Hrvatski nogometaši slave pogodak protiv Švedske / Foto Hina

TEŠKA ALI ZASLUŽENA POBJEDA PROTIV ŠVEDSKE: Vlašić i Kramarić donijeli radost Hrvatskoj, sljedeća na redu je Francuska

Hrvatska nogometna reprezentacija pobijedila je u 3. kolu A skupine Lige nacija u Zagrebu Švedsku s 2-1 (1-0).

Pogotke su za Hrvatsku postigli Nikola Vlašić (32) i Andrej Kramarić (84), dok je za Šveđane zabio Marcus Berg (66). Hrvatskoj su to prvi bodovi u ovogodišnjoj Ligi nacija.

Nakon 11 mjeseci stanke, hrvatska nogometna reprezentacija je u susretu protiv Švedske ponovo igrala pred svojim navijačima. Za utakmicu svjetskih doprvaka protiv Švedske prodaji je bilo svega 30 posto kapaciteta stadiona. Međutim, očajan stadion, loša epidemiološka situacija u Zagrebu, prohladno vrijeme i prolom oblaka koji se spustio nad Maksimir uvjetovali su da niti tih 30 posto ne bude rasprodano. Kada se sredinom prvog dijela “nebo otvorilo” dio navijača koji je došao na utakmicu napustio je stadion. Oni koji su ostali neumorno su bodrili svjetske doprvake.

Hrvatski navijači na stadionu Maksimir / Foto: Hina

Izbornik Zlatko Dalić napravio je dosta promjena u odnosu na utakmicu sa Švicarskom, ali najviše je iznenadilo što u početnoj postavi nije bilo klasičnog centarfora, već je počeo sa dva krilna napadača, Brekalom i Perišićem. Kapetan ruskog prvoligaša Rubina iz Kazanja 23-godišnji Filip Uremović, iako je po vokaciji stoper, treću utakmicu zaredom bio je u početnoj postavi na poziciji desnog braniča i opet je pružio dobru igru, pa sada imamo kvalitetnu alternativu dok se ne vrati ozlijeđeni Šime Vrsaljko.

Hrvatska je dominirala u prvom poluvremenu, a gosti niti jednom nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti naš gol. Prvi je zaprijetio Uremović u 15. minuti. Nakon što je dobro uštopao dugu loptu na vrhu 16-erca pokušao si je pronaći prostora za udarac, ali je njegov šut završio u bloku.

U 18. minuti još bolja prigoda. Kapetan Modrić opalio je sa 16 metara iskosa, ali švedski vratar bio je na mjestu. Pola minute kasnije Modrić iskosa sa vrha 16-erca pokušava plasiranom loptom, ali preko gola.

Albin Ekdal i Andrej Kramarić / Foto: Hina
Ivan Perišič u napadu / Foto: Hina

Novi pokušaj s distance uslijedio je u 26. minuti, Vlašić je pucao iskosa sa 18 metara, ali vratar Olsen je ponovno bio dobro postavljen.

Hrvatska je povela u 32. minuti iz polukontre koju je pokrenuo hrvatski kapetan. Modrić je blizu sredine terena presjekao loptu na lijevoj strani i odmah uposlio Perišića, koji je ubacio u kazneni prostor, a Brekalo je smirio loptu za natrčalog Vlašića, koji pogađa za 1-0.

Šveđani su ambicioznije krenuli u drugom poluvremenu i bili su puno bolja momčad. U 51. minuti gosti su bili nadomak izjednačenja nakon što se Kuluševski probio po desnoj strani i ubacio u peterac, a Lovren je u padu nehotice igrao rukom i lopta je na kraju završila kod Livakovića. Šveđani su tražili penal, ali sudac se nije ni osvrnuo.

Gosti su zasluženo izjednačili u 66. minuti nakon lijepe akcije po desnom boku, koju je pogotkom okrunio Marcus Berg.

Mateo Kovačić, Ivan Perišić, Luka Modrić i Josip Brekalo /Foto: Hina

Bilo je još opasnih situacija po hrvatski gol. U 58. minuti Forsberg je iz slobodnog udarca sa 30 metara tukao pod prečku, ali Livaković je siguran. Opasan je bio i udarac Claessona u 69. minuti, ali je završio pored gola. Šveđani su u 76. minuti stvorili matnu situaciju, ali je povratnu loptu za Berga uspio blokirati Ćaleta-Car.

Ipak, Hrvatska u 84. minuti dolazi do pobjedničkog gola. Ćaleta-Car dugom loptom je u protivničkom 16-ercu pronašao Perišića, koji se bolje snašao od švedskog braniča i potom je servirao loptu za usamljenog Andreja Kramarića koji, devet minuta nakon što je ušao u igru, pogađa za konačnih 2-1, potvrdivši tako dobro formu iz Bundeslige.

Hrvatskoj su to prvi bodovi u ovogodišnjoj Ligi nacija, a dvoboju je, uz vrlo loše uvjete, hladnoću i kišu, na stadionu Maksimir nazočilo 2.020 gledatelja. U drugom susretu skupine večeras u 20.45 sati igraju Francuska i Portugal.

Hrvatska u srijedu također na Maksimiru dočekuje svjetske prvake Francuze.

Mateo Kovačić / Foto: Hina

HRVATSKA: Livaković – Uremović, Lovren, Ćaleta-Car, Melnjak (Bradarić 74) – Brozović, Kovačić (Pašalić 61), Modrić, Vlašić – Brekalo (Kramarić 75), Perišić (Petković 85).

ŠVEDSKA: Olsen – Lustig, Lindelof, Jansson, Augustinsson – Kuluševski, Olsson, Ekdal (Larsson 83), Forsberg – Isak (Claesson 65), Isak, Berg.

STRIJELCI: 1-0 Nikola Vlašić (32), 1-1 Marcus Berg (66), 2-1 Andrej Kramarić (84).

STADION: Maksimir

SUDAC: John Beaton (Škotska)

GLEDATELJA: 2.020

U drugom susretu skupine večeras u 20.45 sati igraju Francuska i Portugal. Hrvatska u srijedu također na Maksimiru dočekuje svjetske prvake Francuze.

1. Portugal  2 2 0 0 6:1  6
2. Francuska 2 2 0 0 5:2  6
3. Hrvatska  3 1 0 2 5:9  3
4. Švedska   3 0 0 3 1:5  0