Detalj s utakmice BiH i Liechensteina / Foto: Anadolu

REZULTATI KVALIFIKACIJA ZA EURO: Bosna i Hercegovina pobijedila Liechtenstein, Slovačka poražena od Portugal, Luksemburg bolji od Island

Nogometaši reprezentacije Bosne i Hercegovine savladali su izabranu vrstu Liechtenstein rezultatom 2:1 u petom kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo 2024. godine.

Izabranici Mehe Kodre dobro su otvorili utakmicu i poveli pogotkom kapetana Edina Džeke već u trećoj minuti utakmice, javlja Anadolu.

BiH Lichenstein 2 1 u

Slavlje na tribinama “Bilino polje” u Zenici ponovilo se u 18. minuti kada je bh. momčad udvostručila vodstvo. Akciju Nemanje Bilbije i Džeke autogolom je pretvorio u pogodak za “zmajeve” zbunjeni branič Liechtenstein Simon Luchinger.

Liechtenstein je u 21. minuti zabio prvi pogodak od početka kvalifikacija, a fenomenalan je udarac bio Sandro Wolfinger. Do kraja BiH. reprezentacija je zagospodarila terenom, ali nije bilo izrazitih prilika te je utakmica završila rezultatom 2:1.

Nije to bila utakmica od pretjerane ljepote u nogometu, ali je na kraju nakon tri poraza Bosna i Hercegovina uspjela osvojiti tri boda i to na debiju selektora Kodre.

U drugom susretu grupe “J” Luksemburg je savladao Island rezultatom 3:1. Portugal je u gostima svladao Slovačku s minimalnih 1:0.

Nakon pet odigranih utakmica Portugal je vodeći na ljestvici s maksimalnih 15 bodova. Slovačka i Luksemburg imaju po deset bodova, a Bosna i Hercegovina šest. Island je na petom mjestu s tri boda, a Lihtenštajn je pri dnu ljestvice bez bodova.

Rezultati kvalifikacijskih susreta za odlazak na EURO 2024. igranih u petak:

SKUPINA A:
Gruzija - Španjolska                 1-7 (Čakvetadze 49 / Morata 22, 40, 65, Kverkvelija 27-ag, Olmo 38, Williams 68, Yamal 74)
Cipar - Škotska                      0-3 (McTominay 6, Porteous 16, McGinn 30)
SKUPINA D:
HRVATSKA - Latvija                   5-0 (Petković 3, 44, Ivanušec 13, Kramarić 68, Pašalić 78)
Turska - Armenija                    1-1 (Bertug 88 / Dašjan 49)
SKUPINA J:
Bosna i Hercegovina - Liechtenstein  2-1 (Džeko 3, Luechinger 18-ag / Wolfinger 21)
Luksemburg - Island                  3-1 (Chanot 9-11m, Sanches 70, Sinani 90 / Haraldsson 88)
Slovačka - Portugal                  0-1 (Bruno Fernandes 43)