Beč / Foto: Fenix (S.Herek)

ČEKA SE KONFERENCIJA: Austrija se ponovno „zaključava“ od 26. prosinca do 18. siječnja

Zbog nedovoljnog pada broja novozaraženih koronavirusom i šokantne stope smrtnosti austrijska vlada je odlučila ponovno „zaključati“ Austriju do 18.siječnja, javili su u petak gotovo svi austrijski mediji, uz napomenu kako će danas navečer austrijski kancelar Sebastian Kurz nakon popodnevne video konferencije s pokrajinskim poglavarima izvijestiti javnost vraća li se ova alpska zemlja na Štefanje (26. prosinac) ponovno u „tvrdi“, ovaj put treći lockdown.

 

To znači ponovno 24-satni policijski sat odnosno zabrana izlaska građana na ulice osim u iznimnim i strogo propisanim uvjetima, a to podrazumijeva i zabranu dočeka Nove godine na otvorenom.

Trgovine i uslužne djelatnosti, frizeri, kozmetičari, pedikeri & CO morati će ponovno zatvoriti svoja vrata do 18. siječnja. Škole, dječji vrtići te ugostiteljski objekti i hoteli također ostaju zatvoreni do 18. siječnja. Za učenike je od 7.siječnja navodno predviđen prelazak na daljinsku nastavu (E-Learning).

Ono o čemu mediji također izvještavaju, pozivajući se na povjerljive izvore ja da će iz lockdowna moći izići samo oni koji se prethodno testiraju i negativni su na koronavirus. Tim pritiskom austrijska vlada želi izbjeći ponavljanje slabog odaziva građana na testiranje, kao što je to bilo u prvom, upravo završenom krugu testiranja.

Naime, navodno samo onaj tko će se testirati i negativan je moći će od 18. siječnja izaći u kupovinu u trgovine i u ugostiteljske objekte, dok oni koji to ne učine morati će ostati u svojim domovima daljnjih tjedan dana. Vezano uz to, mediji izvještavaju o pomicanju drugog kruga masovnog besplatnog testiranja stanovništva, prethodno najavljeno od 8. do 10 siječnja, na 17. i 18. siječanj.

Povratak u novi „tvrdi“ lockdown dovoljno govori o zabrinjavajućoj epidemiološkoj situaciji u Austriji. Danas je zabilježeno u proteklih 24 sata 2.085 novozaraženih, od čega najviše u Beču (441) i Donjoj Austriji (423). Od jučer na danas od koronavirusa umrlo je još 145 osoba.

Time se ukupan broj smrtnih slučajeva od početka pandemije do petka popeo na već 5.127. Ministarstvo zdravlja je u petak prijepodne izvijestilo i o trenutačno 31.429 aktivno Covid-19 bolesnih u zemlji, od čega je njih 3073 hospitalizirano, uključujući 495 pacijenata u intenzivnoj njezi.

Do sada je u Austriji zabilježeno ukupno 332.532 Covid-19 oboljele osobe i 297.424 ozdravljene.

Fenix-magazin/IM/Snježana Herek

Povezano

ZBOG PRETRPANIH ZATVORA: Austrija planira deportaciju oko 300 kažnjenika godišnje. Izravno iz zatvora u njihovu domovinu
Restoran (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (SIM)
GOST ŠOKIRAN: Pola litre vode iz slavine košta 1,70 eura, limun dodatnih 80 centi
Škola (Ilustracija) / Foto: Fenix (MD)
ZBOG STRAHA OD RODITELJA: U Austriji 15-godišnji učenik Molotovljevim koktelima zapalio školu
Sve više deportacija iz Njemačke (ILUSTRACIJA) / Foto: Anadolu
DOBROVOLJAN POVRATAK: Austrija nudi Sirijcima 3.000 eura po osobi da se vrate svojim kućama
TRAGIČNO KUPANJE: Dvoje mrtvih (39 i 23) u jednom danu na poznatom kupalištu u Beču
ZABRINJAVAJUĆA ANKETA: Dvoje od troje Austrijanaca nezadovoljno je Vladom