Nogometasi Hajduka slave pogodak Jereta Vrcica za 1:0. Photo: Luka Stanzl/PIXSELL

VELIČANSTVENA POBJEDA: Rapsodija u Ženevi, juniori Hajduka su u finalu Lige prvaka!

Juniori Hajduka plasirali su se u finale UEFA Lige prvaka mladih svladavši u polufinalu u Ženevi Milan s 3-1 (0-0), te će u ponedjeljak igrati za naslov s vršnjacima iz nizozemskog AZ Alkmaara.

Golove su za Hajduk dali Jere Vrcić (51), Rokas Pukštas (61) i Šimun Hrgović (76), dok je za Talijane zabio Kevin Zeroli (83).

Ranije je AZ Alkmaar izbacio lisabonski Sporting na penale 4-2 nakon što je u regularnom dijelu bilo 2-2.

Juniori Hajduka napravili su najveći rezultat u juniorskoj kategoriji u povijesti hrvatskoga nogometa i još su jednu utakmicu udaljeni od trofeja pobjednika Lige prvaka mladih. Izabranici Marijana Budimira odigrali su zrelo, a u drugom poluvremenu i furiozno jer su postigli čak tri gola u samo 25 minuta, nošeni podrškom nekoliko tisuća svojih navijača na stadionu u Ženevi. Ova generacija Hajduka je u dvije sezone Lige prvaka mladih odigrala čak 12 utakmica i niti jednom nije poražena u 90 minuta, a za dvoboj s Milanom bila je pojačana s članovima prve momčadi Roksom Pukštasom i Lukom Vuškovićem.

PXL 210423 99489571
Svicarska – Liga prvaka mladih, polufinale, HNK Hajduk – Milan AC. Rokas Pukstas / Foto: Luka Stanzl/PIXSELL

Hajduk je bez respekta ušao u utakmicu i u 18. minuti je mogao povesti kada je Rokas Pukštas poslao loptu koju zamalo nije stigao u mrežu pospremiti Mate Antunović.

Ipak, najbolja prilika u prom dijelu pripala je milanskoj momčadi, u 28. minuti kada je Paragvajac Cuenca pogodio gredu. U 42. minuti uslijedio je opasan udarac Roka Brajkovića tik pored vratnice.

Tek što je počelo drugo poluvrijeme Splićani su poveli. Brajković je preciznom loptom pronašao u šesnaestercu Jeru Vrcića, koji neometan na drugoj vratnici zakucava za vodstvo Hajduka.

Splitski vratar Borna Buljan brani u 55. i 57. minuti opasne udarce Stalmacha i El Hilala, a u 63. minuti Šimun Hrgović nakon udarca El Hilala s gol-crte u zadnji trenutak izbija loptu. A onda, u jeku napada Milana, “bili tići” su uspjeli postići i drugi pogodak. Amerikanac Pukštas bio je najbolje postavljen nakon udarca s kuta i glavom pogađa mrežu za delirij nekoliko tisuća splitskih navijača u Ženevi.

U 76. minuti uporni Hrgović oduzima loptu Coubisu na aut-linij, protura loptu kroz noge milanskom vrataru, te zabija i treći gol Hajduka. U 83. minuti Zeroli je smanjio udarcem s desetak metara kroz noge Buljana, ali više od toga slavni talijanski klub nije mogao.

Na svom putu ka polufinalu Hajdukovi juniori su svladali respektabilne i velike momčadi – azerbajdžansku Gabalu, albansku Apoloniju, ukrajinski Šahtar, engleski Manchester City te na koncu njemačku Borussiju Dortmund u dramatičnom ispucavanju jedanaesteraca na kultnom Westfalenu.

HAJDUK – MILAN 3-1

Strijelci: 1-0 Vrcić (51), 2-0 Pukštas (69), 3-0 Hrgović (76), 3-1 Zeroli (83)