Stipanović osvojio srebrnu medalju, Kljaković Gašpić bez bronce

Hrvatski jedriličar Tonči Stipanović nije uspio obraniti prvo mjesto u plovu za odličje i na kraju je osvojio srebrnu medalju u klasi Laser na olimpijskim igrama u Rio de Janeiru. Naš drugi predstavnik u današnjem finalu, ali u kategoriji Finn Ivan Kljaković Gašpić nije uspio osvojiti broncu.

Iako je ispustio zlato, Stipanović može biti ponosan jer je osvojio prvo olimpijsko odličje u povijesti hrvatskog jedrenja.

Stipanović je uoči završnog plova bio u vodstvu sa 10 negativnih bodova prednosti u odnosu na Australca Toma Burtona. Imao je osigurano srebro i jedini cilj u plovu za odličje bilo je pokriti Australca i ne dozvoliti mu da pobjegne.

Nažalost, kako piše HRT, završni plov se odvio na najgori mogući način. Presudila je kazna koju je Stipanović dobio na startu jer je udario Australca pa je krenuo nakon svih. Na koncu je Burton završio kao treći, a Stipanović deveti. Zlato ide u Australiju, a srebro u Split. Treće mjesto osvojio je Novozelanđanin Sam Meech. Hrvatskom jedriličaru iskliznulo je zlato za dva boda u ukupnom poretku.

Hrvatsko jedrenje u Riju zasad ima i prvo mjesto posade u klasi 470. Šime Fantela i Igor Marenić danas bi mogli osigurati medalju, čak i zlato.