Cristiano Ronaldo predvodio je Portugal na Bilinu Polju u Zenici protiv BiH / Foto: Anadolu

REZULTATI KVALIFIKACIJA ZA EP: Portugal porazio BiH u Zenici s 5:0, Nizozemska u gostima savladala Grčku s 1:0, Irska slavila u gostima kod Gibraltar s 4:0

U susretu osmog kola kvalifikacija za EURO 2024. Portugal je u Zenici deklasirao Bosnu i Hercegovinu sa 5-0 upisavši i osmu pobjedu u skupini uz razliku pogodaka 32-2.

Gosti su sav posao obavili već u prvom poluvremenu postigavši svih pet golova. Prva dva gola zabio je Cristiano Ronaldo (5-11m, 21), a među strijelce su se upisali i Bruno Fernandes (25), Joao Cancelo (32) i Joao Felix (43).

BiH Portugal 1
Detalj s utakmice BiH – Portugal / Foto: Anadolu

Osim uvjerljive portugalske pobjede, susret je obilježio i incident u 39. minuti kada je jedan od domaćih navijača preskočio ogradu i potrčao prema Cristianu Ronaldu, čak ga je uspio zgrabiti za dres, no osiguranje ga je ubrzo odvelo sa stadiona.

U nastavku susreta nije bilo previše uzbuđenja, Portugalci su maknuli nogu s gasa i više nije bilo golova. Bio je to šesti međusobni susret ovih dviju reprezentacije i peta portugalska pobjeda uz jedan remi.

U drugom susretu Slovačka je na gostovanju pobijedila Luksemburg sa 1-0 u izravnom okršaju za drugo mjesto i sada ima pet bodova više od Lukseburga dva kola do kraja.

Pogodak odluke zabio je David Duriš u 77. minuti.

Island je bez većih problema porazio Lihtenštajn sa 4-0 golovima Gylfija Sigurdssona (22-11m, 49), Alfreda Finnbogasona (44) i Hakona Haraldssona (63).

Portugal vodi na ljestvici sa 24 boda, Slovačka ima 16, Luksemburg 11, Island 10, BiH devet, a na začelju je Lihtenštajn bez bodova.

Napad na Ronalda 1U
Napad navijača na Cristiana Ronalda u Zenici / Foto: Anadolu

U susretu skupine B Nizozemska je u Ateni pobijedila Grčku sa 1-0 ostvarivši važnu pobjedu u borbi za direktan plasman na EP.

Gostujući junak je bio Virgil van Dijk koji je u četvrtoj minuti nadoknade realizirao kazneni udarac. Gosti su imali jedanaesterac i u 28. minuti, ali je Odysseas Vlachodimos obranio udarac Wouta Weghorsta.

U drugom susretu Irska je sa 4-0 na gostovanju slavila protiv Gibraltara, a strijelci su bili Evan Ferguson (8), Mikey Johnston (29), Matt Doherty (60) i Callum Robinson (80).

Na vrhu skupine je Francuska sa maksimalnih 18 bodova, Nizozemska i Grčka imaju po 12 bodova, no Nizozemci imaju i susret manje. Do kraja kvalifikacija Grci će kod kuće igrati protiv Francuske, dok Nizozemce očekuju utakmice protiv Irske i Gibraltara. Četvrta je Irska sa šest bodova, a Gibraltar je na “nuli”.

Belgija Svedska 2
Detalj iz prvog poluvremena prekinute utakmice Belgija – Švedska / Foto: Anadolu

Rezultati kvalifikacijskih susreta za odlazak na EURO 2024. igranih u ponedjeljak:

SKUPINA B:
Gibraltar - Irska        0-4 (Ferguson 8, Johnston 28, Doherty 60, Robinson 80)
Grčka - Nizozemska       0-1 (Van Dijk 90+3-11m)
SKUPINA F:
Azerbajdžan - Austrija   0-1 (Sabitzer 48-11m)
SKUPINA J:
Island - Lihtenštajn     4-0 (Sigurdsson 22-11m, 49, Finnbogason 44, Haraldsson 63)
BiH - Portugal           0-5 (Cristiano Ronaldo 5-11m, 20, Bruno Fernandes 25, Joao Cancelo 32, Joao Felix 41)
Luksemburg - Slovačka    0-1 (Duriš 77)