Hoće li Italija doživjeti novi šok od Hrvatske na EP 2024 u Njemačkoj (ILUSTRACIJA) / Foto: PreslikFM

SENZACIJA U PALERMU: Sjeverna Makedonija šokirala Italiju koja neće vidjeti SP u Kataru, Portugal bolji od Turske

Nogometna reprezentacija Sjeverne Makedonije priredila je senzaciju pobijedivši u polufinalu play-offa za plasman na svjetsko prvenstvo 2022. godine Italiju u Palermu sa 1-0, dok je u drugom susretu Portugal u Portu porazio Tursku sa 3-1.

Portugal i Sjeverna Makedonija će sada 29. ožujka u Portu u međusobnom susretu odlučiti o putniku u Katar.

Aktualni europski prvak je dominirao u Palermu, imao je 62 posto posjeda lopte, “Azzurri” su uputili čak 32 udarca, imali su i 16 kornera, no pobjedu je ostvarila makedonska vrsta, a junak susreta postao je Aleksandar Trajkovski pogodivši za 1-0 u drugoj minuti sudačke nadoknade.

Napadač saudijskog Al-Fayha je pogodak karijere zabio sjajnim udarcem s ruba kaznenog prostora poslavši loptu u donji desni kut.

Za makedonsku vrstu je do 58. minute igrao kapetan Dinama Arijan Ademi, dok je branič “Modrih” Stefan Ristovski odigrao cijeli susret. Branič Rijeke Darko Velkovski je igrao do 86. minute, a veznjak Hajduka Jani Atanasov nije nastupio.

Sjeverna Makedonija će put u Katar tražiti protiv Portugala koji je u Portu pobijedio Tursku sa 2-1.

Portugal je protiv Turske poveo u 15. minuti golom Otavia. Bernardo Silva je pucao s ruba kaznenog prostora pogodivši stativu, no lopta se odbila do veznjaka Porta koji su u svom trećem nastupu za reprezentaciju zabio drugi gol.

Turska je mogla izjednačiti u 21. minuti nakon greške domaće obrane, Cengiz Under je pucao, no Digo Costa je bio siguran.

U završnici prvog dijela domaćin je načinio veliki korak prema pobjedi. Otavio je ubacio u peterac, a Diogo Jota sjajno glavom pogodio za 2-0 u 42. minuti.

Turska se vratila u život u 65. minuti golom Buraka Yilmaza. Under je poslao sjajnu loptu kroz portugalsku obranu do napadača Lillea koji nije pogriješio.

Yilmaz je mogao postati turski junak u 85. minuti, no nije uspio realizirati jedanaesterac.

Fonte je faulirao Enesa Unala, a njemački sudac Daniel Siebert pokazao na bijelu točku nakon pregleda snimke. Yilmaz je pucao, no pogodio je gredu.

U posljednjim trenucima susreta Matheus Nunes je razriješiti sve dvojbe pogodivši za 3-1.

Finalni susret između Portugala i Sjeverna Makedonije na rasporedu je 29. ožujka u Portu.

Poraz Austrije od Walesa

Nogometaši Walesa pobijedili su na domaćem terenu u Cardiffu Austriju s 2-1 u dodatnim kvalifikacijama za odlazak na ovogodišnje Svjetsko prvenstvo.

Prvo ime susreta bio je sjajni Gareth Bale koji je zabio oba pogotka za domaćina, a u završnoj borbi za odlazak na Svjetsko prvenstvo Wales će još jednom biti domaćin. Velšani čekaju pobjednika ogleda Škotske i Ukrajine, a ta će se utakmica odigrati tijekom lipnja.

Prvu opasnu situaciju u Cardiffu kreirali su gostujući nogometaši, no vrlo brzo su Velšani ritmom i žestinom preuzeli kontrolu utakmice, a u 25. minuti zabljesnuo je Gareth Bale. Fantastično je Bale izveo slobodan udarac, s 20-ak metara malo iskosa te je pogodio same rašlje suparničkih vrata za 1-0 domaćina.

Bale je bio najveća opasnost po Austrijance, a gosti ga nisu uspjeli zaustaviti ni u 51. minuti kada je zabio za povećanje na 2-0. Nastavio je Bale u istom ritmu te je odličnu šansu imao u 63. minuti. Tom prilikom mu je lopta ipak prešla preko kopačke, a u idućem napadu je Austrija smanjila na 1-2.

Sabitzer je pucao, a lopta je na putu prema domaćim vratima dodirnula Daviesa, prevarila velškog vratara i odsjela u domaćoj mreži.

Do kraja utakmice austrijski nogometaši su pritisnuli Wales. Arnautović je imao dvije šanse, jednom je zaprijetio i Kalajdzic. Pokušavali su Austrijanci doći do izjednačenja i produžetaka, no Wales je zadržao vodstvo i time se za jedan korak približio Svjetskom prvenstvu krajem godine.

Rezultati susreta dodatnih kvalifikacija za Svjetsko nogometno prvenstvo 2022. godine:

LIGA A
Wales - Austrija     2-1 (Bale 25, 51 / Davies 64-ag)
Škotska - Ukrajina (lipanj 2022.)

Finale - lipanj. 2022. (Cardiff)
Wales - Škotska/Ukrajina (lipanj 2022.)

LIGA B
Švedska - Češka   1-0 prod.(Quaison 110)

Finale - 29. ožujka (Chorzov)
Poljska - Švedska
NAPOMENA: Poljska je ušla direktno u finale nakon što je ruska reprezentacija izbačena iz kvalifikacija zbog agresije na Ukrajinu