Mijo Caktaš (br.10) u borbi za loptu / Foto: Hina

DINAMO OSIGURAO NASLOV PRVAKA HNL-a: Hajduk ispustio vodstvo od 2:0 i izgubio od Lokomotiv, Rijeka posrnula u Koprivnici

Nogometaši Lokomotive su velikim preokretom na stadionu u Kranjčevićevoj od zaostatka 0-2 došli do pobjede 3-2 i drugog mjesta na ljestvici koje vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka, a to je ujedno i Dinamo promoviralo u prvaka šest kola prije kraja prvenstva.

Hajduk je poveo u 3. minuti spretnim pogotkom kapetana Mije Caktaša. Isti je igrač u 36. minuti za vodstvo 2-0 realizirao kazneni udarac dosuđen zbog prekršaja na Jairu. U drugoj minuti sučevog dodatka u prvom dijelu kapetan Lokomotive Denis Kolinger je iz neposredne blizine glavom poslao loptu u mrežu za 1-2.

U 66. minuti domaći su izjednačili sjajnim pogotkom Tucija, koji je sa 16 metara iskosa pogodio suprotne rašlje. U osmoj minuti sučevog dodatka Oliver Petrak je nakon udarca iz kuta pogodio glavom za potpuni preokret i pobjedu ‘lokosa’.

Da Silva Jairo (21) i vratar Lokomotive Ivo Grbić / Foto: Hina

Momčad Igora Tudora je bolju igru u prvom poluvremenu okrunila s dva pogotka. Već u 3. minuti je Mijo Caktaš iskoristio neodlučnost Lokomotivinih braniča te spretnom reakcijom iznenadio i vratara Grbića koji nije uspio zaustaviti njegov udarac.

U 36. minuti Caktaš se i drugi put upisao u strijelce realiziravši opravdano dosuđeni kazneni udarac zbog prekršaja na Jairu. Grbić je pročitao gdje će kapetan Hajduka pucati, ali je njegov prizemni udarac u donji desni kut bio dovoljno precizan i snažan.

Imali su Hajdukovi igrači još nekoliko izglednih situacija za postizanje pogodaka, ali nisu bili precizni ili je Grbić dobro reagirao.

Kad se očekivao posljednji zvižduk suca Damira Batinića za kraj prvog poluvremena, Lokomotiva je došla do pogotka. Tolić je izveo dugo dodavanje na desnu stranu, gdje je Mersinaj glavom prebacio loptu na suprotnu vratnicu. Visoki Lokomotivin kapetan Denis Kolinger nadskočio je splitske braniče i iz neposredne blizine glavom poslao loptu pod gredu.

Taj je gol donio potrebni poticaj momčadi Gorana Tomića, koja je u drugom poluvremenu od prve sekunde krenula po izjednačujući pogodak. Činilo se da su ga ‘lokosi’ postigli u 60. minuti, ali je na intervenciju VAR-a gol Tucija poništen zbog zaleđa.

Josip Juranović (17) i Denis Kolinger (20) iz Lokomotive / Foto: Hina

No, šest minuta poslije Tuciju nitko nije mogao oduzeti zasluge za prelijep pogodak. Primio je loptu na rubu kaznenog prostora, okrenuo se i ljevicom precizno pogodio suprotni gornji kut Hajdukovog gola pokraj nemoćnog vratara Posavca.

Do kraja utakmice obje su momčadi imale još nekoliko izglednih situaciju za pogodak. U 69. minuti je Lokomotiva mogla do potpunog preokreta, ali je odličan udarac Jakića Posavec sjajno obranio.

Hajduk je priliku za novo vodstvo imao u 76. minuti, kad je Jakoliš nakon dodavanja Nejašmića sam izbio pred Grbića, ali je pucao izrazito loše i prebacio vrata.

U 90. minuti je Kastrati prošao dvojicu Hajdukovih braniča, ubacio pred vrata gdje je bio Uzuni, ali je njegov udarac bio neprecizan.

No, veliki preokret i pobjedu Lokomotivi u osmoj minuti sučevog dodatka donio je Oliver Petrak koji je nakon udarca iz kuta glavom svladao Posavca.

Nogometaši Rijeke posrnuli su na gostovanju u Koprivnici, gdje su poraženi sa 1-0 (1-0) od Slaven Belupa i time izgubili važne bodove u borbi za drugo mjesto. Riječanima nije pomogla ni glasna podrška Armade s tribina stadiona Ivan Kušek Apaš. Torcida u ZG 2

Junaci pobjede Slaven Belupa bili su strijelac pogotka Brazilac Mateus i vratar Antonio Ježina koji je u niz situacija spašavao svoju mrežu.

Jedini pogodak na utakmici pao je u 29. minuti, kad je Mateus iskoristio pogrešnu procjenu riječkog braniča Galovića, mirno primio loptu i plasirao je pokraj gostujućeg vratara Ivora Pandura.

