Arhivska snimka Posavine Basel koja se vratila u amatersku 3. ligu regije Basel / Foto: Fenix (J. Mijić)

SENZACIONALNA POBJEDA POSAVINE BASEL: Mrkonjić dvostruki strijelac, vratar Begić kapetanski predvodio momčad do iznenađenja kola

Natjecanja za NK Posavinu iz Basela je počelo vrlo rano, skoro da bi se moglo reći i nerazumno rano jer je Posavina već 03. kolovoza igrala kup utakmicu a ovaj vikend je započelo prvenstvo za bodove. Dok je kup utakmicu izgubila, u utakmici za bodove hrvatska momčad je priredila senzaciju kola.

SV Sissach – NK Posavina Basel 1:2 (0:0)

Kup utakmicu je hrvatska momčad izgubila (1:5) jer je jedva uspjela sastaviti momčad s 11 igrača, pri čemu su u pomoć priskočili igrači iz veteranske momčadi. Ali i tu obavezu je ispunila jer je u Švicarskoj od 3. lige naviše nastup u kupu obavezan. U slucaju da se ne nastupi, placa se novčana kazna i dobivaju kazneni bodovi.

Ovaj vikend je prvenstvo pocelo i kao prvi protivnik Posavini je dopao SV Sissach koji je ove godine ispao iz 2. amaterske lige (u 3. amatersku ligu). Dakle, za početak nije moglo gore. Jak protivnik, samo jedna prijateljaska utakmica i ova utakmica u kupu kao priprema za sezonu i nisu bile jamstvo za ikakav optimizam.

Kad se k tome doda da je jos dosta igrača iz prve momčadi na godišnjem u Hrvatskoj i BiH, može se zamisliti kako je bilo treneru Lujiću pred utakmicu. Ali to je Lujic, uz podrsku igrača, majstorski riješio.

Kombinacijom igrača koji su tu, te ponovnim pozivanjem nekoliko registriranih igrača iz veteranske momčadi, napravljena je dobitna kombinacija koja je zasluženo pobijedila doskorašnjeg “drugoligaša”.

Nije se imalo što izgubiti

Igrači Posavine Basel nakon pobjede u gostima / Foto: Fenix

I pored svih realnih teškoća, utakmici se prišlo bez opterećenja jer se stvarno nije imalo što izgubiti. Veliki problem je bio popuniti stoperska, mjesta jer su tri stopera nedostajala. Marko Radić iz veteranske momcadi, koji je i krajem proljetnog dijela morao „ulijetati“ i pomagati prvoj momčadi (što je uvijek odlično odrađivao), te dosadasnji bočni Zlatko Lujic su preuzeli stoperska mjesta i to su u ovoj utakmici fantasticno napravili.

Posavina se cijelu utakmicu držala taktičkog plana trenera Lujića i to joj je u velikom dijelu i uspjelo. Oko 70-80 % duela hrvatski igrači su dobili i strpljivo bez jurisanja čekali svoju priliku. Prvih 20 minuta je bilo odmjeravanje snaga jer se protivnici nisu poznavali. U 30 minuti Lilić, a u 38. minuti Mrkonjić, su imali velike prigode ali domaći vratar uedesnim obranama je to rješavao.

Kad se ne postigne zgoditak, obično u nogometu dolazi kazna. Tako se skoro dogodilo i ovaj put. Domaći igrači su u 44. minuti pogodili vratnicu (iz kornera), lopta se odbila u polje a igrači Posavine su teškom mukom uspjeli sačuvati svoja vrata.

Osjetili snagu

Na poluvrijeme se otišlo rezultatom 0:0. To je ohrabrilo hrvatske igrače jer se vidjelo da su od “autsajdera” dosli do ravnopravnog protivnika i da bi tu mogli uzeti bod a mozda i sva tri. A onda je na scenu stupio Marijo Mrkonjić, ili kako ga igrači i navijači zovu Super Mario, koji u 48. minuti dovodi posavinu u vodstvo od 0:1. Na udarac Lilića, domaći vratar odbija loptu u korner. Na nabačenu loptu iz kornera najviši je Mrkonjić i zakucava loptu u mrežu. Samo 4 minute kasnije opet se Mrkonjić u velikoj gužvi u šesnaestercu najbolje snalazi i to je vec 0:2 za Posavinu.

Domaćini, koji nisu očekivali takav razvoj situacije, kreću u totalnu ofenzivu.  jer nisu ocekivali ovakav razvoj, i u 62. minuti smanjuju rezulat na 1:2. Do kraja utakmice igrači Sissacha napadaju svom snagom u namjeri da izjednače rezultat. Igrači Posavine ne ostaju dužni, odlučno se brane i brzim kontrama ugrožavaju domaćine. Velike prigode u tom razdoblju nisu iskoristili Žižak i Lilić.

Sjajan vratar Begić

Valja istaknuti kako je hravtski vratar briljantno branio te do kraja utakmice skinuo sve lopte domaćim napadačima. Begić je i ovaj put pokazao koliko je bitan za Posavinu ne samo kao vratar nego i kapeten jer on svojim uputama s vrata vrlo aktivno sudjeluje u igri svoje momčadi. U šestoj minuti sudačke nadoknade vratar Begić i Posavina su imali veliku sreću da domaćin ne koristi veliku priliku. Ali domaći napadač se prepao Begića i poslao loptu izvan vratiju.

Posavina je pobijedila posve zasluženo iako je imala i sreću na svojoj strani. Ali sreća je nagradila borbeniju momčad koja je u ovoj utakmici imala pokazala više borbenosti i želje za pobjedom.

Sastav Posavine Basel: Begić, Kvasina, Radić, Lujić, Piljic Alen, Gudelj, Duvnjak, Žižak, Mrkonjić, Lilić, Blazević. Još igrali: Zirdum,  Bošković, Ivanković Boris, Ivanković Ivan, Piljić Andrej. Strijelac za Posavinu: Marijo Mrkonjić (48,52)