Policajac / Foto: Marius Becker/dpa

VOŽNJA BEZ KARTE VIŠE NEĆE BITI KAZNENO DJELO?: Njemačka želi ukinuti zatvorske kazne za “švercanje” radi golemih ušteda

U Njemačkoj oni koji su uhvaćeni bez karte ponekad završe u zatvoru. Ministrica pravosuđa Stefanie Hubig želi to promijeniti, a razlog su uštede, prenosi Njemačka novinska agencija (dpa).

 

 

“Iz moje perspektive, postoje dobri razlozi za dekriminalizaciju”, rekla je za novine Neue Osnabrücker Zeitung.

Sudovi i zatvori su preopterećeni, istaknula je ministrica. Također je postavila pitanje pripadaju li ljudi koji si ne mogu priuštiti kartu doista u zatvor.

Trenutno, svatko tko se vozi autobusom ili vlakom bez karte čini kazneno djelo i riskira novčanu kaznu ili zatvorsku kaznu do godinu dana. Ako okrivljenik ne plati, suočava se sa zatvorom.

Njemačka odvjetnička komora (DAV) također poziva na dekriminalizaciju. “Društvena korist kriminalizacije je upitna, dok je šteta za zajednicu ogromna”, rekao je Swen Walentowski iz DAV-a za Neue Osnabrücker Zeitung.

Troškovi sudskih postupaka i zatvorskih kazni iznose oko 200 milijuna eura godišnje, kažu odvjetnici.

Policijski sindikat (GdP) kritizira vladu. “Vožnja bez kazne postaje trivijalna stvar”, rekao je Andreas Roßkopf iz GdP-a za Rheinische Post.

Fenix-magazin/MMD/dpa

Povezano

OVO SU TE ZEMLJE: Još 8 država članica schengenskog prostora i dalje ima granične kontrole
ŠEFICA AMNESTY INTERNATIONALA: EU zatvara oči pred izraelskim etničkim čišćenjem na Zapadnoj obali  
OD PONOĆI: Slovenija nakon tri godine uvodi promjenu na granici s Hrvatskom
Proslava Dana državnosti RH u Oslu / Foto: Ðurđica Novković Turkalj
HRVATSKA PJESMA SPOJILA SRCA U OSLU: Večer zajedništva, ponosa i ljubavi prema domovini
Očevid nakon sudara (ILUSTRACIJA)/ Foto: Anadolu
AUTOMOBIL UDARIO U BICIKLISTIČKU GRUPU: Troje mrtvih, četvero djece teško ozlijeđeno
Američki multimilijarder Elon Musk / Foto: Anadolu
FORBES: Musk, Schwarzenegger i Brin na vrhu popisa od 250 najuspješnijih imigranata u SAD-u