Izjave trenera

Trener Lokomotive Goran Tomić, čija je ekipa zaostatak od 0-2 protiv Hajduka pretovorila u pobjedu 3-2 i zasjela na drugo mjesto prvenstvene ljestvice, nazvao je igrom svoje momčadi u drugom poluvremenu “nogometnom fantazijom”, dok je strateg Splićana Igor Tudor mišljenja da je njegova momčad u prvom poluvremenu morala voditi 4-0 i riješiti pitanje pobjednika.

Trener Lokomotive Goran Tomic i Hajduka Igor Tudor  / Foto: Hina
Trener Lokomotive Goran Tomic i Hajduka Igor Tudor / Foto: Hina

“Ušli smo impresionirani u utakmicu. Imali smo previše krivih dodavanja, primili rano gol, što je dalo zamaha Hajduku, a mi smo izgubili sigurnost. Oni su vodili 2-0 i čekali nas”, opisao je Tomić prvih 45 minuta u kojima je Hajduk poevo golovima Mije Caktaša u 3. minuti iz igre te u 36. minuti iz kaznenog udarca.

Kapetan Lokomotive Denis Kolinger je u sučevom dodatku na kraju prvog dijela smanjio zaostatak svoje momčadi i pokrenuo veliki preokret.

“Za drugo poluvrijeme nemam riječi. To je nogometna fantazija, mogu samo skinuti kapu svojim igračima. Nakon 0-2 okrenuti na 3-2, to govori o karakteru ove ekipe. Demantirali smo sve koji su nam uslijed teškog rasporeda prognozirali nula bodova. Spremni smo na sve, ovo je fantastična ekipa. Rekao bih da smo fizički u odličnom stanju, u visokom smo ritmu igrali druga poluvremena i protiv Rijeke i Dinama”, zaključio je Tomić koji je priznao kako je njegovoj momčadi pomogao izlazak Brazilca Jaira iz igre, jer je ovaj napadač “bio latentna opasnost”.

Tudor je, pak, žalio za propuštenim prilikama u prvom poluvremenu.

“Vodili smo sa 2-0 i imali tri mrtve šanse, trebalo je biti 4-0 za nas i završena utakmica. U drugom poluvremenu Lokomotiva se digla, bili su bolja momčad, zabili su taj gol na kraju prvog poluvremena, zatim još dva u drugom i čestitam im na pobjedi”, izjavio je trener Splićana koji je na poluvremenu bio prisiljen zamijeniti Jaira zbog ozljede

a Silva Jairo 2) Hajduk i Kovacic Dominik  Lokomotiva / Foto: Hina
a Silva Jairo 2) Hajduk i Kovacic Dominik Lokomotiva / Foto: Hina

“Jairo je jako bitan igrač za nas, ušli su nakon njega Brnić i Jakoliš, bili smo malo limitirani prema naprijed, ali to je tako.”

Hajduk je s dva uzastopna poraza pao na peto mjesto, ali je još uvijek u igri za drugu poziciju koja vodi u kvalifikacije Lige prvaka.

“Borba za drugo mjesto bit će otvorena do samog kraja. Imamo doma Rijeku i Osijek, te utakmice bit će jako bitne, a nama je najbitnija sljedeća protiv Slaven Belupa. Svi prosipaju bodove, a meni je krivo što smo to danas napravili mi i što nismo utakmicu završili na vrijeme”, zaključio je Tudor.

Posrtanje Rijeke

Rijeka je u Koprivnici istrčala u napadačkoj formaciji, imala prednost u posjedu lopte, uputila triput više udaraca od domaćina (15-5) od čega je devet lopti išlo u okvir, ali Ježina nijednom nije svladan. Na drugoj strani, Koprivničanima su dva udarca u okvir bila dovoljno za pogodak koji im je donio tri boda.

Dinamo je sa 72 boda šest kola prije kraja i teoretski osigurao treći uzastopni naslov prvaka Hrvatske. Na drugo mjesto je sa 53 boda izbila Lokomotiva. Treći Osijek i četvrta Rijeka imaju po 52 boda, a Hajduk je sada peti sa 51 bodom. Upravo su to četiri momčadi koje će se u preostalih šest kola boriti za drugu poziciju koja donosi plasman u kvalifikacije za Ligu prvaka.

Lokomotiva - Hajduk 3-2 / Foto: Hina
Lokomotiva – Hajduk 3-2 / Foto: Hina

Posljednje tri pozicije drže Varaždin sa 24 boda, Istra 1961 sa 22 i zaprešićki Inter, koji je sa 17 bodova glavni kandidat za preseljenje u drugoligaško društvo.

Utakmice 31. kola na rasporedu su od četvrtka do subote, a sastaju se: Istra 1961 – Lokomotiva (čet, 18.55 sati), Varaždin – Inter (čet, 21.05), Rijeka – Gorica (pet, 18.55), Hajduk – Slaven Belupo (pet, 21.05) i Dinamo – Osijek (sub, 20.00).