lopta nogomet
Nogometna lopta (ILUSTRACIJA) / Foto: Hina

SVJETSKO PRVENSTVO: Kanada bila bolja ali Belgija je odnijela pobjedu

U susretu 1. kola skupine F Svjetskog nogometnog prvenstva, u kojoj igra i Hrvatska, Belgija je na stadionu Ahmad Bin Ali svladala Kanadu sa 1-0 (1-0).

Strijelac jedinog gola bio je Michy Batshuayi (44).

Kanada je bila daleko bolji suparnik u prvih 45 minuta, no nije iskoristila niti jednu od svojih brojnih prilika, među kojima je bio i kazneni udarac, da bi u samoj završnici tog dijela igre bila kažnjena jer je Belgija iz najjednostavnije akcije stigla do prednosti.

Pritisak Kanade donio joj je kazneni udarac kada je udarac Buchanana rukom blokirao Carrasco, a sudac Sikazwe je nakon intervencije VAR-a pokazao na bijelu točno. No, udarac najboljeg kanadskog igrača Daviesa odlično je zaustavio Courtois.

Kao dokaz bolje igre Kanade bio je i pokazatelj kako je u prvih 15 minuta ta reprezentacija imala sedam udaraca prema suparničkom golu, a Belgija samo jedan i to iz prve minute. Belgija je opasnije zaprijetila u 23. minuti nakon kombinacije Hazard-Tielemas-Batshuayi, ali tada je udarac belgijskog napadača blokirao Miller.

Mogla je Kanada povesti i u 30., odnosno 31. minuti. Prvo je branič Johnston projurio sa svoje polovice do suparničkog kaznenog prostora, no njegov udarac također je obranio Courtois, da bi samo minutu potom Kanada složila još jednu odličnu akciju na kraju koje se David odlučio za udarac sa 15 metara koji je blokiran, dok se daleko boljom činila opcija produživanja na desnu stranu gdje je sam bio Laryea.

Osim kaznenog udarca na početku utakmice, dogodile su se još dvije sumnjive situacije u kaznenom prostoru Belgije, u prvoj je Laryea zaustavljen očitim prekršajem, ali linijski sudac je prethodno označio zaleđe iako se na snimci vidi kako je lopta do kanadskog krila stigla od noge belgijskog igrača. Drugi put Witsel je odgurnuo Laryeu, no ni Sikazwe niti VAR-sudac nisu smatrali kako je to bilo dovoljno za kazneni udarac.

Iako je velikim dijelom prvog poluvremena bila u potčinjenom položaju, Belgija je stigla do prednosti. Alderweireld je odigrao dugu loptu sa svoje polovice, Batshuayi je utrčao između dvojice stopera u kazneni prostor i odmah pucao lijevom nogom svladavši Borjana.

U sudačkoj nadoknadi stigla je i najveća prilika Kanade iz igre, opet je Laryea prošao po desnoj steani, ubacio prizemnu loptu na peterac, a tamo je uklizao Buchanan samo da bi prebacio vrata.

Jaki presing Kanađana u drugom poluvremenu očekivano je splasnuo, pa su se Belgijanci mnogo lakše branili od njihovih napada te češće dolazili u priliku zaprijetiti iz protunapada.

Najveću priliku za poravnanje u nastavku Kanada je imala u 8. minuti kada je Johston odlično ubacio, Larin je pucao glavom, no Courtois je ponovno bio na mjestu.

Kanadi je ovo drugi nastup na svjetskim prvenstvima, 1986. godine je izgubila sva tri dvoboja bez postignutog pogotka, a i u Katru je krenula porazom bez postignutog gola, ali je ostavila iznimno dobar dojam.

U prvoj utakmici ove skupine Hrvatska i Maroko su igrali 0-0. Tako je Belgija na vrhu ljestvice s tri boda, Hrvatska i Maroko imaju po bod, dok je Kanada na dnu bez bodova.

Hrvatska će u 2. kolu u nedjelju od 17 sati igrati protiv Kanade, dok će istoga dana svoj susret 2. kola igrati i Belgija – Maroko od 14 sati.

BELGIJA – KANADA 1-0 (1-0)