvogodišnju zatvorsku kaznu izdržavati u ženskoj kaznionici u Požegi.

Bivša ministrica je imala rok prijaviti se na izdržavanje kazne do večeras u ponoć, a pri ulasku u zatvor u Remetincu mahnula je okupljenim novinarskim ekipama.

Žalac je upućena u zatvor što joj je na Županijskom sudu u Vukovaru odbijena molba za odgađanje početka izvršenja zatvorske kazne.

Na odsluženje kazne trebala se javiti 6. listopada, ali je zatražila odgodu zbog poslovnih razloga. Odbijena je, a nakon što se žalila ponovno je odbijena te više nije bilo pravne osnove za novu žalbu.

U Centru za dijagnostiku u Zagrebu osuđenici prolaze medicinske, socijalne, psihološke, pedagoške i kriminološke obrade nakon kojih se donosi odluka o programu izdržavanja i kaznionici u kojoj će služiti kaznu.

Županijski sud u Zagrebu je u lipnju sporazumno osudio bivšu ministricu Žalac na dvije godine zatvora zbog preplaćivanja softvera za Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova (MRRFEU) kojem je bila na čelu.

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu tada je izvijestio da je presuda rezultat sporazuma stranaka, budući da je Žalac priznala krivnju za svoje optužbe, a prije potpisivanja sporazuma uplatila je 200.000 eura na ime djelomične naknade štete, pri čemu nije isključeno pravo vjerovnika da potražuje naknadu ostale štete prema principu solidarne odgovornosti.

Žalac je u rujnu na zagrebačkom Županijskom sudu osuđena i na sedam mjeseci zatvora zbog zlouporabe položaja i ovlasti, odnosno plaćanja privatnih troškova javnim novcem. I ta je presuda bila rezultat priznanja i nagodbe s EPPO-om koji je izvijestio da je tijekom istrage Žalac u cijelosti na ime naknade štete uplatila preko 9.700 eura.

Fenix-magazin/IK/Hina

Povezano

NOVA PROMJENA U NJEMAČKOJ: Od 7. srpnja nova svjetla za automobile bit će obavezna
SVAKI GLAS JE VAŽAN: Registracija birača za Opće izbore u BiH 2026.
OPASNOST OD OZLJEDA I GUŠENJA: Ferrero hitno povlači Nutella proizvod
OD KRAJA SRPNJA: Velika promjena u DHL-u utječe na milijune u Njemačkoj
Krunoslav Katičić / Foto: Hina
AI RAT NA POLITIČKOJ SCENI: Katičić žestoko uzvratio Sandri Benčić: „Bili ste pioniri AI kampanja, a sad vas je odjednom sram!“
AUTO POSTAJE UŽARENA PEĆNICA: Na 37°C vozači postaju nervozni, rizik od prometnih nesreća skače za čak 33%, evo kako se pravilno rashladiti