Dinamo-Sparta (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

TOTALNI KRAH: Dinamo teško stradao u Pragu, “Modri” sele u Konferencijsku ligu

Nogometaši zagrebačkog Dinama nisu se uspjeli plasirati u Europsku ligu nakon što su u uzvratnom susretu play-offa izgubili u Pragu od Sparte sa 1-4 ispustivši tako 3-1 prednost iz Zagreba.

“Modri” su u Prag stigli sa 3-1 pobjedom iz prvog susreta, no češki prvak je pred 19.000 gledatelja na rasprodanom stadionu Letna sjajno predstavom deklasirao hrvatskog prvaka sa 4-1 izborivši natjecanje po skupinama Europske lige.

Dinamu za utjehu ostaje činjenica da će ove jeseni ipak igrati Europu, ali u Konferencijskoj ligi.

Golove za Spartu zabili su Lukas Haraslin (2), Asger Sorensen (25), Filip Panak (67) i Victor Olatunji (87), dok je pogodak za Dinamo zabio Martin Baturina (71).

Nakon što su osam puta igrali u Ligi prvaka, a devet puta u skupinama Kupa UEFA i Europske lige, “Modri” će prvi put u povijesti igrati i u Konferenijskoj ligi nakon što su ove sezone ipali u kvalifikacijama Lige prvaka, a večeras i u play-offu Europske lige.

Kao što se i očekivalo domaćin je od prve minute krenuo agresivno i već u drugoj minuti Sparta je povela. Lukas Haraslin je dobio loptu na rubu šesnaesterca i lijepo pogodio za vodstvo domaćina. Sadegh Moharrami je zakasnio u bloku, a Ivan Nevistić nije mogao ništa.

Bio je to šokantan početak za “modre”, a već u šestoj minuti je moglo biti i 2-0. Jan Kuchta je prošao po desnoj strani i ubacio u peterac do Victora Olatunjija koji je pucao iz prve, ali preko gola.

Dinamo je u osmoj minuti pronašao put do suparničke mreže, pogodio je Dario Špikić, no bio je u zaleđu. U 15. minuti je sa 20 metara zaprijetio Antonio Marin, no Peter Vindhal je bio spreman. I bilo je to sve od hrvatskog prvaka u prvom poluvremenu.

Nažalost, već u 25. minuti češki prvak je poništio vodstvo Dinama iz prve utakmice. Kaan Kairinen je ubacio iz kornera, a Asger Sorensen glavom pogodio za 2-0. U 35. minuti Sparta je imala još jednu veliku priliku nakon prekida, no Ladislav Krejči nije bio precizan.

Sergej Jakirović je u poluvremenu napravio dvije izmjene, u svlačionici su ostali “nevidljivi” Marin i Moharrami, a priliku su dobili Boško Šutalo i Bogdan Mihajličenko. Odmah se to vidjelo na igri i Dinamo je u nastavku zaigrao daleko bolje i agresivnije. Međutim, nakratko.

U 56. minuti vidjeli smo i najbolju priliku gostiju. Petković je fantastično proigrao Ljubičića koji je izbio sam pred Vindahla, ali je danski golman sjajno obranio. U 60. minuti s ruba kaznenog prostora je tik uz vratnicu pucao Martin Baturina.

U 68. minuti Česi su postigli i treći pogodak. Veljko Birmančević je uputio ubačaj s lijeve strane, lopta se odbijala u Dinamovom kaznenom prostoru i stigla do Filipa Panaka koji je pogodio za 3-0. Samo minutu kasnije Jaroslav Zeleny je mogao i zabiti četvrti pogodak, no srećom nije bio precizan.

Dinamo se vratio u život u 71. minuti. Petković je još jednom odličnom loptom uposlio Baturinu koji je “slomio” Spartine stopere i smanjio na 3-1 izjednačivši tako rezultat iz prve utakmice. Kada se već činilo kako bi susret mogao u produžetke, Sparta je postigla i četvrti pogodak. Kairinen je dugom loptom pronašao Olatunjija koji je prošao pored Šutala i zabio za veliko slavlje.

Ždrijeb skupina Europske i Konferencijske lige na rasporedu je u petak u 13.00 sati u Grimaldi Forumu u Monacu.

Rezultati uzvratnih susreta play-offa Europske lige:

Karabag – Olimpija  1-1 (Bajramov 24-11m / Pinto 36)
(Ukupno 3-1 za Karabag)

Zorja – Slavia Prag  2-1 (Alefirenko 32, Antjukh 41 / Jurásek 83
(Ukupno 3-2 za Slaviju)

Sparta Prag – Dinamo  4-1 (Haraslín 2, Sorensen 24, Panak 67, Olatunji 87 / Baturina 71)
(Ukupno 5-4 za Spartu)

Aris Limassol – Slovan Bratislava 6-2 (Gomis 21, 45+7, 51, Szoke 24,Mayambela 66, Brown 72 / Strelec 37, Barseghyan 88)
(Ukupno 7-4 za Aris)

Šerif – KI  2-1 (Luvannor 16-11m, Zohouri 74 / Kassi 34)
(Ukupno 3-2 7a Šerif)

Čukarički – Olympiakos  0-3 (Masouras 34, Biel 45+1, Retsos 52)
(Ukupno 6-1 za Olympiakos)

Ajax – Ludogorets   0-1 (Tissera 62)
(Ukupno 4-2 za Ajax)

Lugano – Union Saint-Gilloise  0-1 (Eckert 6)