Jedini gol na utakmici postigao je kapetan Luka Modrić koji je dan uoči svog 39. rođendana sjajno izveo slobodni udarac te iskosa s lijeve strane sa 18 metara pogodio sam gornji kut nemoćnog Lukaša Skorupskog.

Bruno Petković i Mateo Kovačić / Foto: Hina

Nakon poraza u Portugalu (1-2), Hrvatska je u Osijeku svladala Poljsku i ostala konkurentna za prva mjesta u skupini, četvrtfinale i status nositelja pri ždrijebu kvalifikacija za SP 2026. Bila je to vrlo teško i tvrdo izborena pobjeda protiv ne previše talentiranih,ali organiziranih i čvrstih Poljaka, pobjeda koju je donio genijalni potez kapetana Luke Modrića i njegov savršeni slobodni udarac.

Teško se sjetiti kada je Hrvatska imala čak 21 šut prema vratima i dojam je da su Vatreni puno opasniji i značajno okomitiji nego li su to bili prethodnih godina, te je zapravo Hrvatska bila bolja od Poljske za još nekoliko golova.

Igor Matanovic u napadu / Foto: Hina

U prvom dijelu Hrvatska je bila dominantna momčad, Poljska u potpunosti orjentirana na obranu svog gola. Ipak, bez obzira na posjed lopte i napadačku igru, Hrvatska u prvom dijelu nije stvorila izrazitu šansu unatoč deset udaraca, a Poljska nije imala ni šut prema golu.

Sve opasno u prvom dijelu se svelo na četiri pokušaja Igora Matanovića, koji je pucao iz svake pozicije, a najbolju  priliku propustio je u 37. minuti, kada ga je idealno proigrao Modrić, ali je šut novoga hrvatskog napadača otišao iznad grede.

U 47. minuti Poljaci su došli do prvog udarca, mladi i jako potentni igrač Rome Nicola Zalewski šutirao je iskosa, Dominik Livaković kratko odbio, a hrvatska obrana uspjela očistiti.

I onda u 52. minuti trenutak genijalnosti Luke Modrića. Dosuđen je slobodni udarac na 20 metara od poljskog gola, a hrvatski kapetan, koji igra čak 180. utakmicu za reprezentaciju, pogodio je neobranjivo same rašlje vrata.

Hrvatski kapetan Luka Modrić zabio je velemajstorski pogodak protiv Poljske / Foto: Hina

Dvije minute kasnije Luka Sučić i Borna Sosa su napravili situaciju za Matanovića, koji je dugo vagao i valjao poljske braniče i vratara, a nakraju pogodio gredu. Matanović je u 56. minuti ponovno dobio priliku, ali je u svom šestom udarcu na utakmici gađao pored vratnice. Malo kasnijeje udarac Petkovića jedva obranio vratar Skorupski, a osmominutnu opsadu poljskoga gola okončava opasnim udarcem Mateo Kovačić.

U 70. minuti na utakmici se pojavio Robert Lewandowski, koji se oslobodio Boška Šutala i iz blizine naciljao gredu hrvatskog gola.

U 81. minuti novoušli Andrej Kramarić je ciljao one iste rašlje koje pogodio Modrić, ali ih je promašio za metar. Poljaci nisu uspijevali napraviti nikakav pritisak prema hrvatskim vratima, dok su izabranici Zlatka Dalića znalački čuvali loptu. Pritom su imali i sreće u 93. minuti, kada se potpuno sam na pet metara od naših vrata našao Karol Swiderski, ali se, srećom, nije snašao.

Joško Gvardiol i Duje Ćaleta Car / Foto: Hina

U drugoj utakmici skupine Portugal je kod kuće preokretom svladao Škotsku s 2-1. Poveli su Škoti prteko Scotta McTominaya (7), izjednačio je Bruno Fernandes (56), a pobjedu donio Cristiano Ronaldo, svojim 901. golom u karijeri.

Nakon dva kola Hrvatska i Poljska imaju po tri boda. Na vrhu je Portugal, koji je na svom terenu svladao Škotsku sa 2-1, s maksimalnih šest bodova, dok je Škotska zadnja bez bodova.

Hrvatsku u listopadu čekaju nove dvije utakmice u Ligi nacija, domaća protiv Škotske te gostovanje u Poljskoj.