REZULTATI LIGE PRVAKA: Joško Gvardiol strijelac u pobjedi protiv Reala, Rakitić sa Sevillom “razbio” Kopenhagen

U susretu petog kola F skupine nogometne Lige prvaka RB Leipzig je pobijedio aktualnog europskog prvaka Real Madrid sa 3-2, a prvi pogodak za njemački sastav zabio je hrvatski reprezentativac Joško Gvardiol.

Real je usprkos porazu prošao dalje jer je drugi susret između Celtica i Šahtara, kojeg vodi Igor Jovičević, završio 1-1. Za još jednu kartu u zadnjem će se kolu u izravnom dvoboju u Varšavi boriti ukrajinski i njemački sastav. Leipzig ima tri boda više i Šahtaru igra samo pobjeda.

RB Leipzig je protiv “Kraljevskog kluba” poveo u 13. minuti golom hrvatskog reprezentativca Joška Gvardiola. Dominik Szoboszlai je ubacio iz kornera, Andre Silva je pucao glavom, Thibaou Courtois obranio, ali se lopta odbila do našeg reprezentativca koji je zabio za 1-0. Nije dugo trebalo Leipzigu da zabije i drugi pogodak madridskom sastavu. Samo pet minuta kasnije poentirao je sjajni Christopher Nkunku.

Vinicius Junior je u 25. minuti imao priliku smanjiti, no pucao je pored lijeve stative. U 37. minuti ponovo je prijetio brazilski napadač, ali je Janis Blaswich sjajno obranio. Ipak, u 44. minuti Vinicius je uspio zabiti pogodivši glavom na ubačaj Marca Asensia.

Europski prvak je mogao izjednačiti u 53. minuti, međutim udarac Aureliena Tchouamenija je obrana blokirala. U 79. minuti još jednu priliku je imao Vinicius, ali niti on nije bio precizan. Korak bliže pobjedi Leipzig je stigao u 81. minutui kada je Timo Werner zabio za 3-1, a konačnih 3-2 postavio je Rodrygo iz kaznenog udarca u sudačkoj nadoknadi. Gvardiol je odigrao cijeli susret za domaćine, dok je kapetan hrvatske reprezentacije Luka Modrić propustio susret zbog lakše ozljede.

Remi Celtica i Šahtara

U drugom susretu iz ove skupine Celtic i Šahtar su odigrali 1-1. Georgios Giakoumakis je doveo domaći sastav u vodstvo u 34. minuti, a izjednačio je Mihajlo Mudrik u 58. minuti.

Josip Juranović je igrao cijeli susret za škotski sastav, dok Neven Đurasek nije nastupio za goste.

Uoči zadnjeg kola Real Madrid vodi sa 10 bodova, RB Leipzig ima devet, Šahtar šest, a Celtic dva boda.

U skupini G  Manchester City je i prije ovoga kola osigurao prolaz, a nakon 0-0 protiv Borussije i prvo mjesto. Zadovoljni mogu biti i Nijemci koji su osigurali drugo mjesto.

Najbolju priliku imali su gosti, no Riyad Mahrez je u 58. promašio jedanaesterac. Pucao je u lijevu stranu gola, ali je Gregor Kobel obranio. Mahrez je promašio kazneni udarac i u prošlom kolu u susretu protiv FC Kopenhagena koji je završio 0-0.

Sevilla “razbila” Kopenhagen

U drugom susretu iz ove skupine Sevilla i FC Kopenhagen su tražili prvu pobjedu, a slavila je španjolska momčad 3-0.

Hrvatski nogometaš Ivan Rakitić kapetanski je vodio Sevillu u ovom susretu te je odigrao cijelu utakmicu. Sve golove Sevilla je dala u nastavku ogleda, gol za 1-0 je potpisao En Nesyri u 61. minuti, a onda su Andalužani dotukli suparnika u samoj završnici golovima Isca u 88. i Montiela u 92. minuti. Sevilla je osigurala treće mjesto i nastavak natjecanja u Europskoj ligi.

Na ljestvici vodi City sa 11 bodova, Borussija ima osam, Sevilla pet, a Kopenhagen dva.

