Hrvatska futsalska reprezentacija izborila je plasman na Svjetsko prvenstvo / Foto: Hina

VELIKO SLAVLJE U DRAŽENOVU DOMU: Hrvatska futsalska reprezentacija izborila plasman na SP 2024.

Hrvatska futsalska reprezentacija izborila je plasman na Svjetsko prvenstvo koje se u rujnu i listopadu ove godine igra u Uzbekistanu nakon što je u dvije utakmice play-offa ukupnim rezultatom 5-4 pobijedila Poljsku, javlja HINA.

Hrvatska je u prvom susretu play-offa na gostovanju u Koszalinu pobijedila sa 3-2, dok je uzvrat u KC Dražen Petrović završio 2-2.

Hrvatska je povela 2-0 golovima Darija Marinovića (16) i Franca Jelovčića (30), dok su za Poljake zabili Piotr Skiepko (34) i Michal Kubik (59).

Detalj s futsalske utakmice reprezentacije Hrvatske / Foto: Hina

Hrvatski igrači futsala do sada su samo jednom sudjelovali na svjetskom prvenstvu i to 2000. u Gvatemali ispavši u drugom krugu natjecanja. Zlato su osvojili Španjolci, a Hrvatska je na koncu bila peta.

Odabranici izbornika Marinka Mavrovića poveli su u 16. minuti golom Marinovića koji je lijepo zabio na asistenciju Antonia Sekulića. Dvije minute kasnije Hrvatska je imala još jednu veliku priliku. Vratar Zoran Primić je dugačkom loptom uposlio Jelovčića koji je sjajno primirio loptu, te pucao, no pogodio je gredu.

Korak do povećanja vodstva Hrvatska je bila i u 23. minuti, ali je Michal Kaluza u istom napadu imao tri sjajne obrane. Dva puta je pucao David Mataja, a jednom Marinović. U 25. minuti opasno je zaprijetio Waldemar Sobota, no Primić je bio spreman. Minutu kasnije pucao je i Maciej Jankowski, ali je hrvatski vratar upisao novu obranu.

Korak bliže svjetskom prvenstvu Hrvatska je napravila u 30. minuti, a ponovo je u jednoj od glavnih uloga bio Marinović koji je prošao svog čuvara i pucao. Kaluza je obranio, a lopta se od Pawela Kaniewskog odbila do Jelovčića koji je lagano zabio za 2-0.

Poljaci su uspjeli smanjiti u 34. minuti golom Skiepka. Kaniewski je prvi pucao, obranio je to naš vratar, ali je Skiepko pospremio odbijanac.

Dvije minute i 10 sekundi prije kraja Hrvatska je ostala bez Kristijana Postružina koji je isključen zbog dva žuta kartona. Poljaci su u tim trenucima povukli vratara, pa su imali dva igrača više na parketu. Igru 5 na 3 uspjeli su iskoristiti 50 sekundi prije kraja izjednačivši na 2-2 golom Kubika. U preostalih 60-tak sekundi Hrvatska se uspjela obraniti za veliko slavlje u Draženovom domu.

Na SP-u u Uzbekistanu sudjelovat će 24 reprezetacije, a naslov će braniti Portugalci koji su 2021. na SP-u u Litvi u finalu porazili Argentinu sa 2-1. Ždrijeb skupina bit će 26. svibnja u Samarkandu.

Slavlje igrača futsalske reprezentacije Hrvatske / Foto: Hina

Kustićeva čestitka

Predsjednik Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) Marijan Kustić čestitao je hrvatskim reprezentativcima u futsalu, koji su kroz dodatne kvalifikacije izborili plasman na Svjetsko prvenstvo u Uzbekistanu.

“Čestitam svim igračima i stručnom stožeru na čelu s izbornikom Mavrovićem na ovom sjajnom uspjehu, koji smo čekali 24 godine. No, tim je slađe proslaviti ovaj plasman, koji još jednom potvrđuje na koliko je visokoj razini i koliko je snažan hrvatski klupski i reprezentativni futsal,” kazao je Kustić za HNS.

“Posebno mi je drago zbog iskusnijih igrača koji su nekoliko puta bili vrlo blizu plasmana, preživjeli su neke bolne i tijesne poraze, i pokazali da se upornost, vjera i borbenost uvijek na kraju isplate. Zahvaljujem i navijačima na odličnoj podršci u ispunjenom Draženovom domu,” dodao je.

“Ovaj veliki uspjeh kruna je napora svih u hrvatskom futsalu, u koji HNS godinama ulaže sve više, pa čestitke i zahvale idu i svim klubovima, trenerima, igračima i dužnosnicima koji se svakodnevno trude da hrvatski futsal napreduje. Uvjeren sam da će naša reprezentacija imati što reći u Uzbekistanu te da će na Svjetskom prvenstvu igrati važnu ulogu. Neka reprezentativci s jednakim žarom brane hrvatske boje i donesu nam nove radosti,” poručio je predsjednik HNS-a.