Detalj s utakmice u kojoj je Srbija poražena doma od Mađarske rezultatom 1:2 / Foto: Anadolu

REZULTATI KVALIFIKACIJA ZA EURO: Nizozemska deklasirala Grčku, Francuska bolja od Irske, Srbija doma poražena od Mađarske

Aktualni svjetski doprvaci Francuzi upisali su i petu pobjedu u kvalifikacijama za EURO 2024. godine, porazivši na Parku prinčeva Irsku sa 2-0.

“Tricolori” su upisali i petu pobjedu u skupini B uz razliku pogodaka 11-0 i teško je vjerovati kako u nastavku kvalifikacija mogu ispustiti jedno od prva dva mjesta koja vode na EURO u Njemačkoj.

Golove u francuskoj pobjedi zabili su Aurelien Tchouameni (19) i Marcus Thuram (48). Slavlje domaćina je moglo biti i uvjerljivije, a najbliže golu bio je Ousmane Dembele koji je u 72. minuti pogodio desnu stativu.

U drugom susretu iz skupine B Nizozemska je u Eindhovenu porazila Grčku sa 3-0, a sve najzanimljivije se dogodilo u prvom poluvremenu u kojem su domaćini zabili sva tri gola. Strijelci su bili Marten De Roon (17), Cody Gakpo (31) i Wout (39).

Francuska vodi na ljestvici sa 15 bodova, Nizozemska i Grčka imaju po šest bodova, ali “Oranje” ima i dvije utakmice manje od Francuske. Irska je ostala na tri boda, a Gibraltar je na 0.

U skupini E Češka i Albanija su u Pragu odigrale 1-1.

Domaćin je poveo u 57. minuti pogotkom Vaclava Černyja, a izjednačio je Nedim Bajrami u 66. minuti.

Poljska je nakon blamaže protiv Moldavije (2-3), teškom mukom slomila Farske Otoke sa 2-0.

Junak susreta bio je Robert Lewandowski postigavši oba gola. U 71. minuti sudac je dosudio kazneni udarac jer je jedan od igrača Farskih Otoka dodirnuo loptu rukom. Lewandowski, koji je na gol na Nacionalnom stadionu čekao dvije godine, nije pogriješio s jedanaest metara. Golom u 83. minuti samo je potvrdio pobjedu domaćina.

Na ljestvici vodi Češka s osam bodova, Albanija ima bod manje, treća je Poljska sa šest bodova, dok Moldavija na četvrtoj poziciji ima pet bodova. Farski Otoci su na začelju s jednim bodom.

U skupina G Mađarska je u Beogradu pobijedila Srbiju sa 2-1 osvojivši iznimno važne bodove u izjednačenoj skupini.

Srbija Madjarska 1 2 .u

Srbija je povela u desetoj minuti autogolom Attile Szalaija, no Mađarska je okrenula rezultat preko Barnabasa Varge (34) i Willija Orbana (36).

U drugom susretu Litva i Crna Gora su odigrale 2-2, a sva četiri gola pala su u posljednjih 20 minuta susreta.

Domaćin je poveo, Crna Gora je okrenula rezultat, da bi Litva u sudačkoj nadoknadi izvukla bod.

Za Litvu su zabili Gytis Paulauskas (71) i Fedor Černych (90+4), a za goste Nikola Krstović u 78. i Stefan Savić u 89. minuti.

Na ljestvici vodi Mađarska sa 10 bodova, Srbija ima sedam, Crna Gora pet, a Litva i Bugarska po dva boda.

U skupini H Finska, Danska i Slovenija su ostvarile pobjede.

Finska je u Astani pobijedila Kazahstan sa 1-0 načinivši korak bliže plasmanu na europsku smotru. Pogodak odluke zabio je Oliver Antman u 78. minuti.

Danska nije imala problema protiv San Marina ostvarivši pobjedu sa 3-0, a strijelci su bili Pierre-Emile Hojbjerg (26), Joakim Maehle (28) i Jonas Wind (40).

Slovenija i Sjeverna Irska su odigrale odličnu utakmicu u Ljubljani, a na koncu je domaćin slavio sa 4-2.

Slovenija je povela već u trećoj minuti golom Andraža Šporara, no samo četiri minute kasnije izjednačio je Isaac Price. Međutim, radost gostiju je kratko trajala i Slovenija je do kraja poluvremena zabila još dva gola, a strijelci su bili Petar Stojanović (17) i Benjamin Šeško (42).

Jonny Evans je u 53. minuti smanjio zaostatak, no samo tri minute kasnije Šporar je svojim drugiom golom vratio domaćine do dva gola prednosti.

Finci vode sa 12 bodova, dok Danska i Slovenija imaju po 10 bodova. Kazahstan je na devet bodova, Sjeverna Irska ima tri boda, a San Marino na začelju nema niti jedan bod.

Rezultati kvalifikacijskih utakmica za odlazak na EURO 2024. igranih u četvrtak:

SKUPINA B:
Francuska - Irska                 2-0 (Tchouameni 19, M. Thuram 48)
Nizozemska - Grčka                3-0 (De Roon 17, Gakpo 31, Weghorst 39)
SKUPINA E:
Poljska - Farski otoci            2-0 (Lewandowski 73-11m, 83)
Češka - Albanija                  1-1 (Černy 56 / Bajrami 66)
SKUPINA G:
Litva - Crna Gora                 2-2 (Paulauskas 71, Černih 90+4 / Krstović 78, Savić 89)
Srbija - Mađarska                 1-2 (Szalai 10-ag / Varga 34, Orban 36)
SKUPINA H:
Kazahstan - Finska                0-1 (Antman 78)
Danska - San Marino               4-0 (Hojbjerg 26, Maehle 28, Wind 40, Eriksen 90+3)
Slovenija - Sjeverna Irska        4-2 (Šporar 3, 56, Stojanović 17, Šeško 42 / Price 7, Evans 53)