Navijači Brazila pred utakmicu u Dohi / Foto: Hina

RASPAD SRBIJE U DRUGOM POLUVREMENU: Brazil nadigrao Srbiju u zanimljivoj utakmici s pogotkom Richarlisona za pamćenje

Nogometaši Brazila po 20. put zaredom ostvarili su pobjedu u prvoj utakmici na svjetskom prvenstvu, a u svom prvom nastupu u Kataru svladali su reprezentaciju Srbije sa 2-0 u posljednjem dvoboju prvog kola grupne faze.

Oba pogotka za brazilsku reprezentaciju postigao je Richarlison. U 62. minuti je u mrežu pospremio loptu koju je odbio srpski vratar Vanja Milinković-Savić nakon udarca Viniciusa Juniora, a u 73. minuti je najljepšim pogotkom na ovom Mundialu postavio konačnih 2-0.

Prema očekivanjima, Brazilci su od početka zagospodarili loptom, ali su tek u 13. minuti došli u prvu ozbiljniju situaciju pred vratima suparničkim vratima, kad je Vinicius izvrtio nekoliko igrača u kaznenom prostoru, ali je samo izborio udarac iz kuta. Neymar je pokušao izravnim udarcem iznenditi Vanju Milinković-Savića, ali je srbijanski vratar bio spreman za takvo rješenje i odbio loptu.

Na ispitu je bio srpski čuvar mreže u 20. minuti, kad je uz manju nesigurnost zaustavio udarac Casemira, a prvu veliku intervenciju imao je u 27. minuti. Thiago Silva je poslao dubinsku loptu za Viniciusa, ali je Milinković-Savić istrčao i izbio loptu prije brazilskog napadača.

Napadi Brazilaca bili su kontinuirani, a od 30. do 35. minute je glavnu prijetnju predstavljao Raphinha. Najbolju priliku imao je nakon dodavanja s Paquetom, kad je dobio loptu na 14 metara, ali je uputio preslab udarac da bi zadao ozbiljniji posao vrataru Srbije.

Kako su srpski obrambeni igrači bili pod konstantnim pritiskom, logično je bilo da ponekad naprave i poneku pogrešku. Jedna takva Milenkovićeva u 42. minuti mogla je biti jako skupa, ali udarac Viniciusa sa 10 metara iskosa s lijeve strane nije bio precizan.

Srbija u prvom poluvremenu praktično nije ni zaprijetila Alissonu, a kamo li natjerala brazilskog vratara na obranu.

U 35. sekundi drugog poluvremena Brazil je došao do najbolje prilike na utakmici. Pogriješio je u opasnoj zoni Nemanja Gudelj, lopta je došla do Raphinhe koji je pucao sa 14 metara, ali je Vanja Milinković-Savić izašao s vrata, skratio kut i obranio taj udarac.

Pritisak Brazilaca na zadnji obrambeni red Srbije bivao je sve žešći. Pokušao je Neymar iz slobodnog udarca s 18 metara, ali je lopta odbijena od živog zida.

Najbliže pogotku Brazilci su došli u 60. minuti, kad je Alex Sandro “potegnuo” sa 25 metara, svladao Vanju Milinković-Savića, ali je lopta pogodila vratnicu.

Dvije minute poslije lopta je prvi put završila u mreži, iza leđa srpskog vratara. Neymar je prošao svog čuvara, gurnuo loptu u kaznenom prostoru prema Viniciusu, koji je iz prve desnom nogom gađao suprotan kut. Milinković-Savić je taj oštar udarac obranio, ali je prvi na odbijenoj lopti bio Richarlison i gurnuo ju u nebranjenu mrežu za potpuno zasluženo brazilsko vodstvo.

Srpski izbornik Dragan Piksi Stojković je nakon pogotka napravio još dvije zamjene, ubacio Vlahovića i Lazovića, kako bi dobio više napadačkih opcija. To je donijelo nekoliko izleta Srbije u kazneni prostor Brazila, ali brazilska obrana je spriječila ozbiljniju prijetnju.

U 73. minuti vidjeli smo drugi pogodak i najljepši potez u dosadašnjem dijelu Svjetskog prvenstva. Po lijevom boku prošao je Vinicius, modrićevski, vanjskim dijelom stopala ubacio na 11 metara prema Richarlisonu, koji je lijevom nogom odbio loptu iznad glave, a potom je iz okreta, desnom nogom, poslao u mrežu za 2-0.

Centimetri su u 81. minuti dijelili Casemira od pogotka. Dobio je loptu na rubu kaznenog prostora i gađao gornji lijevi kut srpskog gola. Prebacio je Vanju Milinković-Savića, ali je pogodio gredu.

Srpski vratar je na novom ispitu bio u 83. minuti, a udarcem sa 20-ak metara zaposlio ga je Fred.

Konačna statistika će zorno pokazati kolika je bila brazilska nadmoć u ovom dvoboju. Titeovi izabranici su uputili 24 udarca, od kojih je deset išlo unutar okvira, a pogodili su po jednom vratnicu i gredu. Srbija je s druge strane imala četiri udarca, ali nijedan od njih nije natjerao Alissona na intervenciju.

Brazil je ovom pobjedom zasjeo na prvo mjesto u skupini G s tri boda, koliko ih ima i drugoplasirana Švicarska koja je u prvoj utakmici današnjeg programa svladala Kamerun s 1-0. Na zadnjem mjestu je Srbija.

U drugom kolu, koje je na rasporedu u ponedjeljak, 28. studenoga, sastat će se Kamerun – Srbija (11 sati) i Brazil – Švicarska (17 sati).

BRAZIL – SRBIJA 2-0 (0-0)

Stadion Lusail. Gledatelja: 88.100. Sudac: Alireza Faghani (Iran).

STRIJELCI: 1-0 Richarlison (62), 2-0 Richarlison (73)

BRAZIL: Alisson – Danilo, Marquinhos, Thiago Silva, Sandro – Casemiro, Paqueta (od 75. Fred) – Raphinha (od 87. Martinelli), Neymar (od 80. Antony), Vinicius (od 76. Rodrygo) – Richarlison (od 79. G. Jesus)

SRBIJA: V. Milinković-Savić – Milenković, Veljković, Pavlović – Živković (od 57. Radonjić), Lukić (od 66. Lazović), Gudelj (od 57. Ilić), Mladenović (od 66. Vlahović) – S. Milinković-Savić, Tadić – Mitrović (od 83. Maksimović)

Žuti kartoni: Pavlović, Gudelj, Lukić (Srbija)