nogomet
Nogometna lopta (ILUSTRACIJA) / Foto: HINA

SAŽETAK EL – Eintracht, Rangers, West Ham i RB Leipzig u polufinalu

Nogometaši Eintrachta, West Hama, Rangersa i Leipziga izborili su plasman u polufinale Europske lige.

Rangers je nakon produžetaka pobijedio Sporting Bragu sa 3-1 uzvrativši Portugalcima za 0-1 poraz iz prve utakmice, Eintracht je na Camp Nou pobijedio Barcelonu sa 3-2 nakon što je prvi susret završio 1-1, West Hama je na gostovanju deklasirao Lyon sa 3-0 nakon što je londonski susret završio 1-1, dok je RB Leipzig izborio plasman u polufinale pobijedivši u Bergamu Atalantu sa 2-0 nakon 1-1 iz prve utakmice.

U polufinalu koje je na rasporedu 28. travnja i 5. svibnja igrat će West Ham – Eintracht Frankfurt, te RB Leipzig – Rangers, a dodajmo kako je finale 18. svibnja u Sevilli na stadionu Ramon Sanchez Pizjuan.

Škotski velikan je u prvom susretu u Portugalu izgubio sa 0-1, a već nakon dvije minute uzvrata je anulirao zaostatak. Joe Aribo je ubacio, a James Tavernier zabio za 1-0. Zabili su Škoti i tri minute kasnije, sjajnu loptu je poslao Borna Barisic, a Kemar Roofe pogodio, no pogodak je poništen zbog igranja rukom.

Roofe nije imao sreće niti u 33. minuti, odlično je pucao, ali je pogodio prečku. Jedan od ključnih trenutaka utakmice dogodio se u 42. minuti kada je Vitor Tormena dobio crveni karton nakon što je oborio Roofea skrivivši pritom kazneni udarac. Siguran realizator za 2-0 je bio Tavernier.

Rangers je sve mogao riješiti u 65. minuti, no Connor Goldson je pogodio desnu stativu. Šest minuta kasnije Roofe je još jednom tresao mrežu, ali mu je pogodak ponovo poništen zbog zaleđa.

Braga se nije predavala i u 83. minuti gosti su uspjeli smanjiti s igračem manje. Iuri Medeiros je izveo korner, a David Carmo pogodio za 1-2 i produžetak. Pitanje pobjednika u dodatnom periodu razriješio je u 101. minuti Roofe koji je  npokon zabio, a da mu gol nije poništen zbog zaleđa. Četiri minute kasnije Medeiros je dobio drugi žuti karton, pa su gosti završili utakmicu s dva igrača manje. Barišić je za Rangers igrao do 90. minute.

Rangers će u polufinalu igrati protiv RB Leipzig koji je “preskočio” Atalantu. Nakon 1-1 iz prve utakmice njemački sastav je u Bergamu pobijedio sa 2-0.

Junak utakmice bio je dvostruki strijelac Christopher Nkunku (18, 87-11m). Za goste je do 79. minute igrao hrvatski reprezentativac Joško Gvardiol, dok je Mario Pašalić za Atalantu igrao od 88. minute.

Prvu priliku na utakmici imali su domaćini već u petoj minuti, no Davide Zappacosta je pucao ravno u Petera Gulacsija. Gosti su uzvratili u 18. minuti i to pogotkom. Konrad Laimer je bio u dobroj poziciji za udarac, ali je ipak asistirao do Nkunka koji je lijepo pogodio za 1-0.

U završnici prvog dijela i Laimer se mogao upisati u strijelce, ali je pucao pored desne stative. Laimer je mogao zabiti i u 57. minuti, no iz blizine je pucao loše. Prvu veliku priliku u nastavku Atalanta je dočekala u 63. minuti kada je Hans Hateboer pucao iz blizine malo iznad prečke. U 78. minuti opasno je zaprijetio Duvan Zapata, ali je mreža njemačkog sastava ostala nedirnuta.

Pitanje pobjednika je razriješeno u 87. minuti kada je Nkunku zabio iz kaznenog udarca za 2-0. Francuski veznjak je prije toga sam izborio jedanaesterac i potom ga realizirao.

Leipzig je ovom pobjedom produžio niz bez poraza na 13 susreta u svim natjecanjima, dok je Atalanta produžila crnu seriju na četiri utakmice bez pobjede.

U drugom polufinalu igrat će Eintracht Frankfurt i West Ham.

Eintracht je pobijedio Barcelonu sa 3-2 nakon što je prvi susret u Frankfurtu završio 1-1. Eintracht je na Camp Nou imao podršku više od 25.000 navijača. Premda je momčad iz Frankfurta imala pravo na samo 5.000 ulaznica, njemački navijači su nabavili ulaznice svim mogućim kanalima pa je atmosfera bila kao da se igra u Frankfurtu.

Počelo je šokantno za Barcu. Eric Garcia je u trećoj minuti oborio Jespera Lindstroma, a portugalski sudac Artur Soares Dias pokazao na bijelu točku. Filip Kostić je sigurno izveo kazneni udarac.

U 10. minuti Barca je mogla izjednačiti. Pedri je ubacio na drugu stativu, Aubameyang je pucao glavom, ali preko gola. U nastavku poluvremena Barcelona je pritiskala, no nije uspjela slomiti njemačku obranu. S druge strane Eintracht je vrebao na kontre i jedna takva im je donijela povećanje prednosti u 36. minuti. Rafael Borrea je povukao i potom opalio s više od 25 metara sjajno pogodivši rašlje.

Katalonski sastav je već u drugoj minuti nastavka mogao smanjiti, no Aubameyang je promašio još jednu veliku priliku. Uslijedila je velika prilika za goste u 58. minuti, pucao je Lindstrom, ali je Marc-Andre ter Stegen sjajno reagirao. Međutim, niti Ter Stegen u 67. minuti nije mogao ništa, Kostić je sjajno pogodio za nevjerojatnih 3-0.

Barca je u sudačkoj nadoknadi koja je trajala čak devet minuta uspjela zabiti dva gola, ali to nije bilo dovoljno. Busquet je u prvoj minuti smanjio rezultat sjajnim udarcem s ruba kaznenog prostora, a konačnih 2-3 je postavio Depay iz jedanaesterca u posljednjim sekundama susreta. Za Eintracht je cijeli susret odlično odigrao Kristijan Jakić.

Njemački sastav će u polufinalu igrati protiv West Hama koji je na gostovanju deklasirao Lyon sa 3-0 nakon što je londonski susret završio 1-1.

Domaćin je odlično počeo utakmicu, već u 6. minuti francuski sastav je mogao do vodstva, no Karl Toko Ekambi je pogodio stativu. Ekambi je imao odličnu priliku i u 27. minuti, no njegov pokušaj nije bio dovoljno snažan.

Gosti su poveli u 38. minuti. Pablo Fornals je izveo korner, a Craig Dawson zabio za 1-0. U posljednjim trenucima prvog dijela Declan Rice je pokupio odbijenu loptu i sa ruba šestnaesterca pogodio za 2-0. Sve dvojbe oko pitanja pobjednika londonski sastav je razriješio u 48. minuti kada je Jarrod Bowen preciznim šutem pogodio za 3-0. Nikola Vlašić nije igrao za goste.

Polufinalni susreti na rasporedu su 28. travnja i 5. svibnja, a finale je 18. svibnja na stadionu Ramon Sanchez Pizjuan u Sevilli.