U dvije utakmice 16 pogodaka

U skupini H gledali smo golijade u Lisabonu i Pariz, a u dvije utakmice iz ove skupine postignuto je ukupno čak 16 golova. PSG je na Parku prinčeva pobijedio Maccabi Haifu sa 7-2, dok je Benfica u Lisabonu porazila Juventus sa 4-3.

Lionel Messi (19, 45), Kylian Mbappe (32, 64), Neymar (35), Sean Goldberg (68-ag) i Carlos Soler (85) su zabili za francuskog prvaka, a Abdoulaye Seck (38, 50) za goste.

U drugom susretu Benfica je povela 4-1, Juve je smanjio na 4-3, ali za više nije bilo niti vremena niti snage. Za portugalski sastav su zabili Antonio Silva (17), Joao Mario (28-11m) i Rafa Silva (35, 50), a za goste Dušan Vlahović (21), Arkadius Milik (77) i Weston McKennie (79).

Petar Musa je za benficu igrao od 87. minute.

Uoči zadnjeg kola PSG i Benfica imaju po 11 bodova, a Juventus i Maccabi po tri. U zadnjem kolu Juve će dočekati PSG, a Benfica putuje u Izrael.

Rezultati susreta 5. kola po skupinama nogometne Lige prvaka:

REZULTATI:
SKUPINA E
RB Salzburg - Chelsea 1-2 (Adamu 49 / KOVAČIĆ 23, Havertz 64)
DINAMO - Milan        0-4 (Gabbia 39, Leao 50, Giroud 59-11m, Ljubičić 69)

1. Chelsea         5   3   1   1  8-3  10
2. Milan           5   2   1   2  8-7   7
3. RB Salzburg     5   1   3   1  5-5   6
4. DINAMO          5   1   1   3  3-9   4

SKUPINA F
Celtic - Šahtar          1-1 (Giakoumakis 34 / Mudrik 58)
RB Leipzig - Real Madrid 3-2 (GVARDIOL 13, Nkunku 18, Werner 81 / Vinicius 44, Rodrygo 90+3-11m)

1. Real Madrid      5   3   1   1  10-5  10
2. RB Leipzig       5   3   0   2   9-9   9
3. Šahtar Donjeck   5   1   3   1   8-6   6
4. Celtic           5   0   2   3   3-10  2

SKUPINA G
Sevilla - FC Kopenhagen     3-0 (En Nesyri 62, Isco 88, Montiel 90+2)
Borussia D. - Manchester C. 0-0

1. Manchester City     5   3   2   0  11-1  11
2. Borussia Dortmund   5   2   2   1   9-4   8
3. Sevilla             5   1   2   2   5-9   5
4. FC Kopenhagen       5   0   2   3   0-11  2

SKUPINA H
PSG - Maccabi Haifa  7-2 (Messi 19, 45, Mbappe 32, 64, Neymar 35, Goldberg 68-ag, Soler 85 / Seck 38, 50)
Benfica - Juventus   4-3 (A.Silva 17, Mario 28-11m, R.Silva 35, 50 / Vlahović 21, Milik 77, McKennie 79)

1. PSG               5   3   2   0  14-6  11
2. Benfica           5   3   2   0  10-6  11
3. Juventus          5   1   0   4   8-11  3
4. Maccabi Haifa     5   1   0   4   6-15  3

Ljestvica strijelaca

Postigavši dva gola u pobjedi PSG-a protiv Maccabi Haife (7-2), francuski napadač Kylian Mbappe je preuzeo vrh ljestvice strijelaca Lige prvaka s ukupno šest golova.

Korak iza njega ostali su Erling Haaland (Manchester City), Robert Lewandowski (Barcelona) i Mohamed Salah (Liverpool) sa po pet golova.

Po četiri su zabili Jude Bellingham (Dortmund), Lionel Messi (PSG), Giacomo Raspadori (Napoli) i Leroy Sané (Bayern).

Dodajmo kako najviše asistencija imaju Joao Cancelo (Man City) i Diogo Jota (Liverpool), po četiri.