WEHRHEIM: Žena na tržnici kupila radioaktivnu šalicu!

Žena je kupila šalicu napunjenu radioaktivnim tvarima tijekom šetnje tržnicom u Wehrheimu.

 

Na sreću, brzo je prepoznala opasnost i obavijestila nadležnu službu za zaštitu od zračenja, objavilo je Regionalno vijeće u Darmstadtu u utorak.

Posuda je tzv. radijska čaša za piće, koja je nastala u prvoj polovici 20. stoljeća. Sadržani radij se otapa tijekom punjenja pića  te se radioaktivni plemeniti plin apsorbira u tijelo prilikom pijenja iz takve čaše.

U prošlosti se smatralo da takve posude za piće imaju pozitivan učinak na zdravlje, stoga su se takve šalice prodavale u velikim količinama.

Na udaljenosti od jednog metra, zračenje je pet puta veće od prirodnog zračenja. Međutim, mnogo je opasnije to što se tokom konzumacije pića iz takvih šalica, tvari izravno apsorbiraju u organizam. Sadržaj radija 226 ima vrijeme poluraspada do 1600 godina.

Pretpostavlja se da mnoge takve čaše još postoje u podrumima i na tavanima te da ih mnogi ljudi koriste kao ukrase u svojim domovima.

Fenix-Magazin/IL

Povezano

MOSKVA POD UDAROM UKRAJINSKIH DRONOVA: Zapaljena moskovska rafinerija nafte u dosad najvećem ukrajinskom napadu na glavni grad Rusije  
Naftni tanker (ILUSTRACIJA) / Foto: Anadolu
ANALIZA NAKON PREKIDA VATRE: Potpuna normalizacija prometa Hormuškim tjesnacem trajat će mjesecima
POTVRDA IZ ŽENEVE: Sporazum između SAD-a i Irana bit će potpisan u petak u Bürgenstocku
Ruski napad na Kijev (ILUSTRACIJA) / Foto; Anadolu
NJEMAČKA OSUDA RUSKIH NAPADA NA KIJEV: BILD opisao „podmuklu i nehumanu taktiku Putinove vojske“  
I SLUŽBENO POTVRĐENO: SAD i Iran postigli sporazum o okončanju rata
Slika manjeg zrakoplova (ILUSTRACIJA - samo ilustrira vijest) / Foto: Anadolu
TRAGEDIJA: Srušio se jednomotorni zrakoplov, poginulo 12 osoba
NAPAD NOŽEM U AUSTRIJI: Dvije osobe (14 i 41) teško ozlijeđene