Slavlje igrača Dinama nakon završetka utakmice u Šibeniku / Foto: Hina

DINAMO POTVRDIO 23. NASLOV: Modri kolo prije kraja pobjedom u Šibeniku osigurali naslov prvaka Hrvatske

Nogometaši Dinama osigurali su 23. naslov prvaka Hrvatske nakon što su u susretu 35. kola Prve HNL na gostovanju pobijedili Šibenik sa 2-0 i kolo prije kraja pobjegli Hajduku na nedostižna četiri boda prednosti.

Nogometaši Dinama imali su jasnu situaciju uoči gostovanja na Šubićevcu. Pobjeda im je osiguravala 23. naslov prvaka pri čemu peti u nizu, dok su remi ili poraz odluku odgađali za zadnje kolo i najveći hrvatski derbi protiv Hajduka iduće subote na stadionu Maksimir.

Dinamo prvak 2022

“Modri” nisu dozvolili iznenađenje, opravdali su ulogu favorita i pobjedom zaključili priču. Uoči zadnjeg kola i derbija na Maksimiru, Dinamo ima nedostižna četiri boda više od Hajduka.

Strijelci za Dinamo bili su Marko Tolić (39) i Petar Bočjak (53).

Počelo je prijetnjom Šibenika u drugoj minuti. Ivica Vidović je pucao s ruba kaznenog prostora, no Dominik Livaković je bio spreman. Uzvratio je Mislav Oršić u sedmoj minuti, no Lovre Rogić se nije dao iznenaditi. U 12. minuti vidjeli smo novu priliku gostiju, no Oršić je bio prekratak u petercu nakon prizemnog ubačaja Tolića s krila.

Šibenik je mogao šokirati Dinamo u 27. minuti. Eros Grezda je iskoristio grešku neoprezne obrane Dinama, te se sjurio prema Livakoviću. No u situaciji jedan na jedan kao pobjednik je izašao Dinamov vratar. Bila je to sasvim sigurno  najbolja prilika u prvom dijelu.

Dinamo prvak 3
Slavlje Dinamovaca nakon završetka utakmice Šibenika i Dinama / Foto: Hina

Kazna za veliki promašaj je stigla u 39. minuti. Dario Špikić je ubacio s desne strane, a Tolić u gužvi zabio za 1-0.

Dinamo je dominantnije krenuo i u nastavak susreta i već u 53. minuti je bilo 2-0. Bočkaj je fantastičnim golom iz slobodnog udarca gurnuo Dinamo ka novoj tituli. Rogić je ostao ukopan u mjestu i samo pogledom mogao ispratiti kako lopta ulazi u njegove lijeve rašlje.

U 57. minuti vidjeli smo još jedan opasan napad Dinama, no Arijan Ademi je prebacio gol. Dvadeset minuta prije kraja susreta Bad Blue Boysi su bakljadom izazvali kraći prekid utakmice, a u 81. minuti je došlo i do ružnih scena i naguravanja igrača koje su započeli Grezda i Ristovski. Nakon što se situacija primirila više nije bilo previže uzbuđenja i slavlje igrača Dinama je moglo početi.

U prvom nedjeljnom susretu Osijek je na stadionu Gradski vrt pobijedio Lokomotivu sa 1-0 osiguravši treće mjesto u prvenstvu. Domaćin je posve zasluženo stigao do pobjede, a pogodak odluke zabio je Mihael Žaper u 26. minuti.

Dinamo Sibenik
Detalj s utakmice Šibenika i Dinama / Foto: Hina

Osijek je već u četvrtoj minuti imao odličnu priliku. Fućak je ubacio s lijevog krila, Caktaš je pucao, ali je Nevistić obranio njegov udarac.

U 13. minuti je zaprijetio Fućak, ali nije bio precizan. U 20. minuti gosti su uputili prvi udarac prema osječkim vratima. Aliyu je pucao s ruba kaznenog prostora, ali nije to bila ozbiljnija prijetnja.

Osijek je zasluženo poveo u 26. minuti. Lovrić je izveo korner, Jurčević nije najbolje pucao, ali je lopta na drugoj stativi došla do Žapeta koji je zabio svoj peti pogodak ove sezone u HNL-u.

Korak do drugog pogotka Osijek je bio u 59. minuti, no Fiolić je pogodio gredu. Lokomotva je mogla izjednačiti u 71. minuti, no Kulenović nije bio precizan.

