Na fotografiji dizel i benzin "pistolji" za gorivo. Foto: HINA

Strah od širenja covida 19 u Europi spustio cijene nafte prema 79 dolara

Cijene nafte potonule su u petak na međunarodnim tržištima prema 79 dolara jer se ulagači pribojavaju da bi novi val covida 19 u Europi mogao zakočiti oporavak od koronakrize, a procjenjuju i šanse za prodaju nafte iz strateških rezervi.

 

Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva potonula 1,9 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje, na 79,34 dolara. Nakratko se bila popela na 82,24 dolara.

Na američkom se tržištu barelom u ugovorima za isporuke u prosincu trgovalo po 1,97 dolara nižoj cijeni, od 77,04 dolara. U ugovorima za isporuke u siječnju cijena mu je također pala oko dva dolara, na 76,52 dolara.

Trgovce je danas zabrinulo opetovano širenje covida 19 u Europi. Austrija je tako prva zemlja koja je ponovo odlučila uvesti potpuni lockdown kako bi se uhvatila u koštac s novim valom zaraze koji bi mogao zakočiti gospodarski oporavak regije od koronakrize.

I Njemačka, najveće europsko gospodarstvo, upozorila je da bi zbog covida 19 mogla posegnuti za potpunim zatvaranjem.

“Tržište (nafte) i dalje je u osnovi u dobroj poziciji, ali blokade su sada očigledni rizik… budu li i druge zemlje slijedile primjer Austrije”, naveo je u bilješci Craig Erlam iz OANDA-e.

Cijene je zakočilo i izvješće Reutersa da vlade skupine vodećih svjetskih gospodarstava razmatraju prijedlog SAD-a da koordinirano prodaju naftu iz strateških rezervi kako bi zakočile rast cijena.

Nagađanja da će Washington posegnuti za naftom iz rezervi već su u proteklim tjednima snizila cijene nafte za oko četiri dolara i trgovci su u cijene već uračunali povećanje opskrbe za 100 milijuna barela, napisali su analitičari Goldman Sachsa u bilješci.

Prodaja bi bila tek kratkoročno rješenje za strukturni deficit, drže.

Vodeći proizvođači u Organizaciji zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i njihovi saveznici odlučili su povećati opskrbu za samo 400 tisuća barela dnevno u prosincu, kao što su i dogovorili ljetos, procjenjujući da će ponuda premašiti potražnju u prvim mjesecima 2022.

Odvojeno je OPEC danas objavio da je barel referentne košarice nafte njegovih članica u četvrtak stajao 79,37 dolara, što znači da je pao 1,73 dolara u odnosu na prethodni dan.

Fenix-magazin/MMD/Hina

Povezano

Porasle proizvođačke cijene / Foto: Marcus Brandt/dpa
LOŠE VIJESTI IZ NJEMAČKE: Proizvođačke cijene divljaju, uskoro slijedi novi udar na novčanike?
Zimske gume (ILUSTRACIJA) / Foto: Fenix (D.P)
NAJVEĆI SVJETSKI PROIZVOĐAČ GUMA: Michelin planira ukinuti 1.500 radnih mjesta
Plaće u Njemačkoj su rasle brže od inflacije / Foto: Patrick Pleul/dpa
POVEĆANJE MINIMALCA NA 13,90 EURA DONIJELO PLODOVE: Najslabije plaćenim radnicima u Njemačkoj primanja skočila za 7 posto
novac
ELITA PROFITIRALA: Njemačka bogatija za 1.100 multimilijunaša
KRIZA SE PRODUBLJUJE: U Njemačkoj će biti ukinuto 35.000 radnih mjesta više nego što se očekivalo
Tvrtka Porsche (ILUSTRACIJA)/ Foto: Fenix (SC)
MINUS OD 923 MILIJUNA EURA: Porsche SE osjeća pritisak krize u autoindustriji