Uoči posljednjeg kola Dinamo vodi na ljestvici sa 76 bodova, Hajduk ima 72, Osijek na trećem mjestu 68, a Rijeka je četvrta sa 62 boda. Slijede Lokomotiva (46), Gorica (44), Slaven Belupo (36), Šibenik (32), Istra 1961 (28), te Hrvatski dragovoljac (19).

BBB Navjaci Dinama
Navijači Dinama slave titulu prvaka 2022. / Foto: Hina

U posljednjem kolu u subotu 21. svibnja sastaju se Dinamo – Hajduk, Gorica – Osijek, Lokomotiva – Šibenik, Istra 1961 – Slaven Belupo, te Rijeka – Hrvatski dragovoljac.

REZULTATI 35. KOLA:
Osijek - Lokomotiva      1-0 (Žaper 26)
Šibenik - Dinamo         0-2 (Tolić 39, Bočkaj 53)

Subota:
Slaven Belupo - Rijeka   2-2 (Krstanović 56-11m, 59 / Obregon 49, Vukčević 79)
Hajduk - Istra 1961      3-1 (Livaja 45+2-11m, 51-11m, Krovinović 53 / Mahmoud 15)

Petak:
Hr. dragovoljac - Gorica 0-2 (Fruk 5, Golubickas 78)

Dean Računica i Ante Čačić / Foto: Hina

Ovo mi je slatka titula jer je izborena praktički u zadnjem kolu, kazao je Dinamov trener nakon što su “Modri” u Šibeniku pobijedili sa 2-0 i kolo prije kraja prvenstva osigurali naslov prvaka.

“Potvrdili smo naslov, ali još nije gotovo. Želimo sve učiniti kako bi protiv Hajduka odigrali dobru utakmicu i pobijedili,” kazao je Čačić u kamere Arenesporta nakon utakmice.

Nogometaši Dinama imali su jasnu situaciju uoči gostovanja na Šubićevcu. Pobjeda im je osiguravala 23. naslov prvaka pri čemu peti u nizu, dok su remi ili poraz odluku odgađali za zadnje kolo i najveći hrvatski derbi protiv Hajduka iduće subote na stadionu Maksimir. “Modri” nisu dozvolili iznenađenje, opravdali su ulogu favorita i pobjedom zaključili priču. Strijelci za Dinamo bili su Marko Tolić (39) i Petar Bočjak (53).

Uoči zadnjeg kola i derbija na Maksimiru, Dinamo ima nedostižna četiri boda više od Hajduka.

“Ovo mi je titula slatka jer je neizvjesnost trajala do zadnjeg kola. Želim se zahvaliti svojim prethodnicima na radu, ali i svim navijačima,” dodao je Čačić.

Dinamo Sibenik 2

“Na početku susreta je bilo je malo nervoze, no kontrolirali smo igru i tempo. Livaković nam je svojom sjajnom obranom omogućio da lakše dođemo do naslova. Šibenik je pružio veliki otpor, bili su motivirani, ali mi smo zasluženo slavili,” istaknuo je strateg “Modrih”.

Bivši hrvatski izbornik je preuzeo Dinamo u samoj završnici prvenstva kada situacija nije bila jednostava. No uspio je primiriti momčad i odvesti je do titule.

“S obzirom na moje iskustvo i gdje sam sve radio, u klubu su se odlučili za mene. Ispred nas je Hajduk, a nakon Hajduk neću razmišljati o mirovini,” istaknuo je.

Trener Šibenika Dejan Računica čestitao je Dinamu kazavši kako je njegova momčad sve pokušala, ali nije uspjela.

“Ostat ću dostajanstven i čestitat ću Dinamu na osvojenom naslovu prvaka. Momci su dali sve što su mogli, pokušali su, no nisu uspjeli.”

Dinamo prvak
Slavlje igrača i navijača Dinama nakon završetka utakmice u Šibeniku / Foto: Hina

Šibenik je pri rezultatu 0-0 imao sjajnu priliku.Eros Grezda je iskoristio grešku neoprezne obrane Dinama, te se sjurio prema Livakoviću. No u situaciji jedan na jedan kao pobjednik je izašao Dinamov vratar. Bila je to sasvim sigurno  najbolja prilika u prvom dijelu.

“Da je Grezda zabio tko zna kako bi završilo,” dodao je Računica kazavši kako nakon sezone napušta Šubićevac.